Łukasz Szewczyk12.08.2013 (23:29)3 komentarze

Kulturalna jesień w TVP2. Sporo premier filmowych

Telewizyjna Dwójka jesienią 2013 roku stawia na kulturę. W kulturalnej ramówce stacji pojawią się m.in. premierowe koncerty, relacje z ciekawych wydarzeń kulturalnych oraz nowe i znane magazyny. W ramach cyklu "Kocham kino" Dwójka przygotowała sporo premier filmowych w otwartej telewizji.
Kulturalna jesień w TVP2. Sporo premier filmowych
Pierwszą propozycją telewizyjnej Dwójki są "Rozmowy poSzczególne" (premierowe odcinki w listopadzie i grudniu). Jest to dokumentalny cykl wywiadów z najwybitniejszymi twórcami polskiej kultury, dotykający ich życia i odsłaniający tajemnice twórczego procesu. W programie wyjątkowe osobowości kultury są gośćmi i jednocześnie gospodarzami programu. Rozmówcami twórców nie są "przypadkowi" dziennikarze, lecz osoby wyzwalające w bohaterach emocje. Nietypowa formuła programu, w której bohater sam wybiera miejsce i rozmówcę, tworzy unikalny, naturalny klimat rozmowy. Bohaterami będą: Hanna Krall i Mariusz Szczygieł, Janusz Głowacki i Waldemar Dąbrowski, Krzysztof Krauze i Joanna Kos-Krauze, Zygmunt Bauman i Jacek Żakowski, Wiesław Myśliwski i Bogdan Tosza, Janusz Majewski i Jan Wołek, Andrzej Wajda i Agnieszka Holland, Tomasz Stańko i Katarzyna Nosowska, Wojciech Młynarski i Agata Młynarska, Jerzy Stuhr i Agata Buzek, Jerzy Hoffman i Anna Dymna, Maria Janion i Kazimiera Szczuka, Krzysztof Penderecki i Marcin Gmys, Julia Hartwig i Jarosław Mikołajewski, Józef Hen i Tomasz Piątek, Krzysztof Zanussi i Jerzy Sosnowski, Kazimierz Kutz i Aleksandra Klich, Ryszard Horowitz i Adam Michnik.Od grudnia, w sobotnie wieczory, na antenie TVP2 będzie emitowany kolejny sezon projektu "Made in Polska", zapoczątkowany został wiosną 2013 roku przez Telewizję Polską i Narodowy Instytut Audiowizualny. Jest to cykl koncertów, z których każdy wzbogacony jest materiałem zza kulis i wywiadem z muzykami. Program prezentuje muzykę rozrywkową, jednak znajdującą się poza mainstreamowym popem. Stawia na artystów poruszających się po różnych gatunkach muzycznych: hip-hop, rock, reggae, prezentujących ciekawe kompozycje i niebanalne teksty. W nowym sezonie: Hey, Pustki, Lao Cje, Hajlesilesia (dawniej Pogodno), Mitch & Mitch, Mela Koteluk, Nosowska, Maja Kleszcz, Łona & Webber, O.S.T.R..W każdą niedzielę o godz. 22.50 (od 8 września) na antenie TVP2 "Kocham kino". Jest to magazyn filmowy prezentujący przede wszystkim twórczość polskich filmowców, zarówno tych, którzy debiutują jak i tych z uznanym dorobkiem artystycznym. Przeważającą część programu stanowią pogłębione rozmowy z twórcami kina: reżyserami, scenarzystami, aktorami, operatorami. Do programu zapraszani są również animatorzy szeroko pojętej sztuki filmowej, twórcy festiwali filmowych, przeglądów i innych wydarzeń. Regularnie w programie pojawia się też recenzja krytyka filmowego, Tadeusza Sobolewskiego, a także zapowiedzi premier kinowych oraz DVD. Autorką i prowadzącą program jest Grażyna Torbicka - dziennikarka i krytyk filmowy.
Natomiast w ramach czwartkowych emisji filmowych "Kocham kino" (godz. 22.20) TVP2 pokaże takie pozycje jak: "Skóra, w której żyję", "Wygrany", "Oczy szeroko otwarte", "Hawaje, Oslo", "Kieł", "Ki", "Ajami", "Daas","Kaddish fur einen Freund","Erratum", "Boso, ale na rowerze", "Świat fest wielki, a zbawienie czai się za rogiem", "Persepolis". jak zapewnia nadawca, wszystkie prezentowane w tym cyklu filmy stanowią premiery w otwartej telewizjiKolejną propozycją jest magazyn "Kultura, głupcze" (emisja w niedziele o godz. 9.10, od 1 września). Prowadzą: Kamil Dąbrowa, Piotr Najsztub, Jacek Żakowski. Punktem wyjścia każdego odcinka jest pytanie, która pozwala przyjrzeć się bliżej aktualnym kulturalno-społecznym wydarzeniom oraz zjawiskom zmieniającym nasze dotychczasowe myślenie o świecie. Gośćmi programu są publicyści, twórcy, artyści, niekwestionowane autorytety w swoich dziedzinach.

