Łukasz Szewczyk22.11.2013 (19:46)6 komentarzy

Szef TVP: Finansowanie bez polityków, wartościowe treści do internetu

Jeżeli chcemy niezależności mediów, musimy mieć niezależne od polityków źródła finansowania - mówi w wywiadzie dla Krytyki Politycznej Juliusz Braun, prezes Telewizji Polskiej. Dodaje także, że zadaniem mediów publicznych będzie dostarczanie wartościowych treści do internetu.
Juliusz Braun - prezes TVP
Od dawna trwa dyskusja dotycząca zmiany finansowania mediów publicznych w Polsce. Szef Telewizji Polskiej w wywiadzie dla Krytyki Politycznej zauważa, że sprawa finansowania mediów publicznych nie posunęła się naprzód i dodaje, że kierowana przez niego spółka "doszła do ściany i przed ścianą stoi". Nie ukrywa także, że kłopoty finansowe zaczynają się odbijać na ofercie programowej. Zapowiada także, że dzięki ulepszeniu ustawowego źródła finansowania w TVP byłoby więcej ambitnej sztuki, a mniej popularnych seriali.Prezes Telewizji Polskiej opowiada się za wprowadzeniem opłaty audiowizualnej, która mogłaby uniezależnić media publiczne od polityków.
Wydaje mi się, że to, co zostało już przetestowane w Niemczech, czyli opłata audiowizualna. Przywiązanie opłaty do gospodarstwa domowego i przedsiębiorstwa jest dziś najbardziej racjonalne. Wszyscy korzystają z treści medialnych, nieważne, czy na ekranie telewizora, w radiu, w internecie czy na iPadzie, więc rejestrowanie telewizorów i odbiorników radiowych jest anachronizmem. Z kolei wszelkie finansowanie wprost z budżetu uzależnia bieżące funkcjonowanie mediów od decyzji politycznych. Większość polityczna decyduje o nakładach pieniężnych na telewizję, co rodzi możliwość manipulacji, ograniczenia niezależności czy wręcz sytuacji korupcyjnych. Jeżeli chcemy niezależności mediów, musimy mieć niezależne od polityków źródła finansowania - mówi w wywiadzie dla Krytyki Politycznej Juliusz Braun, prezes Telewizji Polskiej
Szef Telewizji Polskiej rysuje także przyszłość mediów publicznych w Europie. Według niego najważniejszym zadaniem mediów publicznych będzie dostarczanie wartościowych treści na potrzeby internetu.
Telewizja to jest dzisiaj nie tylko to, co widzimy na ekranie telewizora, ale także produkcja dla internetu. Media publiczne mają tutaj przewagę nad komercyjnymi - pod warunkiem dobrego finansowania - bo nie są uzależnione od każdego kliknięcia. Na pewno więc zadaniem mediów publicznych w Europie będzie dostarczanie wartościowych treści do internetu. Jestem także przekonany, że jeszcze przez wiele lat będzie istniała widownia tradycyjnej telewizji. Najmłodsza grupa widzów - poniżej 25 roku życia -faktycznie korzysta głównie z internetu, ale oglądają tam przecież seriale, które wyprodukowały jakieś stacje telewizyjne. I oczywiście to, co jest istotą mediów publicznych, a więc produkcja ambitnych przedstawień, transmisja ważnych uroczystości państwowych - to się z pewnością nie zmieni - dodaje Braun

Komentarze (1 - 6 z 6)

A z jakiej paki mam płacić za ten haracz? Dlaczego mam płacić za treści, które są w internecie, dla tefałpe skoro nawet ułamek % treści tam zamieszczonych nie jest wasz!!!! A tą waszą oferte to sobie weźcie i zakopcie w ogródku.
 4  
"Jeżeli chcemy niezależności mediów, musimy mieć niezależne od polityków źródła finansowania.

Jestem także przekonany, że jeszcze przez wiele lat będzie istniała widownia tradycyjnej telewizji.

... Panie Prezesie Juliuszu Braunie :
1) Nie wiedziałem, że TVP jest finansowo zależna od POLITYKÓW - dopiero teraz Pan mi to uświadomił ... szacun za szczerość. :)
2) Większość ludzi do 40-stki i tak siedzi codziennie dłużej w Internecie niż przed ekranem TV, więc niech Pan nie zaklina rzeczywistości.
GAME OVER.
-------------------------
Za 5 - 10 lat wyginiecie jak dinozaury.
Ze swoim "kontentem", setkami kanałów dla jełopów i milionami reklam.
 9  
a ile minut reklam przed takimi wartościowymi treściami będzie?
 8  
Mój premier powiedział żeby nie płacić tego haraczu.
Szacunek dla mojego premiera wymaga, bym spełniał jego oczekiwania.
 6  
Najpierw niezależne od polityków muszą być powołania na członków KRRiTu, bez tego nie ma szans na poważną telewizję publiczną a nie państwową.
 3  
Odwalcie się od mojego smartfona :) to, że go posiadam to muszę w przyszłości płacić opłatę audiowizualną???? Weźcie sobie na wstrzymanie i zmieńcie politykę jaką uprawiacie w stosunku do Waszych abonentów - Obywateli, bo jak czytam "od gospodarstwa" tzn. czy mam czy nie i TAK PŁACIĆ będę musiał ????? to jest chore, co ja tu jeszcze robię - w tym kraju? Pora na emigrację :)
 1