Łukasz Szewczyk05.07.2013 (14:38)92 komentarze

TV Trwam i TVP ABC wkrótce w każdym domu w ramach DVB-T

Krajowa Rada Radiofonii Telewizji podjęła uchwały o przyznaniu dwóch koncesji - dla TV Trwam oraz TVP ABC - na rozpowszechnianie programu telewizyjnego drogą rozsiewczą naziemną w sposób cyfrowy w sygnale multipleksu pierwszego.
Koncesję na nadawanie programu o charakterze wyspecjalizowanym dla dzieci w wieku 4-12 lat oraz ich rodziców przyznała Telewizji Polskiej na nadawanie programu pod nazwą TVP ABC. W ramach postępowania dotyczącego programu o charakterze wyspecjalizowanym społeczno-religijnym Rada przyznała prawo do rozszerzenia koncesji dla Fundacji Lux Veritatis na nadawanie programu pod nazwą TV Trwam. Oba podmioty założyły we wnioskach rozłożenie opłaty koncesyjnej na raty.
Rozpoczęcie rozpowszechniania programów nastąpi po uzyskaniu przez przyszłych nadawców rezerwacji częstotliwości wydanej przez UKE. Rezerwacja częstotliwości zacznie obowiązywać nie wcześniej niż z datą wygaśnięcia rezerwacji wydanej TVP, a nie później niż 28 kwietnia 2014 roku.Przygotowując się do uzupełnienia oferty programowej w MUX-1 Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przeprowadziła w 2012 roku konsultacje społeczne. Ich celem było poznanie opinii odbiorców i uczestników rynku mediów elektronicznych w tej sprawie. Przeważająca większość stanowisk przesłanych pocztą elektroniczną i tradycyjną do KRRiT wskazała na potrzebę umieszczenia w ofercie MUX-1 programu TV Trwam. Głosy uczestników konsultacji wskazywały również na potrzebę powiększenia oferty o programy dziecięce, sportowe i podróżniczo-przyrodnicze.

W wyniku kampanii medialnej prowadzonej głównie przez Nasz Dziennik, TV Trwam i Radio Maryja do KRRiT wpłynęło ponad 71 tys. listów, w których domagano się przyznania koncesji temu wnioskodawcy. W wielu miastach pod hasłem obrony wolności słowa odbywały się marsze poparcia dla Telewizji TRWAM, odprawiane były Msze święte oraz organizowane były inne formy udzielenia poparcia dla tego wnioskodawcy. W siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli zorganizowana została konferencja na temat dyskryminacji Telewizji TRWAM przez KRRiT i zagrożenia w ten sposób wolności słowa w Polsce. Zainteresowanie i troskę dotyczącą udziału Telewizji TRWAM w procesie koncesyjnym wyraziła Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski w oświadczeniu z 16 stycznia 2012 roku oraz Konferencja Episkopatu Polski podczas 361. plenarnego zebrania w 2013 roku. Niektórzy biskupi kierowali do KRRiT także indywidualne wystąpienia w tej sprawie.

Podejmując swoją decyzję, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wzięła pod uwagę wyniki konsultacji oraz wnioski z przeprowadzonej analizy programów telewizyjnych dostępnych na multipleksach naziemnych.Dodajmy, że o miejsce dla kanału społeczno-religijnego oprócz TV Trwam walczyła także spółka Wieczorna.pl, jednak po przeprowadzeniu analizy wniosku w zakresie formalno-prawnym, programowym, ekonomiczno-finansowym oraz technicznym stwierdzono, że wnioskodawca w niewielkim stopniu zakłada realizację założeń programowych zawartych w ogłoszeniu przewodniczącego KRRiT, nie posiada i nie udokumentował wystarczających środków na planowaną inwestycję oraz finansowanie programu.

Natomiast o miejsca dla kanału dziecięcego oprócz Telewizji Polskiej walczyła także telewizja Polsat (chciała uruchomić Polsat Kids).

Komentarze (1 - 10 z 92)

kto wierzy,że protesty ustaną,ten jest w błędzie.teraz będą krzyczeć na ulicy,że im darmo sie należy koncesja i zerowe opłaty dla emitela.widać,że w polsce można krajową radę zastraszyć.państowo prawa?śmiech na sali
 30  
Tv Trwam:
Tysiące w obronie,oglądalność znikoma...
Q-W-E-R-T-Y-U-I-O-P 5.07.2013 (14:41:34)
 25  
TV trwam na pewno nie w moim domu:) Kanały można kasować proszę Państwa.
 26  
Czekamy na Dmax
 64  
I kolejny kanał powtórkowy od TVP wygrał .
 58  
Polsat Kids był chyba jeszcze jedną WIĘKSZĄ POWTÓRKĄ (75% emisji powtórek w ciągu tygodnia)
 42  
Mnie ta tuba rydzykowa nie ziębi, ani nie grzeje. I tak pierwszego dnia Trwam wyleci z menu mojego TV.
Szczęść w Barze wszystkim rydzykowiczom i dużo zdrowia życzę.
 14  
TV SRAM od razu zablokuję jak tylko mi się pojawi na dekoderze.
 3  
Chyba lepiej,że TVP niż kolejny Polsat...
Q-W-E-R-T-Y-U-I-O-P 5.07.2013 (14:55:23)
 28  
I niech teraz płacą ciężkie pieniądze za koncesję. Może dzięki temu to będzie bliski koniec tej sekty!
 11