Łukasz Szewczyk22.07.2013 (9:35)10

Jak naziemna telewizja analogowa zmieniała się w cyfrową?

Od 23 lipca 2013 r. w całej Polsce telewizyjny sygnał analogowy zostanie całkowicie zastąpiony naziemnym sygnałem cyfrowym TV. Cyfryzacja Polski należy do jednego z najważniejszych projektów w sferze publicznej łączących zagadnienia społeczne, ekonomiczne i techniczne.

Przejdź do artykułu

Komentarze (1 - 10 z 10)

Jak naziemna telewizja analogowa zmieniała się w cyfrową? w skrócie:jeden wielki bajzel i wstyd dla Polski,że tyle lat było z tym przepychanek.opóźnienie dzięki lobby platform cyfrowych i kablówek.oferta DVB-T: BEZ KOMENTARZA.......
 15  
A kiedy w końcu zostanie uruchomiony MUX lokalny (NTL Radomsko) i następne muxy???
 11  
Trochę przykre, że kilkanaście lat zmarnowano na różne "testy" (co tu do licha testować???) i przepychanki. Na szczęście wreszcie wszystko się skończyło i jutro nastąpi długooczekiwana śmierć analogu ;-)

Z drugiej strony, jak to zwykle bywa, "nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło". Dzięki temu, że wprowadziliśmy cyfrówkę późno, mogliśmy od razu użyć kodeka MPEG-4, który pozwala upchać w MUX-ach więcej kanałów w lepszej jakości. Takie na przykład Czechy czy Niemcy, które dużo wcześniej się scyfryzowały, do tej pory muszą się męczyć z MPEG-2 i nie mogą z dnia na dzień zrezygnować ze starego kodeka, żeby nie wkurzać ludzi przymusem wymiany sprzętu.
 14  
z przedmówca sie zgadzam ,ale mnóstwo osób kupiło pare lat tv z mpeg-2 bo jeszcze nik nic nie słyszał o mpeg-4 w dvbt . I sie przepałacało pare stówek zeby tv był juz na pare lat z glowy i miał tuner cyfrowy i przystosowany na dvb-t a tu lipa mpeg4.
 5  
" Wrzesień 2010 - UKE wydaje pozwolenie na nadawanie MUX-2, rozpoczyna się uruchomienie pierwszych stacji cyfrowych MUX-2, 17 % populacji Polski w zasięgu MUX-2 "

... 3 lata temu to większość krajów UE już zakończyła cyfryzację, a Polska dopiero zaczynała.
Mafie, koterie układy, grupy interesu, lobbyści .... platformy cyfrowe i kablówki.
Oto Polska !
 3  
@Q-dzik:

Może i masz rację, ale kto tych ludzi prosił przepłacać? Przed 2010 rokiem emisja nie była regularna, a jedynie testowa, nie było żadnych spotów w telewizji z zachęcaniem do korzystania z tych testów, żadnych reklam. Nikt tego nigdy oficjalnie nie zalecał do odbioru!!! W moich okolicach DVB-T też było przez krótki czas testowane, ale nie napalałem się na to, bo zdawałem sobie sprawę z tego, że to są tylko testy, do korzystania z których nikt nie namawia, że te testy mogą się skończyć, że nie ma żadnych wymagań technicznych do sprzętu, że w każdej chwili mogą się zmienić kodeki czy inne parametry i kupiony dzisiaj sprzęt jutro stanie się bezużyteczny. Dlatego wolałem wpierw poczekać, aż to wszystko ruszy OFICJALNIE. No ale jeśli ktoś zdecydował się kupić przed laty odbiorniki MPEG-2, to na swoje własne ryzyko i własną odpowiedzialność... Tak że to się nie liczy. ;-)
 5  
TVP musi się wynosić z MUX-1 w trybie natychmiastowym, bo inaczej złamie ustawę
 9  
TVP ma pozwolenie na MUX-1 do 27 kwietnia 2014 roku i niczego nie złamie.
 5  
To jak to jest, że mój telewizor obsługuje tylko MPEG-4,a odbieram i polskie i czeskie kanały?
 5  
Nie znam telewizora z dekoderem, który obsługiwałby MPEG4 a nie radził sobie z MPEG2.

Starszy kodek potrzebuje znacznie mniej mocy obliczeniowej do odtworzenia a do tego współdzieli większość swoich algorytmów z tym nowszym, więc nie było problemu ze stworzeniem tego typu urządzeń.
 6