Łukasz Szewczyk11.09.2013 (12:22)22 komentarze

Szef TVP: Opłata audiowizualna najlepiej z rachunkiem za prąd. Zwolnienia w TVP

Zwolnienie nawet pół tysiąca osób i zatrudnienie ich na umowy śmieciowe - zapowiada w wywiadzie dla Money.pl Juliusz Braun, szef Telewizji Polskiej. Jak argumentuje, dla dobrych dziennikarzy jest to szansa, a nie zagrożenie. Szef TVP narzeka też na tempo prac nad opłatą, która zastąpić ma abonament.
Juliusz Braun - prezes TVP
Trudna sytuacja gospodarcza - jak tłumaczy Braun w rozmowie z portalem Money.pl - jest przyczyną fatalnej sytuacji finansowej TVP.
Czasami się zastanawiam, jak to jest, że w ogóle robimy tę telewizję. Pracownicy robią to co robią za niewielkie pieniądze. Jest pewna granica, której przekroczyć nie można i właśnie doszliśmy do tej granicy - narzeka prezes publicznej telewizji
Pomysłem na oszczędności jest oprotestowana przez związki zawodowe koncepcja zwalniania ludzi i zatrudniania ich w TVP na umowy zlecenia.
To bardzo trudna część mojej pracy, ale przecież media zmieniają się właśnie w tym kierunku. Coraz więcej dziennikarzy to wolni strzelcy czy, jak teraz się mówi, freelancerzy, albo dziennikarze, którzy pracują w ramach podmiotów gospodarczych. Stawiamy na luźniejszą współpracę. Uważam, że dla dobrych dziennikarzy jest to szansa, a nie zagrożenie - broni swojego pomysłu Braun
Zdaniem prezesa TVP, dzięki nowym zasadom współpracy, dziennikarze mogą składać oferty pracy w różnych miejscach. Braun broni się też przed używanie stwierdzenia "zwolnienia grupowe".
To przeniesienie części usług dziennikarskich na zewnątrz. Szczególnie chodzi o dziennikarzy, operatorów i charakteryzatorów. To wyjście mniej bolesne dla naszych pracowników. Nie zwalniamy grupowo, ale dużą część przenosimy do firm zewnętrznych, gdzie przez rok mają gwarancje zatrudnienia. Rozpisaliśmy już konkurs na wyłonienie takiej firmy, a to przeniesienie dotyczyć będzie do 500 osób. Potem jakby się poprawiło finansowo, możemy się zastanowić nad przywróceniem tych ludzi na etaty - uważa szef publicznej telewizji
Juliusz Braun nie jest też zadowolony z tempa prac nad wprowadzeniem nowej opłaty, w miejsce abonamentu, jaką jeszcze przed wakacjami zapowiadał minister kultury Bogdan Zdrojewski.
Już wiemy, że to niemożliwe i przy takim tempie prac nad tym rozwiązaniem wcale mnie to nie dziwi. Mamy już wrzesień i nie ma możliwości wprowadzenia nowego systemu pobierania nowej opłaty, kiedy nawet jeszcze nie ma ustawy. Co najmniej kilka miesięcy będzie trwało samo budowanie systemu poboru i kontroli. Mamy ostatni dzwonek do tego, by rozpocząć pracę nad tą ustawą, tak by zaczęła ona obowiązywać od stycznia 2015 roku. Jeżeli w najbliższym czasie to się nie stanie, to nie ma co liczyć na nową opłatę w tej kadencji parlamentu - narzeka prezes TVP w rozmowie z Money.pl
Kilka dni temu szef Telewizji Polskiej stwierdził, że planowana opłata audiowizualna powinna wynieść ok. 20 złotych miesięcznie na gospodarstwo domowe. Zdaniem Juliusza Brauna, w Polsce najlepiej sprawdziłaby się metoda pobierania opłaty audiowizualnej, znana z Niemiec.
Najlepiej, gdyby była powiązana z rachunkiem za prąd. Sprawa jest wtedy jasna, jest mieszkanie, jest licznik elektryczny i właściciel płaci - tłumaczy
Natomiast pojawiająca się kwota 10 złotych, to zdaniem Brauna zdecydowanie za mało.
Gdybyśmy mieli ograniczyć liczbę reklam na antenie, to na pewno nie starczy. Trzeba pamiętać chociażby o tak prostej rzeczy, że jeśli zniknęłyby bloki reklamowe, to jakoś ten czas trzeba by było wypełnić, a to kosztuje. Mielibyśmy więc zdwojone działanie ustawy in minus. Nie dość, że stracilibyśmy wpływy z reklam, to musielibyśmy wydać więcej pieniędzy na produkcję i to nawet piętnastu minut programu na godzinę - wyjaśnia prezes TVP
Money.pl

Komentarze (1 - 10 z 22)

coraz bardziej tvp mi się podoba,bo przynajmniej tych zrąbanych reklam niema.....
 20  
Nie dam sobie wcisnąć kolejnego podatku. Będę płącił rachunki za prąd na osobnych blankietach w kwocie pomniejszonej o ten haracz.
To, że mam licznik i korzystam z prądu znaczy od razu, że muszę zasilać z tego TV i Radio? A co jak mam licznik na działce, gdzie przez pół roku stoi w miejscu. Też mam płacić daninę dla Brauna?

