Łukasz Szewczyk09.01.2014 (13:49)19 komentarzy

Przeglądarki internetowe: W Polsce prowadzi Firefox

Chrome Mobile z największym wzrostem. Firefox nadal na pierwszym miejscu. Gemius sprawdził, czy Polacy serfują po sieci za pomocą tych samych przeglądarek co rok temu.
Przez ostatni rok ponad dwukrotnie wzrósł ruch z przeglądarek mobilnych w polskiej sieci. W grudniu 2012 roku utrzymywał się na poziomie 4 proc., podczas gdy na zakończenie 2013 roku wyniósł już 9 proc. Najbardziej popularne dla posiadaczy smartfonów i tabletów są przeglądarki mobilne oparte na silniku WebKit (6 proc. udziału w ruchu internetowym) ‒ w tym głównie Safari Mobile. Popularnością cieszy się również Chrome Mobile (1 proc.) i Opera Mini (1 proc.).W ujęciu rocznym największy, bo niemal dziesięciokrotny, wzrost zanotował Chrome Mobile. Przez rok udział tej przeglądarki w ruchu internetowym zwiększył się z 0,2 proc. do 1,3 proc. Natomiast największy spadek odnotowała Nokia Browser. W porównaniu rocznym ruch w polskiej sieci wykonywany z przeglądarki Nokii spadł o połowę (z 0,2 proc do 0,1 proc.).
Ruch w polskiej sieci z przeglądarek
Ruch w polskiej sieci z przeglądarek
Z kolei internauci, którzy surfują po sieci za pomocą komputerów stacjonarnych nadal najbardziej cenią sobie Firefox'a. W grudniu 2013 roku z tej przeglądarki pochodziło 39 proc. ruchu internetowego w Polsce. Na drugim miejscu, tak jak przed rokiem, uplasował się Google Chrome (30 proc. udziału w ruchu internetowym), a na trzecim Internet Explorer (15 proc.). W porównaniu do danych sprzed roku największym wzrostem może pochwalić się przeglądarka firmy Google. Jej udział w ruchu internetowym wzrósł o pomad jedną dziesiątą (wzrost z 26 proc. do 30 proc.). Natomiast największy spadek, o jedną szóstą, zanotowała przeglądarka Microsoftu (spadek z 18 proc. do 15 proc.).Dane pochodzą z badania ruchu na stronach www (gemiusTraffic), które firma Gemius prowadzi w ponad 20 krajach Europy oraz na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej (dane łączone dla Bahrajnu, Egiptu, Jordanii, Libanu, Omanu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Arabii Saudyjskiej, Maroko, Algierii, Tunezji, Iraku, Kuwejtu, Kataru, Syrii, Jemenu, Libii oraz Autonomii Palestyńskiej).
Gemius

Komentarze (1 - 10 z 19)

tylko Mozilla Firefox!
 2  
byłaby idealna gdyby nie ciągle wieszający się flash.
 32  
Wkrótce przestanie się wieszać ponieważ Firefox zastąpi flasha własną wtyczką.
 7  
a jak sie ma to badanie do uzywajacych adbloka, ghostery lub w pliku host maja wpisane te wszystkie gemiusy ? ;). Takie badamie z realnymi wynikami maja tyle co wyniki ogladalnosci tv z rzeczywista ogladalnoscia. A mnie sie firefox nie zawiesza z flashem :)
 8  
Zauważ, że na wieszający się flash Firefox nie ma żadnego wpływu i nie jest temu winny.
Ja ostatnio po długim czasie również wróciłem do Firefoxa i póki co jestem zadowolony :)
 4  
Teraz się odchodzi od Flasha na rzecz HTML5
 10  
Chrome jest najlepszy.
Z Firefoxem coś się ostatnio stało.Jest wolniejszy od Chrome i to widać
 4  
@zen: jest na poziomie błędu statystycznego, naprawdę.
 2  
otter browser na silniku opery 12 działa lepiej niż te wszystkie kobajny
 4  
Juz pozegnalem z firefoxem ! tyle lat używałam ! Teraz mi lepiej na Chrome i bogata funkcja ...
 2