Łukasz Szewczyk29.09.2014 (8:52)27 komentarzy

Szef KRRiT: W najbliższych latach nowy standard nadawania DVB-T i cyfrowe radio

W perspektywie najbliższych lat radio przejdzie na dystrybucję cyfrową, a telewizja na standard transmisji drugiej generacji - prognozuje Jan Dworak, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. W ciągu dwóch lat powinna zostać uchwalona deregulacja tych mediów.
Szef KRRiT: W najbliższych latach nowy standard nadawania DVB-T i cyfrowe radio
Radio musi przenieść się głównie w sferę cyfrową ‒ już powoli się przenosi za sprawą Polskiego Radia. Myślę, że to nastąpi w ciągu najbliższych 10 lat. Telewizja już na szczęście jest cyfrowa, ale będą doskonalone formy dotarcia. Mamy w tej chwili DVB-T1, będzie pewnie DVB-T2 [standard transmisji drugiej generacji ‒ red.]. Już teraz część krajów europejskich się do tego przymierza, my także w perspektywie 10 lat będziemy przechodzili pewnie na ten nowy format - prognozuje w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Jan Dworak, przewodniczący KRRiT
Cyfryzacja Polskiego Radia rozpoczęła się 1 października 2013 r. i ma objąć cały kraj do 1 grudnia 2020 r. Na razie na przejście na nadawanie cyfrowe nie zdecydowali się nadawcy prywatni. Dworak ocenia jednak, że to się ostatecznie stanie. Choć cyfrowa transmisja w technologii DAB+ wymaga nowoczesnych odbiorników, których wielu Polaków jeszcze nie ma, umożliwia poszerzenie oferty, transmisję m.in. obrazów czy informacji o ruchu drogowym do nawigacji satelitarnych i jest tańsza w emisji.

Bardziej zaawansowany jest proces cyfryzacji telewizji. Naziemna telewizja cyfrowa (multipleks MUX-3) objęła zasięgiem całą Polskę 23 lipca 2013 r. Obecnie na trzech multipleksach nadawane są łącznie 24 stacje. Transmisja danych odbywa się w standardzie DVB-T. Dworak zapowiada, że pomimo zakończenia samego procesu cyfryzacji, to nie koniec zmian, bo w ciągu najbliższych 10 lat możliwe jest przejście na standard DVB-T2, który wykorzystuje znacznie mniej pasma.
Jeśli chodzi o rynek telekomunikacyjny, to teraz jest czas urządzeń mobilnych. Telefonia będzie starała się być i będzie coraz bardziej mobilna w takim sensie, że wszystkie usługi, które do tej pory były zastrzeżone dla stacjonarnych odbiorników, będą znajdowały się w telefonach - prognozuje Dworak
Dodaje, że na rynek medialny duży wpływ będzie miała deregulacja. Koncesje będą niezbędne tylko dla nadawców naziemnych, bo liczba dostępnych tam kanałów jest ograniczona. Natomiast w przypadku stacji nadawanych satelitarnie, kablowo lub internetowo koncesje będą zniesione. W planach przeprowadzenia deregulacji zgodne są KRRiT oraz rząd. Prace nad odpowiednią ustawą trwają i jak ‒ zapowiada Dworak ‒ dlatego może ona zostać uchwalona w ciągu najbliższych dwóch lat.
Newseria

Komentarze (1 - 10 z 27)

