Łukasz Szewczyk24.04.2014 (16:08)22 komentarze

Startuje Fokus TV, nowy kanał w DVB-T. Co w ramówce?

W poniedziałek (28 kwietnia 2014 roku) startuje Fokus TV, bezpłatna telewizja o profilu edukacyjno-poznawczym dostępna m.in. w ramach w naziemnej telewizji cyfrowej (DVBT). Program nowej stacji skierowany jest do całej rodziny. Głównym celem Fokus TV jest przekazywanie wiedzy poprzez zabawę i przystępny sposób.
Oferta Fokus TV składa się z programów o charakterze edukacyjnym, które prezentują wiedzę w przystępny i zrozumiały dla każdego, a także z filmów dokumentalnych i paradokumentalnych o różnorodnej tematyce (historycznej, przyrodniczej, społecznej). W ofercie nie zabraknie także produkcji własnych przygotowanych na zlecenie nowej stacji.
Programy własne
"Tajemnice historii" to autorski program Radka Kotarskiego o znanych i nieznanych faktach nierzadko spowitych aurą tajemniczości i niejasności, dotyczących zarówno pradziejów Polski, jak i historii najnowszej. Program "Para daje radę" prowadzi para w życiu i w pracy - Monika Tarka i Robert Kilen, znani z porannego show w Radiu WAWA. Ich program jest nowoczesnym i dynamicznie realizowanym magazynem poradnikowo-rozrywkowym na tematy uniwersalne i bliskie widzom (zdrowie, uroda, dom, bezpieczeństwo, finanse, relacje w rodzinie, wychowanie, zwierzęta domowe, podróże, pielęgnacja ogrodu).

Program rankingowy "Lista Fokusa" przedstawia zestawienia na różnorodne tematy, opatrzone komentarzem zarówno ekspertów, jak i laików. "Wehikuł czasu" to program o charakterze edukacyjnym, informacyjnym i rozrywkowym. Michał Sobkowski prezentuje w formie kalendarium najciekawsze wydarzenia historyczne i naukowe związane z dniem, w którym emitowany jest program. "Horoskop" na każdy dzień tygodnia poprowadzą Anna Kandeger i Tomasz Bednarek. "A to ciekawe!" to krótkie informacje i ciekawostki ze świata prezentowane w lekki i przystępny sposób. W programie poruszane będą tematy z m.in. takich dziedzin, jak: nauki ścisłe, natura, historia cywilizacji, historia powszechna, sport, zdrowie.

Pasma tematyczne
Fokus TV to telewizja dla całej rodziny. W pasmach codziennych znajdzie się oferta zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dorosłych. Pasmo dla dzieci i młodzieży to filmy i bajki, których głównym celem jest edukacja i rozrywka. Przykładowo, nauka języka angielskiego odbywa się poprzez oglądanie anglojęzycznych bajek animowanych w oryginalnych wersjach językowych. Poradnikowe pasmo kobiece tworzą programy poradnikowe poruszające szeroki zakres tematów ważnych dla każdej kobiety - od macierzyństwa przez zdrowie i urodę po kwestie związane z prowadzeniem domu. Na ofertę dla mężczyzn składają się programy kryminalne, szokujące dokumenty czy filmy przedstawiające sporty ekstremalne.


Każdy wieczór w tygodniu ma swój odrębny charakter. Poniedziałki to czas przeznaczony dla miłośników przeszłości, której tajemnice będą mogli zgłębiać w cyklu "Poniedziałki z historią, W poniedziałkowej ofercie znajdują się także filmy przyrodnicze, nadawane w cyklu "Dzika planeta". We wtorki oglądać można fascynujące filmy dokumentalne w cyklu "Wydarzenia, które zmieniły świat". Środy poświęcone są tematom związanym z człowiekiem - w pasmach "Oto człowiek" i cyklu dokumentów społecznych poruszane są takie tematy, jak: psychologia, fizjologia, antropologia, medycyna, a także różnorodne zjawiska społeczne, odmienności kulturowe i tradycje. Czwartki zarezerwowane zostały dla tematów związanych z ekologią, ochroną środowiska, wpływem współczesnej cywilizacji na faunę i florę, ekożywnością itd.

W cyklu "Mocne piątki" oglądać można mocne, szokujące dokumenty: filmy nakręcone z narażeniem życia, pokazujące trudno dostępne utajnione zjawiska społeczne, demaskujące wstydliwe tajemnice czy przyprawiające o dreszczyk emocji zjawiska paranormalne. Późnym wieczorem emitowane będą programy edukacyjno-poradnikowe w cyklu "Strefa intymna". W soboty zapoznać się można z biografiami znanych osób, które wpisały się w historię i kulturę, z kolei w niedziele oglądać można najlepsze pełnometrażowe filmy dokumentalne, których premiery odbiły się szerokim echem w mediach.

Jak oglądać?
Bezpłatny kanał Fokus TV dostępny będzie w ramach pierwszego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T). W telewizorach z włączoną usługą LCN Fokus TV znajdzie się na kanale 18. Pojawi się także w większości sieci kablowych, m.in. UPC Polska Vectra, Multimedia Polska, Inea, Toya, Netia oraz na platformach satelitarnych Cyfrowy Polsat i nc+..

Komentarze (1 - 10 z 22)

Program jest ok życzę powodzenia tej stacji.
 43  
Pojawi się także w większości sieci kablowych, m.in. UPC Polska Vectra, Multimedia Polska, Inea, Toya, Netia oraz na platformach satelitarnych Cyfrowy Polsat i nc+..

przecież ten kanał jest w DVB-T więc jak mógłby się nie pojawić
raczej każdy Operator go doda lub zrobi to dość szybko po oficjalnym starcie
 8  
to trochę bardziej zawiłe.
Bez umowy z nadawcą nie mogą sobie ot tak retransmitować kanału, to że jest naziemnie nie znaczy, że nie mogą jako nadawca zażyczyć sobie opłaty od gniazdka, a i sami operatorzy mogą powiedzieć - sorry, mamy już takie kanały, nie jesteście nam potrzebni.
HodowcaZwierzatFuterkowyh 24.04.2014 (17:23:35)
 11  
jest gdzieś w internecie program tej stacji na kolejne dni?
 7  
multimedia nie doda, to wszystko pomówienie i wywieranie presji przez nadawcę kanału na operatora telewizji cyfrowej Multimedia. Rozmowy nie były prowadzone, a chwalą się że będą w Multimedii. Nie prawda. Nie dodamy tego kanału.
 4  
Kilka propozycji będę oglądał :) Kanał zapowiada się ciekawie.

Ciekawe na jakiej pozycji w CP?
 3  
duzy tych kanałów muzycznych jeszcze brakuje jednego z muzyka klubowa jak np z energy
 14  
duzy tych kanałów muzycznych jeszcze brakuje jednego z muzyka klubowa jak np z energy
to nie kanał muzyczny
 6  
Nie rozumiem jak start można ustalić na poniedziałek?

Prawie wszystkie nowe stacje w DVB-T ruszały w sobotni poranek, a nie po weekendzie :-(
 10  
w weekend stacja nie ma szans z papieżem, lepiej przeczekać kanonizację do poniedziałku
 5