Łukasz Szewczyk29.07.2013 (0:07)28 komentarzy

Od września TVP Regionalna. Jakie nowości dla widzów?

We wrześniu 2013 roku Telewizja Polska uruchomi kanał TVP Regionalna, dzięki czemu publiczny nadawca zwiększy emisję programów regionalnych. Kanał ma być szeroko dostępny dla widzów. Oprócz programów lokalnych, oddziały TVP będą przygotowywały m.in. magazyny ogólnopolskie.
Od września TVP Regionalna. Jakie nowości dla widzów?
Jak już wiadomo, 1 września 2013 roku ruszy nowa antena Telewizji Polskiej która będzie oparta o programy oddziałów regionalnych. Każdy z 16 oddziałów będzie tworzył własny program regionalny dedykowany środowiskom lokalnym, ale nie tylko. Mimo, że antena będzie tworzona pod wspólną nazwą TVP Regionalna, programy będą emitowane pod nazwami poszczególnych ośrodków regionalnych np. TVP Katowice, TVP Kraków czy TVP Warszawa.TVP Regionalną będzie można oglądać m.in. za pośrednictwem naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T.
Dzisiejsze TVP Info, które jest razem z oddziałami, pozostanie na pierwszym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej. My (TVP Regionalna - red.) zostajemy na multipleksie trzecim. Należy pamiętać, że dzisiaj TVP Info razem z programami regionalnymi dostępne jest na obu multipleksach - wyjaśniał w TOK FM Marek Pasiuta, dyrektor Ośrodka Programów Regionalnych TVP
Co ważne kanał TVP Regionalna wejdzie w skład "must offer", czyli każdy operator telewizyjny będzie musiał obowiązek udostępniania kanału swoim użytkownikom. To oznacza, że TVP Regionalna będzie obecny na wszystkich platformach (nadawca rozmawia w tej sprawie w operatora), a także w komputerze, smartfonie czy tablecie za pośrednictwem specjalnej aplikacji.Czego mogą spodziewać się widzowie?
Traktujemy, że jest to 16 programów regionalnych. Dzisiaj one mają w dni powszednie około 3,5 godziny programu własnego, uzupełnianego przez TVP Info. Od 1 września dojdzie im godzina rozszerzenia pasma własnego. Natomiast reszta to będą pasma wspólne, ale tworzone też przez oddziały terenowe, czyli zbierane w postaci koordynacyjnej w Warszawie. Dzięki temu oddziały będą de facto obecne przez cały czas, bo będą sygnowane logiem swojej stacji regionalnej przez cały dzień - dodaje Pasiuta
Lokalne pasma mają pojawiać się cztery razy dziennie (obecnie dwa razy dziennie).Dodatkowo regionalne oddziały będą przygotowały magazyny specjalistyczne, które będą emitowane na antenie ogólnopolskiej.
Ambicją naszą jest, żeby praktycznie całość produkcji, poza wymogiem ustawowym, była tworzona w oddziałach według ich pomysłów. Jesteśmy po świeżo zakończonym konkursie ofertowym, w poniedziałek będziemy chcieli ogłosić oddziałom, które z nich biorą udział w tworzeniu oferty według ich pomysłów. Będą to głównie formy magazynowe, ale też pod warunkiem takim, że jeżeli np. Kraków będzie robił jakiś magazyn, to ma obowiązek korzystania z materiałów nadsyłanych przez inne oddziały w zakresie tematyki, w której będzie się specjalizował - wyjaśnia szef Ośrodków Programów Regionalnych TVP
TVP Regionalna będzie promowała także sport. Pasiuta podkreślił, że dzisiaj oddziały realizują sporo sportu regionalnego, ale zapowiedział, że TVP Regionalna będzie współpracować z kanałem TVP Sport. Celem jest rozszerzenie tego co jest produkowane w regionach dla TVP Sport i prezentowanie tego pod hasłem "sport regionalny" na antenie ogólnopolskiej. Niewykluczone są także transmisje sportowych wydarzeń regionalnych przez poszczególne regiony. Na pewno na antenie ogólnopolskiej pojawi się cotygodniowy magazyn sportowy promujący sport regionalny i rekreacyjny.
Do odsłuchania:
Poniżej pełny zapis "Programu telewizyjnego" Wojciecha Krzyżaniaka z udziałem Marka Pasiuta, dyrektora Ośrodka Programów Regionalnych TVP. W audycji m.in. informacje o nowej organizacji pracy oddziałów terenowych Telewizji Polskiej, o TVP Regionalnej i o prawdziwej programowej i organizacyjnej rewolucji w 16 oddziałach TVP; rewolucji, która oznacza więcej programu lokalnego, więcej pracy i więcej obowiązków.

TO FM/wł.

Komentarze (1 - 10 z 28)

Dobrze, że TVP INFO zostanie w DVB-T. :-)
 12  
To TVP Regiony, TVP 3 Regiony, TVP 3 czy TVP Regionalna? Bo to jest różnica.
;)
 2  
To znaczy, że TVP POLONIA nie wyleci z MUX-3? No to ja się bardzo ucieszę, bo ten kanał jest super, kanały powtórkowe są potrzebne i im ich więcej tym lepiej, bo jak się przegapi jakiś odcinek serialu albo jakiś ciekawy kabareton, to można się nie stresować, bo zawsze się znajdzie powtórkę na jednym z kanałów. :-) Fajnie, że istnieją takie kanały jak TVP POLONIA i TVP ROZRYWKA!!!!!! Żałuję, że w DVB-T nie ma TVP Seriali, bo by się też mógł przydać do nadrabiania przegapionych rzeczy.
 11  
Monika Kotka, jeśli tak cię jarają kanały powtórkowe, to pewnie jesteś głupią pustą blondynką jakich wiele i masz niskie wymagania... No comments.

