Łukasz Szewczyk27.07.2006 (16:32)brak komentarzy

Powstanie Warszawskie w Polskim Radiu

W tym roku, 1 sierpnia, będziemy obchodzić sześćdziesiątą drugą rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Na antenie wszystkich programów Polskiego Radia będzie mowa o tym wydarzeniu.
31 lipca o godz. 19.10 w Jedynce zaprezentowany zostanie reportaż Krystyny Melion "Powrót z Hadesu", przywołujący dzieje uczestników Powstania Warszawskiego. Po północy (godz. 0.07 - 3.00) zabrzmią na antenie Jedynki piosenki powstańczej Warszawy, wybrane przez Danutę Żelechowską i Jana Zagozdę.
W Dwójce Polskiego Radia od 31 lipca do 4 sierpnia (godz. 15.35) bohaterem cyklu pt. "Zapiski ze współczesności" będzie Władysław Bartoszewski.

W Jedynce w "Sygnałach dnia" 1 sierpnia zaplanowana jest rozmowa z Janem Ołdakowskim - dyrektorem Muzeum Powstania Warszawskiego. W magazynie "Z kraju i ze świata" (godz. 12.05) oraz w popołudniówce "Z pierwszej ręki" (godz. 16.00) znajdą się informacje, relacje z uroczystości, wspomnienia uczestników oraz komentarze historyków. W godz. 17.00 - 18.00 transmisja uroczystości pod pomnikiem Gloria Victis na Powązkach Wojskowych. O godz. 19.10 zapraszamy do wysłuchania reportażu Barbary Grębeckiej pt. "Przejście przez pamięć". O godz. 21.06 Teatr Polskiego Radia przedstawi słuchowisko poetyckie pt. "Iskrą tylko" o historii miłości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i jego żony Barbary.

Na antenie Dwójki 1 sierpnia o godz. 12.00 znajdzie się audycja Pawła Sawickiego i Justyny Piernik mówiąca o tym, jak Powstanie Warszawskie widzą następne pokolenia. W "Sezonie na Dwójkę" (godz. 18.00) Hanna Maria Giza będzie rozmawiać na temat Muzeum Powstania Warszawskiego z gośćmi w studiu. O godz. 19.05 zaprezentowany zostanie po raz pierwszy na radiowej antenie utwór Krzysztofa Knittla "Pamiętnik z Powstania Warszawskiego" w wykonaniu aktorów: m.in. Piotra Adamczyka i Stanisławy Celińskiej, solistów: Karoliny Jaroszewskiej (wiolonczela), Aleksandry Krzanowskiej (fortepian) i Jacka Partyki (instrumenty elektroniczne) oraz Chóru Filharmonii Narodowej, Sinfonii Varsovii pod dyrekcją Wojciecha Michniewskiego.

1 sierpnia Trójka planuje specjalne wydanie popołudiowej audycji "Zapraszamy do Trójki" (16.00-18.00). Robert Kantereit poprowadzi je "na żywo" z Muzeum Powstania Warszawskiego. Michał Margański przygotuje specjalne odcinki swojego codziennego cyklu po hasłem "Przystanek Powstanie". Poruszając się śladami powstańców odwiedzi miejsca szczególnie ważne, często zapomniane przez współczesnych warszawiaków.
W "Klubie Trójki" Jerzy Sosnowski poprowadzi dyskusję dotyczącą komercjalizacji zagadnień związanych z Powstaniem Warszawskim.

BIS Polskie Radio 1 sierpnia przypomni wydarzenia Powstania Warszawskiego. Temat przewodni to: "Miałem wtedy…lat" czyli różne w charakterze, dramatyczne, zabawne, refleksyjne historie opowiedziane przez uczestników Powstania Warszawskiego. Zapisane teraz, tuż przed rocznicą Powstania są cennym świadectwem naszej historii.

W porannym paśmie pt. "Wszystko gra" (godz. 6.00 - 9.00) będzie mowa o pamięci narodowej wśród młodych Polaków. O Powstaniu opowiedzą ludzi młodzi, pasjonaci, wolontariusze, osoby zafascynowane nim. W "Bisowisku" (godz. 16.00 - 19.00) znajdzie się sygnał syreny o godz. 17.00 oraz relacja z uroczystości w Muzeum Powstania Warszawskiego, a także relacje z wędrówki kanałami szlakiem powstańców. W paśmie "Dobry wieczór" (godz. 19.00 - 21.00) przypomniane zostaną m.in. polskie filmy o Powstaniu.
Polskie Radio