Także w niedziele o godz. 23.20 (od 1 września) emitowany będzie magazyn "WOK - Wszystko o kulturze". Jest to magazyn, w którym prezentowane są najważniejsze wydarzenia z dziedziny teatru, muzyki, sztuki i literatury w Polsce. Widzowie TVP2 co tydzień otrzymują pełen obraz tego, co współcześnie dzieje się w kulturze. Maciej Nowak (Instytut Teatralny) zaprasza swoich gości na teatralne premiery, Antonina Turnau i Szymon Kloska (Instytut Książki) spotykają się z pisarzami, Adriana Prodeus odwiedza ciekawe wystawy oraz rozmawia z artystami, a Jacek Hawryluk (Program 2. Polskiego Radia) i Bartek Chaciński (tygodnik "Polityka") dzielą się swoimi odkryciami z obszaru muzyki poważnej oraz popularnej.W sobotnie wieczory będzie pojawiło się nowe pasmo muzyczne. W jego ramach widzowie zobaczą m.in.: Tomasz Stańko New York Quartet - "WISŁAWA"; John Zorn w Sali Kongresowej: Electric Masada & The Dreamers (Warsaw Summer Jazz Days 2013), Koncert U-Roya (Ostróda Reggae Festival 2013); Koncert Boom Pam i Kutiman (Szalom na Szerokiej, Festiwal Kultury Żydowskiej 2013); Koncert Robert Cray Band (Rawa Blues Festival 2012); Koncert Tie Break (Warsaw Summer Jazz Days 2013); Koncert Enter Shikari (Przystanek Woodstock 2013); PINK FREUD (Warsaw Summer Jazz Days 2013; Koncert Diwan Saz i Zion 80 (Szalom na Szerokiej, Festiwal Kultury Żydowskiej 2013); Koncert Emir Kusturica & The No Smoking Orchestra (Przystanek Woodstock 2013); GOORAL & MAZOWSZE (Przystanek Woodstock 2013).

Telewizyjna Dwójka jesienią pokaże także inne wydarzenia artystyczne, m.in.: "Nowa Warszawa"; "Na pozór" - koncert pamięci Bogusława Meca; "Nie dla każdego"; Warszawska Jesień 2012; Nagroda literacka NIKE; "Wieczorem" (Włodek Pawlik - Teatr Stary w Lublinie); Festiwal Warszawska Jesień 2013 - koncert Pawła Mykietyna; "Kabaret warszawski"; Warszawskie Festiwal Filmowy; XXI Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych - CAMERIMAGE.Nie zabraknie także filmów dokumentalnych. W jesiennej ramówce znajdą się najważniejsze filmy dokumentalne: "Dziennik z podróży", "Sekrety miłości" , "AK i UPA od konfliktu do porozumienia", "Nigdy nie zapomnij kłamać", "Tadeusz Różewicz - twarze". Natomiast wśród produkcji zagranicznych m.in.: "Złowroga charyzma Adolfa Hitlera: miliony prowadzone ku przepaści", "Wojna w Iraku, co poszło źle", "Rosja - tęsknota za imperium", "Brudna prawda", "Angela Merkel", "Broń - najstarsze uzależnienie Ameryki", "Szyb nr 8", "Afganistan. Cena zemsty", "Titanic. Po katastrofie".

Komentarze (1 - 3 z 3)

Szkoda tylko, że zapewne większość tych koncertów nadadzą po północy, bo w dzień lepiej puszczać powtórki powtórek M jak miłość, Barw szczęścia, Rodzinki.pl czy kabaretów.
 12  
"Boso, ale na rowerze" widziałem już w TVP Kultura więc to żadna premiera w otwartej telewizji.
 2  
FIlm ''Kieł'' jest dozwolony od lat 18, to ciekawe jak tvp złamie przepisy i nada go po 22, chociaż często tvp zmienia ograniczenia filmów w dół w porównaniu z innymi stacjami, na których emitowany był ten film,tzn. z 16 na 12, z 18 na 16.
 4