Chyba oszaleli?? Czy oni uważają, że co 10 lat będę wymieniał telewizor?? Taka operacja za przynajmniej jedno pokolenie tj 25 lat!
 3  
@Romekk myslisz ,że Twój telewizor wytrzyma 10 lat.Mogę się założyć że nie.
Teraz specjalnie produkuje się g....o aby szybko wysiadło a klient kupi nowy bo nie ma wyjścia.
 24  
@Romekk - nie panikuj, w przypadku zdecydowanej większości odbiorników MPEG4 (95%) wystarczy do DVB-T moduł CAM wkladany jak karta PCMCIA do slotu w odbiorniku tv. Ceny modułów to już dziś ok 90 do 100 zł za kilka lat spadną do poziomu 30 czy 40 zł...
 8  
Dam sobie obie ręki i nogi uciąć, że za 10 lat telewizji w obecnej postaci już nie będzie!!!! Wszystko będzie w ramach VOD z internetu na telewizorach ze SMART TV. Wszelkie anteny, nadajniki RTV odejdą do lamusa. Dlatego śmiać mi się chce, jak ktoś prognozuje, że za 10 lat będzie to i tamto z telewizją naziemną! ROTFL. Za 10 lat telewizji naziemnej w ogóle już nie będzie :-)))))
 18  
No i fajnie ze cyfrowe radio sie poszerzy bo moze w koncu bedzie mozna sluchac np. ok. 30 stacji radiowych. Obecny polski eter kazdy widzi- wszedzie to samo bryndza i nyndza.
 21  
Zniesienie koncesji satelitarnych to świetny pomysł, tylko że wprowadzanie ustawy aż 2 lata oznacza raczej obietnice niż aktualne działanie. Co do DVB-T2 to chyba rzeczywiście ciężko prorokować co będzie się działo za 10 lat.... Podobnie jak do eurowaluty - wprowadzimy ale kiedy i w jakich okolicznościach - tego nie wie nikt :)
 12  
@Romekk - nie panikuj, w przypadku zdecydowanej większości odbiorników MPEG4 (95%) wystarczy do DVB-T moduł CAM wkladany jak karta PCMCIA do slotu w odbiorniku tv. Ceny modułów to już dziś ok 90 do 100 zł za kilka lat spadną do poziomu 30 czy 40 zł...
No nie byłbym tego taki pewien. Zapewne masz na myśli DVBT2 w MPEG4.
Sądzę jednak że jeśli będziemy przechodzić na DVBT2 to z wykorzystaniem HEVC, o ile w ciągu najbliższych 10 lat nie wymyślą jeszcze lepszej formy kompresji, co jest bardzo prawdopodobne. Takich formatów moduł CAM nie obsłuży na 100%.
 11  
Panie redaktorze w swoim artykule napisał Pan cyt.: "(...) w przypadku stacji nadawanych...internetowo koncesje będą zniesione...". Hmm bardzo ciekawe stwierdzenie, chyba że wskaże Pa od kiedy to istnieje obowiązek koncesyjny dotyczący rozgłośni internetowych?
Koncesje dla nadawców i regulacje prawne w tym zakresie dotyczą wyłącznie nadawców naziemnych, satelitarnych i kablowych nie zaś tych dostępnych w sieci internet. Proponowałbym rzetelną dziennikarską konsekwencję a nie wprowadzanie w błąd czytelników... Pozdrawiam i życzę wnikliwości na przyszłość.
 11  
Po pierwsze wprowadzanie DVB-T2 u nas to czysta głupota. Robią to na zachodzie, bo używają tam DVB-T z MPEG2, który umożliwia nadawanie 4 kanałów SD w MUXie. My używamy DVB-T z MPEG4, który od DVB-T2 różni się tylko tym, że w jednym MUXie będzie można wcisnąć dodatkowo jeden kanał HD lub 2 SD. Niewielka różnica biorąc pod uwagę ile osób by musiało wymieniać sprzęt.
Po drugie nie ma możliwości, by moduł CI dodał w TV obsługę DVB-T2. Główna różnica między DVB-T1 a T2, to inna głowica i używanie innej modulacji. To jest na warstwie sprzętowej i bez wymiany głowicy w TV, a co więcej bez modyfikacji firmware'u nie ma takiej możliwości. Producenci TV na to po prostu nie pozwolą.

W samej kwestii technicznej nie ma najmniejszych przeszkód. Dodatkową głowicę można podłączyć po USB, a nowy sprzętowy kodek np. HEVC poprzez CI+, który jest niczym innym jak złączem PCI-Ex1.
Niestety wszelkie modyfikacje firmware są blokowane update'ami, a TV mają ogromne możliwości, bo tam siedzi linuks.
 12  
DVB-T1? Nie znam.
:D
 11