Łukasz Szewczyk24.11.2013 (23:32)3 komentarze

UE: 12 proc. internautów doświadczyło włamania do swojego konta

Użytkownicy internetu w UE są zaniepokojeni zagrożeniami dla bezpieczeństwa w internecie -pokazują wyniki Eurobarometru. 76% badanych, więcej niż w podobnym badaniu z 2012 r., uznaje, że ryzyko stania się ofiarą cyberprzestępczości wzrosło w ostatnim roku Już 12% internautów doświadczyło włamania na swoje konto poczty elektronicznej lub profil w portalu społecznościowym.
Choć 70% użytkowników internetu w UE jest przeświadczonych, że potrafią robić zakupy czy korzystać z usług banku przez internet, to rzeczywiście decyduje się na to tylko ok. 50%. Tak znaczna dysproporcja wskazuje na negatywny wpływ cyberprzestępczości na cyfrowy jednolity rynek. Dwa najważniejsze obszary obaw co do bezpieczeństwa online dotyczą nieuczciwego wykorzystywania danych osobowych (co wymienia 37% badanych) i bezpieczeństwa płatności internetowych (35%).
Badanie to ujawnia destrukcyjny wpływ cyberprzestępczości na skalę korzystania z internetu - zbyt wiele osób obawia się w pełni wykorzystywać możliwości, jakie daje nam sieć. Szkodzi to zarówno naszej cyfrowej gospodarce, jak i naszej aktywności online. Musimy skuteczniej współpracować w skali europejskiej, wykorzystując działania Europejskiego Centrum ds. Walki z Cyberprzestępczością, aby przeciwdziałać zorganizowanej przestępczości internetowej u samych jej korzeni - powiedziała Cecilia Malmstrom, komisarz UE do spraw wewnętrznych
Cieszyć może fakt, że coraz więcej obywateli UE czuje się dobrze poinformowanymi o zagrożeniach cyberprzestępczości (44% w tym roku wobec 38% w 2012 r.). Nie zawsze jednak, jak się zdaje, wyciągają oni z tej wiedzy właściwe praktyczne wnioski. Dla przykładu - mniej niż połowa użytkowników zmieniła w ciągu ostatniego roku którekolwiek ze swoich haseł internetowych (48%, a więc nieco więcej niż w 2012 r. - 45%).
W badaniu, w którym uczestniczyło ponad 27 tys. osób ze wszystkich państw członkowskich, wykazano ponadto, że:
• 87% respondentów unika ujawniania w internecie informacji osobistych (nieco mniej niż 89% w 2012 r.);
• większość badanych nadal nie czuje się dobrze poinformowanymi o zagrożeniach cyberprzestępczości (52% w tym roku w porównaniu z 59% w 2012 r.);
• 7% padło ofiarą internetowego oszustwa bankowego lub dotyczącego karty kredytowej;
• znacznie wzrosła liczba osób korzystających z internetu za pomocą smartfona (35%, rok temu 24%) bądź tabletu (14%, w zeszłym roku 6%).

Komentarze (1 - 3 z 3)

Na szczęście mnie takie problemy nie dotyczą. Nie dotyczą, ponieważ w ogóle nie mam komputera, internetu, i nawet nie wiem, jak te parszywe urządzenia się obsługuje. Nigdy nie korzystałem ani nie zamierzam zaczynać korzystać z internetu, bo to szkodliwy nałóg. Jak widzę swoich znajomych, którzy są już na maxa uzależnieni od internetu i nawet jak gdzieś wychodzą, to muszą chodzić na ulicy z jakimiś smartfonami czy jak ich tam, żeby przeglądać strony internetowe, to mi jest ich naprawdę żal. Jestem tradycjonalistą i dobrze mi z tym. Ludzie już zapomnieli, że jeszcze kilkanaście lat temu żyli bez tych parszywych urządzeń i żyło się ciekawiej, bo żeby porozmawiać ze znajomymi, trzeba było się spotkać w cztery oczy. Teraz wszyscy mają wszystkich na jakichś fejsbugach czy jak ich tam, i zanikają prawdziwe kontakty międzyludzkie. No i praktycznie każdy dzieciak od przedszkola ma już komputer i jest uzależniony od internetu, to jest chore... Kiedyś dzieciaki więcej czasu spędzali na świeżym powietrzu, grali w piłkę na podwórkach i w inne zabawy. Teraz po szkole padają przed te głupie komputery i nie da się ich wygonić na podwórko... Ktoś słusznie kiedyś zauważył, że dawniej największą karą dla dziecka był zakaz wyjścia z domu. Dzisiaj największa karą byłby nakaz wyjścia z domu... Żal, ludzie już całkiem na mózg poupadali z tym internetem. Ja jestem od tego nałogu całkowicie wolny!!!
 1  
Ciekawa sprawa. Osoba, która twierdzi, że nie korzysta z internetu, nie wie "z czym to sie je" jest anty-technologiczna, komentuje informacje, na stronie interntowej, za pomoca komputera z internetem. Hipokryta?
 1  
do 123qww : Nie! Nie hipokryta tylko bezrozumny prowokator ,któremu znudziło zabawianie się ze sobą i postanowił "pójść do ludzi"...
 0