Łukasz Szewczyk27.03.2014 (13:16)8 komentarzy

Gangsterski serial "Peaky Blinders" od kwietnia w Canal+ Film

Od 14 kwietnia 2014 roku Canal+ Film rozpocznie emisję nowego, gangsterskiego serialu "Peaky Blinders". Jest to wyprodukowany dla BBC2 epicki dramat gangsterski rozgrywający się na ulicach Birmingham tuż po I wojnie światowej.
"Peaky Blinders"
W 1919 Wielka Brytania była po doświadczeniach Wielkiej Wojny krajem upadku obyczajów i szerzącej się przestępczości. To niepewne czasy coraz śmielej działających komunistów i zbliżającego się niepodległościowego powstania Irlandii. Na ulicach o przetrwanie walczą zagubieni w nowej rzeczywistości weterani wojenni, którzy odnajdują bezpieczeństwo i perspektywę zarobku w licznie powstających gangach.
Thomas Shelby (Cillian Murphy) wraz z rodziną - starszym bratem Arthurem (Paul Anderson) i ciotką Polly (Helen McCrory) - dowodzą jedną z najsilniejszych grup przestępczych w mieście. Budzący powszechny strach Peaky Blinders zawdzięczają nazwę noszonym przez nich czapkom z wszytymi żyletkami. Zarabiają na nielegalnych zakładach bukmacherskich, haraczach i handlu na czarnym rynku. Ambicje Tommy'ego wykraczają jednak poza rządzenie podziemnym światkiem Birmingham. Pragnie on wzmocnić swoją pozycję w mieście poprzez prowadzenie legalnych interesów. Szansa na realizację planów przychodzi, gdy w ręce Shelby'ego trafia skradziony z miejscowej fabryki transport broni. Członkowie konkurencyjnych gangów komunistycznych rewolucjonistów i Irlandzkiego Bractwa Republikańskiego zaczynają licznie nawiedzać dzielnicę Small Heath w poszukiwaniu broni. Zaniepokojony możliwością użycia jej przez komunistów lub IRA, sekretarz stanu Winston Churchill przenosi z Dublina do Birmingham bezwzględnego komisarza policji Chestera Campbella (Sam Neill), który ma odzyskać karabiny i oczyścić miasto z gangów. Na drodze Tommy'ego staje także Billy Kimber (Charlie Creed-Miles), mający monopol na zakłady bukmacherskie, które Shelby upatrzył sobie jako źródło zarobkowania.

"Peaky Blinders" to olśniewający obraz Anglii, wyjęty prosto z kart nigdy nieopowiedzianej historii. Potwierdza, że Brytyjczycy potrafią perfekcyjnie realizować produkcje osadzone w historycznych realiach, w których dbałość o szczegóły zwycięża nad polityczną poprawnością. "Peaky Blinders" uwodzi doskonale przeniesioną na ekran atmosferą czasów, gdy na bazie więzów wyniesionych z wojennych okopów powstawały liczne gangi, a emancypacja kobiet stawała się rzeczywistością. Zaletą serialu jest także muzyka. Na ścieżce dźwiękowej "Peaky Blinders" znalazły się utwory m.in. Nicka Cave'a and the Bad Seeds, Toma Waitsa, zespołów The White Stripes i The Raconteurs, kompozycje Martina Phippsa oraz tradycyjne pieśni irlandzkie.

Autor serialu Steven Knight ("Wschodnie obietnice", "Koliber") już 17 lat temu wpadł na pomysł zrealizowania dramatu opartego na opowieściach rodziców, którzy dorastali w latach 20. XX wieku w dzielnicy Small Heath w Birmingham.
Moja mama, kiedy miała 9 lat, była posłańcem bukmacherów. Ponieważ zakłady były wówczas nielegalne, do obstawiania wykorzystywano właśnie dzieci. Wuj ojca był jednym z Peaky Blinders. Choć niechętnie, rodzice opowiedzieli mi trochę o tamtych czasach, o Cyganach, koniach, walkach gangów, broni i nieskazitelnych ubraniach. Jedną z pierwszych historii, które mnie zainspirowały była opowieść ojca, który jako dziecko miał dostarczyć wiadomość. Zapamiętał stół zasypany pieniędzmi i pistoletami, a wokół pięknie ubranych gości, pijących piwo ze słoików po dżemie. Nikt nie wydawał kasy na szklanki. Tylko na ubrania mówił Knight
Gangsterski serial "Peaky Blinders" na antenie Canal+ Film emitowany będzie w poniedziałki o godzinie 20.00 (od 14 kwietnia 2014 roku)
Canal+

Komentarze (1 - 8 z 8)

dobry czy chała?
 4  
gangsterski??? o 20-tej??? w Polsce???
 2  
Bardzo dobry.
 4  
Polecam, świetny serial. Zamówiony jest drugi sezon. Ścieżka dźwiękowa rewelacja.
 5  
To jest serial BBC. Zapowiada się ciekawie, choć będzie dość krótki - 1 sezon ma tylko 6 odcinków.
 5  
Na CANAL+? Czyli super.
ktokolwiek1234567899 27.03.2014 (19:00:23)
 0  
Serial jest rewelacyjny, mnie osobiście powalił. Zbiera fantastyczne recenzje gdziekolwiek się ukazał. Spektakl "kradnie" Cillian Murphy w głównej roli, aktor tak charyzmatyczny że ciężko oderwać od niego oczy. W każdej roli błyszczy na ekranie, ale tu przechodzi nawet samego siebie. Z całych sił polecam i mam nadzieję, że doczekam się tej serii w jakiejś dostępnej mi telewizji.
 0  
Podobnie jak HoC, Homeland, GoT, BE czy The Fall serial po prostu miażdży.
 0