Łukasz Szewczyk27.07.2014 (23:47)8 komentarzy

TVP i ZDF kręcą film o wybuchu II wojny światowej

Trwa produkcja dwuczęściowego filmu dokumentalnego o wybuchu II wojny światowej, który wspólnie przygotowują Telewizja Polska i niemiecka ZDF. W sumie półtoragodzinny film będzie miał równolegle premierę na obu antenach na początku września br. - w 75. rocznicę tragicznych wydarzeń.
TVP i ZDF kręcą film o wybuchu II wojny światowej
W jego pierwszej części, zatytułowanej "Pierwszy dzień" głos będą mieli ci, którzy byli świadkami tamtych wydarzeń - Polacy (m.in. Andrzej Wajda i Roman Polański) i Niemcy. W części drugiej - "Pierwsza ofiara" - znajdą się wypowiedzi historyków z Wielkiej Brytanii, Niemiec i Polski. W obu częściach filmu wykorzystane zostaną liczne archiwalia, niepublikowane dotąd zdjęcia oraz inscenizacje z udziałem aktorów.
Telewizja Polska jako koproducent zadbała o profesjonalnych polskich konsultantów historycznych, wśród których jest m.in. prof. Tomasz Szarota, i to zarówno na etapie tworzenia scenariusza, jak i kolaudacji całości, która ma nastąpić w połowie sierpnia.

"O przyczynach, wydarzeniach i skutkach najstraszliwszej wojny na wyniszczenie w historii świata, w której chodziło nie tylko o unicestwienie siły militarnej przeciwnika, ale również podstaw życia narodu, istnieje duża liczba rozpraw i filmów, zarówno w Polsce jak i w Niemczech. Jednak zbyt rzadko podejmowano kroki na rzecz wspólnego opracowania i wspólnej pamięci: ponad podziałami, ponad grobami, i ponad okopami historii" - - piszą twórcy dokumentu.

I dodają: "W naszym filmie Niemcy i Polacy będą poprzez te same treści, zdjęcia i tych samych świadków wydarzeń z obydwu stron wspólnie wspominać ciemny rozdział swojej historii, co stanowić ma ważny krok przeciw zapomnieniu. Już bowiem za kilka lat zabraknie osób, które przeżyły tę wojnę"

Wspólna dokumentalna produkcja niemiecko-polska będzie jednak tylko jednym z wielu projektowanych przez Telewizję Polską pozycji programowych poświęconych II wojnie światowej. Już w sierpniu TVP1 przypomni m.in. seriale "Sprawiedliwi" i "Szpiedzy w Warszawie" oraz - w specjalnym poniedziałkowym paśmie "Wojna i Pamięć" - najwybitniejsze polskie filmy o II wojnie światowej.

W poniedziałek 1 września także Jedynka będzie transmitować "Wielki Test z Historii. II wojna światowa" oraz rozpocznie emisję koprodukowanego z kolei wspólnie z BBC w 2008 roku cyklu "Kulisy II wojny światowej".

Planowane jest też specjalne wydanie "Wiadomości" realizowane wspólnie z ZDF i BBC.

Komentarze (1 - 8 z 8)

"TVP i ZDF kręcą film o wybuchu II wojny światowej"

O, to pewnie kolejna pozycja z cyklu "Nazi wnuki, nazi prawnuki" wyjdzie...
 5  
No właśnie... Znając "rzetelność" ZDF i proniemiecką politykę historyczną obecnego rządu (vide Muzeum Śląskie), istnieje ryzyko, że z filmu dowiemy się np., że mieszkańcy przygranicznego wówczas Wielunia porywali i zabijali niemieckie dzieci i to też było powodem, że miasto to zostało zniszczone przez Luftwaffe w pierwszych godzinach wojny. Usłyszymy, że niemieckie lotnictwo po prostu przeprowadziło akcję odwetową na polskich mordercach, a potem to już "samo się wszystko potoczyło".
 8  
TVP i ZDF. okaze sie z tego filmu, ze wojna zaczela sie 17 wrzesnia, Niemcy zostali zaatakowani prze sowietow tak samo jak Polska. oddzialy ss to byly specjalne jednostki armii czerwonej, obozy koncentracyjne prowadzilo nkwd, a bomby na Hiroszime i Nagasaki zrzucilo radzieckie lotnictwo, a pilotem byl sam Putin po uprzednim wykradzeniu ich z amerykanskich baz.
no i sowieci obrocili w gruz wszystkie niemieckie miasta z Dreznem na czele
 6  
ZNOWU??? Ileż można tych filmów o wojnie nagrywać, czy Amerykanie napierdalają filmami o secesji, nie - bo potrafią być bardziej kreatywni przy robieniu seriali czy filmów.
 1  
żeby nie wyszło tak jak za hitlerowskiej propagandy, Polacy zaatakowali radiostację w Gliwicach a wojska niemieckie w pogoni za dywersantami dotarły aż pod Moskwę
 4  
Ciekawe, że zawsze jak TVP kręci filmy i współpracuje de facto przy tym z zagranicznymi stacjami - to jedynie zajmują się tematyką wojenną, zupełnie jakby w ogóle nie było innych tematów.
 0  
Na inne tematy zagraniczne stacje nie chcą współpracy. Ich realizacja w innych krajach, stoi przeważnie na wyższym poziomie niż w Polsce. Ale nie to jest powodem, jak mi się wydaje. Z TVP chętniej współpracują na tematy historyczne, bo ma większe doświadczenie w tej kwestii. No i nie wyobrażam sobie, żeby misją telewizji publicznych była produkcja seriali komediowych czy sensacyjnych. :P
 3  
Mam nadzieję że w filmie będzie,że wojna rozpoczęła się od ataku bombowego na bezbronny wtedy Wieluń,w którym to nie było wówczas żadnego wojska, a nie na Westerplatte. Bombardowanie Wielunia miało miejsce o godzinie 4.40 a ostrzał Westerplatte o godzinie 4.45, zatem pięć minut później. Przygraniczne wówczas miasto Wieluń leżało około 21 km od granicy Polsko-Niemieckiej i stało się pierwszą cywilną ofiarą II Wojny Światowej. Centrum miasta zostało zniszczone w 75% i zginęło około 1200 mieszkańców Wielunia.
W szkołach dzieci niestety uczą się nadal przekłamanej historii. W podręcznikach z historii nadal niema ani jednego słowa o rozpoczęciu wojny od Wielunia,natomiast o Westerplatte piszę się w podręcznikach wiele i dużo o Westerplatte nauczyciele mówią na lekcjach. O tragedii Wielunia natomiast nie mówią nic.
 5