Moim zdaniem TVP Polonia jest pierwsza do odstrzelenia. Ten kanał nie ma ŻADNEGO LOGICZNEGO uzasadnienia, żeby marnować miejsce w multipleksie. Około 95% programu tego kanału wypełniają powtórki z innych kanałów TVP, bo jest to kanał przeznaczony dla Polaków za granicą, którzy nie mają dostępu do TVP1 i TVP2.

Ludzi, których podnieca duża liczba byle jakich kanałów z setnymi powtórkami tych samych filmów i seriali, jest na szczęście coraz mniej, na nikim już nie robi wrażenia 100, 200, 500, 1000 czy 10000 kanałów w dekoderze. Paradoksalnie im więcej kanałów, tym mniej ciekawego do oglądania. Lepiej niech TVP zamiast się rozdrabniać na kupę bezsensownych kanałów, zrobi kilka kanałów, ale bardzo dobrych, i najlepiej w HD. Jeśli z powodu miernych kanałów TVP będzie musiała wycofać z DVB-T TVP1 HD i TVP2 HD, znowu oferta DVB-T będzie technicznie do tyłu w stosunku do platform satelitarnych. Kiedyś ludzie kupowali tanie pakiety w platformach, żeby mieć podstawowe kanały w lepszej jakości niż z naziemnego analogu, teraz będą nadal bulili platformom, żeby mieć podstawowe kanały w HD, bo w DVB-T ważniejsze będą powtórkowe śmieci w SD. Ludzie coraz chętniej kupują telewizory 42" i większe, chyba nie po to, żeby oglądac na nich kanały w archaicznym standardzie SD...
 20  
TVP HD za TVP Rozrywka w dvb-t.Fajnie byłoby
 3  
No to użytkownicy DVB-T z tzw. doświetleń będą "zachwyceni" tą informacją. Zwyczajnie stracą dostęp do TVP Info na prawie 9 miesięcy zanim powróci do MUX-3. O ile powróci - bo TVP może wpaść na pomysł zrobienia z niego kanału premium dla platform podobnie jak z TVP1HD i TVP2HD.
TVP nie zrezygnuje tak szybko z TVP Polonia, bo to też kanał do upychania reklam. A można by go zwyczajnie tymczasowo przenieść do MUX-1 zamiast TVP Info, ale pewnie chodzi o zapis w ustawie mówiący o obecności 3 podstawowych kanałów TVP na MUX-1 do kwietnia 2014, a TVP Polonia nie jest kanałem podstawowym, a co gorsze nie przeznaczonym nawet na polski rynek.
 5  
A ja bym wychrzanił z DVB-T nie tylko TVP Polonie ale także Kulturę i Historię które to zaśmiecają miejsce. Zamiast tego bym wprowadził TVP Sport bo na więcej guuuwna tvp nie widzę miejsca.

Co do TVP Regionalna to powinna być pod nazwą TVP 3 z dopiskiem odpowiedniego oddziału lub najlepiej TVP Katowice , TVP Kraków , TVP Rzeszów itp.
Nie rozumiem dlaczego wpierw Zarząd TVP informuje że każdy ośrodek będzie mógł nadawać do 24 godzin własnego programu skoro teraz przekazuje że tylko 4 pasma lokalne będą na tym kanale do wykorzystania.
Jestem przeciwny nazwie TVP REGIONALNA bo to najgorszy IDIOTYZM i KRETYNIZM!!! - Powinna być nazwa TVP 3 (ośrodek lokalny) lub TVP (ośrodek lokalny) wtedy byłby sens nadawania a i sponsorzy by lepiej na to patrzyli.
Jak ktoś przyjdzie do mojej firmy z TVP REGIONALNA że chce bym zareklamował się to wypieprze takiego gościa na zbity pysk. Nie dam zarabiać jakiejś spółce TVP Regionalna gdzie kasa będzie szła na Warszawę a nie lokalnie!!!
 22  
"Początkowo Telewizja Polska planowała, że TVP Regionalna zastąpi na MUX-3 kanał TVP Polonia. Jednak - jak informuje Wirtualnemedia.pl Jacek Rakowiecki, rzecznik prasowy TVP - polonijna stacja pozostanie na razie na multipleksie. Natomiast TVP Regionalna w MUX-3 pojawi się w miejsce TVP Info. Informacyjny kanał będzie obecny bez zmian w MUX-1, gdzie będzie nadawany do kwietnia br. (wtedy TVP zgodnie z ustawą o cyfryzacji musi opuścić pierwszy multipleks)."
 2  
To oni już całkiem chcą rozwalić tą publiczną.. przecież regiony nie dadzą rady zapełnić programu :/

"TVP Regionalna będzie promowała także sport"

Ciekawe jaki oni chcą tam sport pokazywać jak TVP nic nie zostało... rozgrywki w brydża?

Chyab to niczym nie będzie się różnić od TVP INFO, po prostu zmieniają tylko nazwę. W dalszym ciągu będzie pasmo ogólnopolskie z przerwą na region...
Treść edytowana 1 raz (ostatnio 29 lipca 2013 o 12:29:30 przez kemot06).
 5  
To TVP Regiony, TVP 3 Regiony, TVP 3 czy TVP Regionalna? Bo to jest różnica.
;)
Na pewno nie TVP 3 dlatego ja już wiem ze TVP Info/Katowice od 1 września nie bedzie u mnie na 3 od września Polsat na 3 nie wiem tylko czym uzupełnię 6 czy TV6 czy Tele 5 czekam na dalsze zmiany ramówki "Szóstki"
 3