Niedoczekanie Wasze. Zakład energetyczny pozwie mnie do Sądu, to bardzo chętnie się na ten temat wypowiem, niby na jakiej podstawie pozywa mnie energetyka, skoro zapłaciłem za przesył i zużyte jednostki kV do do grosza (zgodnie z licznikiem).
 27  
oj to się właściciele domków letniskowych wkurzą :) No chyba, że będzie to na zasadzie - raz gdzieś już płacę, to gdzie indziej już nie.
Byłoby to o tyle sensowne, że wielu ma np. na działkach czy nawet w garażach liczniki.

Jestem za to jak najbardziej za - tak pobieranej opłaty nie da się uniknąć, a więc nie da się kombinować.

Najstarsi, najbiedniejsi i osoby bezrobotne i tak będą zwolnione.
Mieszkania nie da się przepisać ot tak, by kombinować z babcią czy bezrobotnym ojcem. Umowy z dostawcą prądu także nie da się tak prosto zmienić.

Ciekawi mnie za to jak rozwiążą sprawę w firmach, a najbardziej interesują mnie hotele. Dzisiaj płacą za każdy odbiornik (a przynajmniej powinni).
HodowcaZwierzatFuterkowyh 11.09.2013 (12:51:46)
 8  
masz też komputer i telefon na których masz możliwość oglądania telewizji jak i słuchania radia.
I co?

Płacisz nie za to, że oglądasz czy słuchasz, płacisz za to, że masz możliwość oglądania.
Mecze Euro 2012 pewnie się na TVP oglądało, mecze z Brazylii również pewnie będziesz chciał obejrzeć, ale już żeby abonament zapłacić to nie, bo to haracz, nieprawdaż?
HodowcaZwierzatFuterkowyh 11.09.2013 (12:54:45)
 4  
"Natomiast pojawiająca się kwota 10 złotych, to zdaniem Brauna zdecydowanie za mało."
-------------------------
Od kilku dni wszędzie są przedruki (Satkurier, Wirtualnemedia, portale informacyjne) KONKRETNEJ wypowiedzi Brauna :

"Prezes TVP Juliusz Braun uważa, iż planowana opłata audiowizualna powinna wynieść ok. 20 złotych miesięcznie na gospodarstwo domowe.
Zdaniem Brauna, tylko wtedy ma szansę wzrosnąć misyjność TVP."

.... 20 PLN od łebka + pewnie miliony reklam + stołki dla nowych kolesi + wyższe pensje dla celebrytów + jeszcze durniejsze programy.
 30  
Gdybyśmy mieli ograniczyć liczbę reklam na antenie, to ........ stracilibyśmy wpływy z reklam, to musielibyśmy wydać więcej pieniędzy na produkcję i to nawet piętnastu minut programu na godzinę - wyjaśnia prezes TVP
Szanowny Panie Prezesie, wobec w/w Pana wypowiedzi uprzejmie proszę o nadawanie tylko i wyłącznie reklam. Wszyscy będziemy zadowoleni, i Pan, i widzowie. Z całego serca pozdrawiam i zycze wielu podobnych pomyslow. !!!!!!!
 26  
CO TO SĄ ZA BREDNIE .... Panie Barun !
nie macie pieniedzy ? to ja sie pytam po co wykupujecie dziennikarzy drogich z telewizji prywatnych? po co robicie denne tasiemce o tym samym?
po co tworzycie kolejne kanaly tv ktore sa powtókami?
no i najwazniejsze:
- PO CO TVP MA KILKA DZIENNIKÓW INFORMACYJYCH GDZIE KAŻDY MA JAKIEGOŚ DYREKTORA, REDAKTORA NACZELNEGO itp tid
- PO CO W TVP SĄ DRODZY PROWADZĄCY (PSEUDO GWIAZDY) zarabiające po kilkadziesiąt tysi miesiecznie za czytanie z promptera !!!!


STANOWCZE NIE DLA KOLEJNEGO PODATKU!
DLA MNIE JAKO TELEWIZJA ALBO FINANASUJCIE SIE SAMI ALBO ZLIKWIDUJCIE!
Treść edytowana 1 raz (ostatnio 11 września 2013 o 13:31:03 przez a-j-p).
 35  
I bardzo dobrze,nie żałuję ich...Powinni jeszcze na tych śmieciowych umowach mieć najniższe wynagrodzenie,to może bardziej by rozumieli klasę robotniczą w kraju i bardziej by rozumieli niektóre patologie.Zobaczyli by jak to jest,gdy szef ma dziesiątki,lub setki tysięcy,a oni robią za friko.
 14  
TVN i Polsat zatrudniają mniej niż 1000 osób. TVP ok 7000 osób. Te zwolnienia to pikuś.
 14  
TVN i Polsat zatrudniają mniej niż 1000 osób. TVP ok 7000 osób. Te zwolnienia to pikuś.
skąd te rewelacje na temat zatrudnienia?
Czy bierzesz pod uwagę, że np. wielu redaktorów tych stacji pracuje na umowach zlecenie? Umowy mają tylko gwiazdy i dyrektorzy. Cała reszta jedzie na zleceniach.

To, że TVP ma ośrodki regionalne, to pewnie dla Ciebie nic...
Treść edytowana 1 raz (ostatnio 11 września 2013 o 15:09:03 przez HodowcaZwierzatFuter).
HodowcaZwierzatFuterkowyh 11.09.2013 (15:06:37)
 4