Łukasz Szewczyk14.06.2014 (16:46)38 komentarzy

TV Polska zastąpi TVP Polonia. Nie będzie dostępny w Polsce

Podczas niedawnego wystąpienia w Senacie, minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zapowiedział uruchomienie kanału TV Polska, który miałby zastąpić TVP Polonia. Stacje nie będzie dostępna na terytorium Polski.
TVP Polonia
O uruchomieniu nowego kanału, który zastąpi TVP Polonia mówi się od dawna. Kilka dni temu, podczas wystąpienia w Senacie, Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych zapowiedział uruchomienie kanału TV Polska.
Uważamy, że przyszedł czas na nową telewizję dla polskiej diaspory. MSZ w porozumieniu z Telewizją Polską podjęło decyzję o utworzeniu nowego kanału pod roboczą nazwą TV Polska. Będzie on przeznaczony dla Polonii, ale także dla wszystkich zainteresowanych Polską i polskością. Kanał TV Polonia istnieje już od ponad dwudziestu lat, ale uważamy, że najwyższy czas zrewidować formułę telewizji dla diaspory - powiedział w Senacie Radosław Sikorski
Sikorski wyjaśnił także, że TVP Polonia jest nie do uratowania m.in. z powodu niekorzystnej umowy o wyłączności praw do wszelkich emitowanych programów, zawartą z dystrybutorem na terenie Ameryki. To z kolei powoduje, że TVP Polonia nie może nadawać wiele ciekawych audycji.
TV Polska będzie emitować najnowsze, najbardziej wartościowe i najpopularniejsze programy telewizji publicznej, wzbogacone o programy edukacyjne, kulturalne i gospodarcze. Jego elementem będzie cotygodniowy program poświęcony Polonii, wykorzystujący produkcję lokalnych ośrodków telewizyjnych z samej diaspory. Nowy kanał nie będzie dostępny na terytorium Polski, co umożliwi aktualną reemisję najciekawszych programów telewizji publicznej bez zagrożenia wewnętrzną konkurencją. (...) Program będzie nadawany w języku polskim, ale wybrane audycje będą mieć obcojęzyczne napisy. Planujemy regularne badanie oglądalności i oceny TV Polska - dodał Sikorski
Senat

Komentarze (1 - 10 z 38)

Szkoda. Może nie był jakimś hitowym kanałem ale czasem sie przydawał żeby obejrzeć coś jeszcze raz, albo powtórke wiadomości gdy człowiek późno wracał. Troche szkoda. pozdr
 50  
Rozumiem, że na NTC zwolni się jedno miejsce?
 40  
Niech lepiej jak najszybciej usuną TVP Polonia z DVB-T, dzięki temu jakość pozostałych kanałów na MUX3 poprawi się do akceptowalnego poziomu.
 12  
A komu przeszkadza obecność kanału polonijnego w kraju?
 33  
Mi!!!!!!
 20  
Na pewno to był lepszy kanał niż te w których tylko dzwoni sie do wróżek
 59  
Czy nie lepiej stworzyć TVP Poland? Kanał, który byłby w języku angielskim i chętniej oglądaliby go również nie tylko Polacy, ale inni? Coś na wzór France24, Deutsche Welle, Russia Today? Niech Kraśko i Tadla mówią po angielsku do całego świata, a nie tylko do mieszkańców Jackowa w Chicago, czy do Polaków w Londynie.
 18  
Zamiast rozwalać to co zbudowane - tak jak niektórzy mają w zwyczaju - mogli by udoskonalić to co już jest, czyli TVP POLONIA.
 17  
Hanysku, umisz ty czytać? TVP Polonia nie jest do "udoskonalenia", bo jest związana niekorzystnymi umowami...
 10  
Umiem. Ale te umowy obowiązują na terenie Ameryki, więc będzie to dotyczyć tak samo nowego kanału. A to że nie będzie reemisji najciekawszych programów telewizji publiczne, wyszło by tylko na plus. Więc nie szukaj dziury w całym
 11