Łukasz Szewczyk10.07.2013 (13:02)10 komentarzy

UKE: Ostatni etap cyfryzacji TV naziemnej. Gdzie problemy z odbiorem?

We wtorek (23 lipca 2013 roku) sygnał telewizji analogowej z nadajników: Giżycko, Jelenia Góra, Leżajsk oraz Ostrołęka zostanie zastąpiony przez sygnał z naziemnych multipleksów cyfrowych.
VII etap procesu zastępowania telewizji analogowej sygnałem z naziemnych multipleksów cyfrowych obejmie łącznie obszar 220 gmin, należących do 7 województw: dolnośląskiego, podkarpackiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, podlaskiego, lubelskiego oraz lubuskiego, na którego terenie w listopadzie 2012 rok z sukcesem przeprowadzono I etap cyfryzacji telewizji naziemnej. Od 23 lipca na terenie objętym VII etapem cyfryzacji dostępne będą już tylko cyfrowe programy telewizyjne emitowane przez 10 stacji głównych oraz 13 stacji doświetlających małej mocy (tzw. gapfillery).Przeprowadzone przez Urząd Komunikacji Elektronicznej analizy symulacyjne poziomu natężenia sygnału DVB-T oraz pomiary w terenie potwierdziły, że na obszarze objętym VII etapem cyfryzacji odbiór naziemny cyfrowych programów Telewizji Publicznej będzie dostępny dla ponad 95% mieszkańców. Dane te potwierdzają, że nadawca publiczny (Telewizja Polska S.A.) wykona zobowiązania wynikające z ustawy z dnia 30 czerwca 2011 r. o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej. Zapisy ustawy przewidują, że nadawca publiczny jest zobowiązany do zapewnienia pokrycia sygnałem programów telewizyjnych: TVP 1, TVP 2 oraz regionalnych programów telewizyjnych terytorium Polski, na którym zamieszkuje co najmniej 95% ludności. Problemów z odbiorem sygnału cyfrowego MUX-3, który zawiera wyłącznie programy Telewizji Publicznej, nie powinni mieć mieszkańcy województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, podlaskiego, lubelskiego oraz lubuskiego. Dobre warunki odbioru sygnału naziemnej telewizji cyfrowej będę także na przeważającej części obszarów objętych VII etapem, a należących do województw: podkarpackiego oraz warmińsko-mazurskiego.

Utrudnienia w odbiorze sygnału cyfrowego mogą wystąpić jedynie w niektórych miejscowościach, w których do tej pory odbiór sygnału analogowego był niemożliwy lub bardzo utrudniony.

W przypadku województwa podkarpackiego utrudnienia w odbiorze MUX-3 mogą dotyczyć 5 małych miejscowości powiatu przemyskiego: gmina Fredropol: Posada Rybotycka, Makowa, Rybotycze i Huwniki; gmina Krasiczyn: Brylińce. W żadnej z tych miejscowości nie ma możliwości odbioru sygnału analogowego oraz sygnału MUX-1.

Dla województwa warmińsko-mazurskiego zidentyfikowano potencjalne problemy z odbiorem sygnału MUX-3 w miejscowości Radkiejmy w gminie Banie Mazurskie (powiat gołdapski). W Radkiejmach odbiór telewizji analogowej jest niezwykle utrudniony, nie powinno być jednak problemów z odbiorem MUX-1 ze stacji Giżycko / Miłki.Uwaga na zmiany kanałów MUX-1 i MUX-2
W ramach VII etapu przewidziane są następujące zmiany w zakresie wykorzystywanych kanałów oraz mocy sygnałów emitowanych z nadajników naziemnych multipleksów cyfrowych:

MUX-1:
- Przemyśl / Tatarska Góra - zmiana kanału z 48 na 43; moc ERP pozostanie na poziomie 20 kW;
- Giżycko / Miłki - zmiana kanału z 48 na 43; moc ERP pozostanie na poziomie 100 kW;
- Jelenia Góra / Śnieżne Kotły - zmiana kanału z 48 na 30; moc ERP pozostanie na poziomie 100 kW;
- Leżajsk / Giedlarowa - zmiana kanału z 37 na 43 i zwiększenie mocy ERP z 10 kW na 100 kW;
- Suwałki / Krzemianucha - zmiana kanału z 64 na 43; moc ERP pozostanie na poziomie 20 kW;
- Tarnobrzeg / Machów - zmiana kanału z 37 na 43 i zmniejszenie mocy ERP z 15 kW na 5 kW;
- Wrocław / Ślęża - zmiana kanału z 64 na 55; moc ERP pozostanie na poziomie 100 kW;
- Ostrołęka / Ławy - przeniesienie emisji ze stacji Ostrołęka / ul. Kopernika; kanał 40, moc ERP równa 4 kW.

