22.07.2013 (9:35)10
Jak naziemna telewizja analogowa zmieniała się w cyfrową?
Od 23 lipca 2013 r. w całej Polsce telewizyjny sygnał analogowy zostanie całkowicie zastąpiony naziemnym sygnałem cyfrowym TV. Cyfryzacja Polski należy do jednego z najważniejszych projektów w sferze publicznej łączących zagadnienia społeczne, ekonomiczne i techniczne.
Komentarze (1 - 10 z 10)
Z drugiej strony, jak to zwykle bywa, "nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło". Dzięki temu, że wprowadziliśmy cyfrówkę późno, mogliśmy od razu użyć kodeka MPEG-4, który pozwala upchać w MUX-ach więcej kanałów w lepszej jakości. Takie na przykład Czechy czy Niemcy, które dużo wcześniej się scyfryzowały, do tej pory muszą się męczyć z MPEG-2 i nie mogą z dnia na dzień zrezygnować ze starego kodeka, żeby nie wkurzać ludzi przymusem wymiany sprzętu.
... 3 lata temu to większość krajów UE już zakończyła cyfryzację, a Polska dopiero zaczynała.
Mafie, koterie układy, grupy interesu, lobbyści .... platformy cyfrowe i kablówki.
Oto Polska !
Może i masz rację, ale kto tych ludzi prosił przepłacać? Przed 2010 rokiem emisja nie była regularna, a jedynie testowa, nie było żadnych spotów w telewizji z zachęcaniem do korzystania z tych testów, żadnych reklam. Nikt tego nigdy oficjalnie nie zalecał do odbioru!!! W moich okolicach DVB-T też było przez krótki czas testowane, ale nie napalałem się na to, bo zdawałem sobie sprawę z tego, że to są tylko testy, do korzystania z których nikt nie namawia, że te testy mogą się skończyć, że nie ma żadnych wymagań technicznych do sprzętu, że w każdej chwili mogą się zmienić kodeki czy inne parametry i kupiony dzisiaj sprzęt jutro stanie się bezużyteczny. Dlatego wolałem wpierw poczekać, aż to wszystko ruszy OFICJALNIE. No ale jeśli ktoś zdecydował się kupić przed laty odbiorniki MPEG-2, to na swoje własne ryzyko i własną odpowiedzialność... Tak że to się nie liczy. ;-)
Starszy kodek potrzebuje znacznie mniej mocy obliczeniowej do odtworzenia a do tego współdzieli większość swoich algorytmów z tym nowszym, więc nie było problemu ze stworzeniem tego typu urządzeń.