Łukasz Szewczyk21.08.2013 (14:22)6 komentarzy

Google Chrome zyskuje, traci Firefox. Które przeglądarki najpopularniejsze? (infografika)

Firefox traci użytkowników, Chrome zyskuje. Również w Polsce. WebKit Mobile najpopularniejsza na Słowacji. Gemius opublikował raport dotyczący rynku przeglądarek internetowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Prezentowane dane pochodzą z lipca 2013 roku.
Z raportu wynika, że w minionym roku najwięcej zyskał Chrome - przeglądarka firmowana przez Google. Natomiast niedawny lider - Firefox - w każdym kraju zanotował spadek popularności. Tam, gdzie jeszcze w lipcu zeszłego roku królowała przeglądarka Mozilli, obecnie najważniejszy jest Chrome. Jedynie na Węgrzech, na Słowenii oraz w Polsce przeglądarka Google nie jest jeszcze liderem. Na tych rynkach nadal dominuje Firefox.
Obserwowany wzrost popularności przeglądarki Chrome jest najprawdopodobniej efektem skutecznych działań marketingowych firmy Google, a także powiązań przeglądarki z innymi produktami tej marki, zajmującymi czołowe miejsca w swoich kategoriach, jak na przykład wyszukiwarka - komentuje Wojciech Ciemniewski, badacz z Laboratorium Interaktywnych Technologii OPI
Jego zdaniem umacnianie się pozycji Chrome w regionie Europy Środkowo-Wschodniej jest zgodne z ogólnym wzrostem popularności tej przeglądarki w innych obszarach świata i prawdopodobnie ten trend będzie się utrzymywał.

Popularne przeglądarki internetowe
Popularne przeglądarki internetowe
Poza Firefoxem i Chrome, jako trzeci w rankingu, pojawia się Opera oraz Internet Explorer. Choć ta pierwsza przeglądarka ma znikomy udział w rynku, to na Ukrainie (25 proc. ruchu internetowego) i Białorusi (37 proc.) jest on znaczący. Opera jest też jedną z najpopularniejszych przeglądarek w Mołdawii (4 proc.). Z kolei Internet Explorer ma największy udział w rynku estońskim (31 proc.) i czeskim (32 proc.) choć także zanotował spadek. Przeglądarka Microsoftu jest też popularna w Bułgarii, Chorwacji, Polsce, Słowenii, na Węgrzech, Litwie i Łotwie oraz Serbii.Na uwagę zasługuje też pojawiający się w zestawieniu WebKit Mobile. Na Słowacji (i tylko tam) ta przeglądarka dedykowana urządzeniom mobilnym znalazła się w trójce najpopularniejszych i zanotowała niemal dwukrotny wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem. Obecnie odpowiada za niemal jedną piątą (18 proc.) ruchu internetowego na rynku słowackim.Na rynku polskim ruch internetowy z Chrome wzrósł o jedną piątą w porównaniu z zeszłym rokiem (29 proc.). Natomiast MSIE (16 proc.) i Firefox (40 proc.), który nadal jest najpopularniejszą przeglądarką wykorzystywaną przez polskich internautów, odnotowały spadki na poziomie kilku punktów procentowych.
Układ wyników jest kształtowany m.in. przez zwiększającą się penetrację dostępu mobilnego do sieci za pośrednictwem smartfonów i tabletów, różną strukturę demograficzną internautów w poszczególnych krajach oraz aplikacje preinstalowane w nowych urządzeniach. Nie należy zapominać o współużytkowaniu kilku przeglądarek na jednym urządzeniu oraz zjawisku multiscreeningu, występującym wśród bardziej zaawansowanych technologicznie internautów - uzupełnia Wojciech Ciemniewski
Analizą objęto kraje z Europy Środkowo-Wschodniej, w których Gemius prowadzi pomiar ruchu na stronach internetowych, tj. Białoruś, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Mołdawię, Polskę, Serbię, Słowenię, Słowację, Ukrainę i Węgry. Dane pochodzą z lipca 2012 roku i lipca 2013 roku.
Gemius

Komentarze (1 - 6 z 6)

Bardzo dziwne!
Koresponduje z tym akurat wydany raport o przeglądarkach <<http://www.dobreprogramy.pl/Firefox-najmniej-awaryjna-przegladarka,News,45877.html>>
Firefox niszczy tam wszystkich!
 0  
chrome, i jeszcze raz chrome
 0  
Tak z ciekawosci jak maja sie dane statystyczne Gemiusa do rzeczywistosci ? Wiadomo ze uzytkownik Firefoxa duzo bardziej dba o swoja prywatnosci i sa bardziej swiadomi spiegowania niz uzytkownik Chrome i innych przegladarek. Uzytkownicy Firefoxa uzywaja duzo wiecej wtyczek takich jak Ghostery, ADblock itp ,ktore Gemiusy i inne tego typu badziewia blokuja i nie pozwalaja sie liczyc.
 1  
@zenonek Użytkownicy Firefoxa mają też większego ptaka... Tak przynajmniej sami twierdzą!
 6  
Ja tam używam Chrome odkąd Firefox zaczął strasznie mulić,zawieszać się i nie żałuję,nie dawno wypuścili aktualizacje i program bardzo przyspieszył ;-)
 2  
Od niepamiętnych czasów używam Firefox'a i nie sądzę, aby szybko to miało się zmienić. :P
 1