MUX-2:

- Giżycko / Miłki - zmiana kanału z 29 na 48 i zwiększenie mocy ERP z 20 kW na 100 kW;
- Jelenia Góra / Śnieżne Kotły - zmiana kanału z 37 na 35 i zwiększenie mocy ERP z 50 kW na 100 kW;
- Kielce / Święty Krzyż - zmiana kanału z 36 na 37 i zwiększenie mocy ERP z 50 kW na 100 kW;
- Leżajsk / Giedlarowa - zmiana kanału z 61 na 59 i zwiększenie mocy ERP z 40 kW na 100 kW;
- Rabka / Luboń Wielki -zmiana kanału z 61 na 36 i zwiększenie mocy ERP z 1 kW na 10 kW;
- Szczawnica / g. Przehyba - zmiana kanału z 61 na 36 i zwiększenie mocy ERP z 5 kW na 20 kW;
- Zakopane / Gubałówka - zmiana kanału z 61 na 36; moc ERP pozostanie na poziomie 20 kW;
- Ostrołęka / Ławy - przeniesienie emisji ze stacji Ostrołęka / ul. Kopernika; kanał 41, moc ERP równa 4 kW.

Zmiana wykorzystywanych kanałów oraz zwiększenie mocy nastąpi 23 lipca równolegle z uruchamianiem nadajników MUX-3.Dodatkowe stacje doświetlające
Odbiór sygnału cyfrowego poza głównymi stacjami nadawczymi będą zapewniały stacje doświetlające (tzw. gapfillery), których uruchomienie realizowane jest przez operatora technicznego - EmiTel sp. z o.o. na rzecz nadawcy publicznego - Telewizji Polskiej S.A. w ramach środków pochodzących z rezerwy celowej Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. W celu zapewnienia jak najszerszego zasięgu odbioru programów naziemnej telewizji cyfrowej w ramach VII etapu cyfryzacji zostanie uruchomionych 13 stacji doświetlających.

Wykorzystywane do tej pory analogowe stacje retransmisyjne zostaną stopniowo zastąpione przez cyfrowe stacje doświetlające. Proces ten rozpocznie się 23 lipca 2013 roku o godz. 1:00. W godzinach od 1:00 do 6:00 zostaną wyłączone wszystkie stacje analogowe i równocześnie włączone zostaną cyfrowe stacje główne. Natomiast w przypadku 13 stacji doświetlających, ich włączenia będą dokonywane sukcesywnie od godz. 8:00 do godz. 12:00. Przerwa w odbiorze sygnału telewizyjnego w przypadku stacji doświetlających będzie wynosiła od 7 do 11 godzin. Czas ten znacznie skrócono w porównaniu do III etapu (19 marca br.), podczas którego przerwa wynosiła do 40 godzin.

Jak odbierać sygnał naziemnej telewizji cyfrowej?
Wysoka jakość cyfrowego obrazu i dźwięku wymaga posiadania odbiornika telewizyjnego z wbudowanym tunerem MPEG-4. Innym dostępnym rozwiązaniem jest zakup zewnętrznego dekodera - tzw. "przystawki STB" (Set Top-Box) i podłączenie go do dotychczasowego analogowego telewizora.

Rozwiązanie polegające na zakupie dekodera STB jest tańsze i nie wymaga zmiany odbiornika - koszt prostego dekodera do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej wynosi około 80 - 150 zł. Pamiętajmy sprzęt do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej najlepiej zakupić u sprawdzonego i rzetelnego sprzedawcy.

Obiór sygnału cyfrowego najczęściej umożliwi wykorzystywana do tej pory antena. Pamiętajmy jednak, że najlepsze warunki odbioru zapewniają anteny kierunkowe, które charakteryzuje duży zysk antenowy, umożliwiający odbiór sygnału z odległych stacji i nadawczych.
UKE

Komentarze (1 - 10 z 10)

To gdzie przeniosą tą emisję w Ostrołęce z ulicy kopernika? Poza tym w wiadomości chyba jest błąd, gdyż aktualnie Emitel nadaje z tej lokalizacji MUX 1&2 z mocą 5kw ERP i co teraz ma być gdzieć 4kW? Wtedy na terenie ponad 20 km od Ostrołęki to mogli by pomażyć o 95% pokryciu ludności nawet z 10 gapfilerami. Wcześniej w planach była emisja ze 140 metrowego masztu pod miastem z mocą 100 kW ERP. Kupili INFO-TV-FM, czyli właściciela tej lokalizacji i co przewrócił się, czy jak?
 2  
Sory to śię powinno nazywać dźiadostwo nie cyfryzacja jako mieszkaniec woj Małopolskiego stwierdzam mux 3 jedynie jest dostepny w80procentach i to czasem zrywa mux2 mux1 niejest doświetlany panowie z emitela tvp piszećie bzdury tam gdźie niema sygnału dobra antena nic nieda praf fizyki nieda śię oszukać musze wam podźiekować za dekoder poszła 100 za antene ponad 200 jutro jade po dekoder satelitarny bo stary mi śię spalił mam gdźieś waszą cyfryzacje niemam śiły po dachu już chodźić prawda jest taka wasz priorytet to pokryćie zaśiegiem wiekszych miast a reszte to wy gdźieś maćie lepiej bzdury pisać antena wieloelementowa bez wzmaczniaca jak unas z dobry wzmaczniacem rady nie dają
 2  
Buhahahaha, buhahahaha, buhahahaha, ale jaja, ale jaja, ale jaja! Śmiać mi się nie chce z naiwnych ludzi, którzy wyrzucają kupę pieniędzy na kable, na jakieś anteny wieloelementowe z wzmacniaczami czy bez wzmacniaczy, potem jeszcze łażą po dachu, próbują to ustawiać, łapać sygnał i na końcu się okazuje, że wszystko na nic i odbioru albo nie ma, albo się zacina, i kasa poszła w błoto, buhahahaha, buhahahaha, buhahahaha! :D:D:D:D:D Jaja jak berety. Na szczęście ja mam to wszystko w głębokim poważaniu, ponieważ telewizja naziemna to przeżytek. Lepiej zainwestować w odbiór satelitarny, bo to jest przynajmniej pewne - masz okno z południowej strony, wieszasz talerz i masz stuprocentową pewność, że sygnał będzie idealny. Żadnego stresu, nerwów, wyrzuconych w błoto pieniędzy!!! Po ch****ja się męczyć z tą telewizją naziemną, buhahahaha, buhahahaha???? Cyfrowy Polsat ma bardzo tani pakiet Mini za bodajże 14 zł/miesięcznie - i ma się prawie pełną ofertę DVB-T (bez Pulsu 2), a nawet więcej, bo jeszcze TVP HD, Polsat HD, TVN HD oraz niekodowane polskie i zagraniczne kanały satelitarne. Full wypas! Po prostu raj!!! Bez stresów i bez problemów. A ciemny lud niech dalej dobiera anteny wieloelementowe i szuka sygnału na dachu... Buhahahaha, buhahahaha, buhahahaha, buhahahaha, buhahahaha, buhahahaha, buhahahaha, buhahahaha, buhahahaha, buhahahaha, buhahahaha, buhahahaha, buhahahaha, buhahahaha, buhahahaha, buhahahaha, buhahahaha, buhahahaha, buhahahaha, buhahahaha, buhahahaha, buhahahaha, buhahahaha, buhahahaha, buhahahaha, buhahahaha, buhahahaha, buhahahaha, buhahahaha, buhahahaha, buhahahaha, buhahahaha, buhahahaha, buhahahaha, buhahahaha, buhahahaha, buhahahaha, buhahahaha, buhahahaha, buhahahaha, buhahahaha, buhahahaha, buhahahaha, buhahahaha, buhahahaha, buhahahaha, buhahahaha, buhahahaha, buhahahaha, buhahahaha, buhahahaha, buhahahaha, buhahahaha, buhahahaha, buhahahaha, buhahahaha, buhahahaha, buhahahaha, buhahahaha, buhahahaha, buhahahaha, buhahahaha, buhahahaha, buhahahaha, buhahahaha, buhahahaha, buhahahaha, buhahahaha, buhahahaha, buhahahaha, buhahahaha, buhahahaha, buhahahaha, buhahahaha, buhahahaha, buhahahaha, buhahahaha, buhahahaha, buhahahaha, buhahahaha, buhahahaha, buhahahaha, buhahahaha, buhahahaha, buhahahaha, buhahahaha, buhahahaha, buhahahaha, buhahahaha, buhahahaha, buhahahaha, buhahahaha, buhahahaha, buhahahaha, buhahahaha!!!!!!!!!!!!!!!
 15  
Większego idioty nie czytałem buhahahaha chcesz to płać i płacz na tych platformach gówno masz same powtórki i nie masz regionalnej tv i nie siej głupiej propagandy mocny deszcz popada i też masz gówno a ja oglądam nawet przy gradobiciu buhaha
 8  
Mam talerz 115 cm średnicy i nie mam gówna, kiedy popada mocny deszcz. Zakłócenia sygnału zdarzają się tylko w czasie naprawdę silnej burzy, ale to żaden problem, ponieważ w czasie burzy i tak KAŻDY NORMALNY CZŁOWIEK (a nie taki idota jak ty) wyłącza cały sprzęt dla bezpieczeństwa. I jeszcze jedno: ja z satelity nie mam nigdy przerw konserwacyjnych trwających pół dnia, buhahahahaha! A na nadajnikach naziemnych praktycznie nie ma miesiąca, żeby nie wyłączali na konserwację od 8:00 do 15:00 czy jakoś tak... Co prawda to są godziny pracy, ale nagrywam sobie niektóre pozycje programowe (np. filmy dokumentalne w TVP), żeby wieczorem obejrzeć. I nie muszę się martwić, że mi się nie nagra, bo jest konserwacja nadajników! Suma sumarum: satelita rulez, a telewizja naziemna to anachronizm. A na regionalnej tv mi nie zależy, mam regionalną prasę i regionalne portale internetowe, na których informacji jest więcej niż w jakiejkolwiek tv. Buhaaahahahahahahahaha!!!!
 3  
A JA MAM TALERZ 80 JESZCZE NIGDY PROBLEMU Z ODBIOREM NIEMIAŁEM.
 3  
a ja ma kablówkę i mam w d... satke i naziemne nadawanie. Przy burzy i deszczu mogę oglądać bez problemów i nie wyłączam sprzętu.
Faktem jest nadawanie naziemne nie jest do końca takie super.

Co do miejscowości w gminie Fredropol (podkarpackie) to sygnał analogowy jest dostępny w tych podanych miejscowościach w artykule. To że Huwniki leżą w dolinie to nieoznacza że nie ma odbioru. Jest dostęp do tvp 1,2 , rzeszów, lublin, tvn, polsat, oraz kilku programów ukraińskich.
 4  
Śmiać mi się nie chce z naiwnych ludzi, którzy wyrzucają kupę pieniędzy na kable, na jakieś anteny wieloelementowe z wzmacniaczami czy bez wzmacniaczy, potem jeszcze łażą po dachu, próbują to ustawiać, łapać sygnał i na końcu się okazuje, że wszystko na nic i odbioru albo nie ma, albo się zacina, i kasa poszła w błoto.
Cyfrowy Polsat ma bardzo tani pakiet Mini za bodajże 14 zł/miesięcznie.
Na szczęście ja mam to wszystko w głębokim poważaniu, ponieważ telewizja naziemna to przeżytek.
Po ch****ja się męczyć z tą telewizją naziemną,
... przeżytkiem jest płacenie więcej niż 0 (zero) PLN za patrzenie w durny TV.
W epoce DVB-T, Internetu, filmów online, Smart TV, warezów, torrentów, dokładanie do willi i basenów prezesom to dopiero kuriozum.
------------------
No ale Polaczek zawsze zapłaci.
A talerz na balkonie to był modny ... w latach 90-tych.
Wtedy gdy na Polsacie królował Disco Relax.
 0  
Nie bądź dumny z tego, że jesteś złodziejem. Torrenty, warezy czy większość serwisów online działa nielegalnie kradnąc prace innych. Twórcy nie dostają z tego ani grosza i mają mniej pieniędzy na kolejne produkcje. Co skutkuje pogorszeniem jakości filmu czy serialu. Wille? Baseny? To według ciebie nikt nie powinien zarabiać na dostarczaniu ludziom TV? Mają działać jak Caritas i tobie tylko robić dobrze, co zawistny "polaczku"?
 3  
MUX1 i MUX3 nie da się oglądać w zachodniej Małopolsce a koledzy z właściwego ministerstwa rozdadzą sobie ordery i premie. Propaganda sukcesu. jak za dawnych lat.
 1