Łukasz Szewczyk22.10.2014 (11:05)8 komentarzy

TVP i EBU jednym głosem o drugiej dywidendzie cyfrowej

TVP i EBU (Europejska Unia Nadawców Publicznych) uważają, że tzw. druga dywidenda cyfrowa powinna być wykorzystana na poszerzenie oferty programowej naziemnej telewizji cyfrowej. Unia zwraca też uwagę na istotną rolę państwa w zachęcaniu społeczeństwa do odpowiedzialności za dobro wspólne, jakim są media publiczne
TVP i EBU jednym głosem o drugiej dywidendzie cyfrowej
W poniedziałek 20 października 2014 r. w siedzibie Europejskiej Unii Nadawców w Genewie odbyło się spotkanie członka Zarządu TVP Mariana Zalewskiego i dyrektora TVP-Technologie Wiesława Łodzikowskiego z kierownictwem Europejskiej Unii Nadawców Publicznych: prezesem Jean-Paulem Philippotem, dyrektor generalną Ingrid Deltenre i dyrektorem ds. technologii i innowacji Simonem Fell.
Celem spotkania było m.in. omówienie strategii EBU i Telewizji Polskiej co do roli europejskich nadawców publicznych po zakończeniu wdrażania naziemnej telewizji cyfrowej i wyłączeniu emisji analogowych. W wyniku tego procesu zwolnieniu uległa część pasm częstotliwości, co stało się przyczynkiem do dyskusji na temat sposobów przyszłego ich wykorzystania, szczególnie w związku z planami zagospodarowania części częstotliwości dla potrzeb sieci komórkowych (tzw. drugą dywidendą cyfrową).

Telewizja Polska jak i Europejska Unia Nadawców Publicznych uzgodniły, że stoją konsekwentnie na stanowisku, iż te zasoby częstotliwości powinny zostać wykorzystane, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, na potrzeby poszerzenie oferty programowej naziemnej telewizji cyfrowej.

W czasie rozmów poruszono również ważny temat finansowania europejskich mediów publicznych. EBU zwróciło uwagę na istotną rolę państwa w zachęcaniu społeczeństwa do odpowiedzialności za dobro wspólne, jakim są media publiczne. Przedyskutowano także sposoby pozyskiwania środków europejskich na produkcję audycji o charakterze misyjnym i rozwój technologiczny nadawców.

W czasie rozmów wielokrotnie podkreślano rolę regionalnych ośrodków telewizyjnych europejskich nadawców publicznych w procesie przemian rynku medialnego. W tym kontekście podkreślono zasadność wymiany materiałów w ramach sieci EBU ze szczególnym uwzględnieniem produkcji o charakterze regionalnym, które dzięki temu mogą zdecydowanie wpłynąć na realizację misji nadawców publicznych.

Europejska Unia Nadawców (EBU) jest organizacją międzynarodową zrzeszającą nadawców publicznych. W jej skład wchodzi 73 członków z 56 krajów europejskich oraz 36 członków stowarzyszonych z Azji, Afryki i obu Ameryk. Celem EBU jest wspieranie nadawców publicznych poprzez wspólne prezentowanie ich stanowiska i ochronę ich interesów na forum organizacji międzynarodowych, a także badania i wymiana specjalistycznej wiedzy. EBU działa również jako producent i dystrybutor audycji w ramach Eurowizji oraz Euroradia, dając dostęp do wysokiej jakości materiałów sportowych, rozrywkowych, kulturalnych i muzycznych.

Komentarze (1 - 8 z 8)

"poszerzenie oferty programowej naziemnej telewizji cyfrowej"? OK. Ale w stronę HD niż kierunku kolejnych gniotów z powtórkami. Mam nadzieję, że nikt nie wpadnie na pomysł umieszczania w naziemnej wróżek, gier interaktywnych czy telesklepów.
 6  
Akurat, HD nie ma szans w DVB-T. Tylko w T2 ma to sens i jest opłacalne. Dlatego powinno się więcej mówić o zmianie systemu za kilka lat, a nie przejmować się częstotliwościami. Internet i tak wyprze TV prędzej czy później.
 2  
Dvb-t jest niepotrzebne z punktu widzenia społeczeństwa, ale juz z punktu widzenia polityków i wpływowych kręgów jak najbardziej tak. Szkoda pieniędzy na infrastrukturę, lepiej było obniżyć jakis podatek, a częstotliwości przeznaczyć na internet mobilny.
 2  
Oni mogą sobie gadać. Wystarczy, że Francja, Niemcy i Anglia przeznaczą 700tkę pod Internet i cała Europa im się podporządkuje.
HodowcaZwierzatFuterkowyh 22.10.2014 (14:28:58)
 2  
Ja tam osobiście wolę rozwój bezprzewodowego internetu niż TV. Dlatego niespecjalnie mnie to martwi. ;)
 3  
Draco... Ja przez rozwój rozumiem tani i szybki internet. Ja na razie gdzie niegdzie jest tylko szybki. Tylko tani, szybki i powszechny net będzie wyznacznikiem postępu.
 2  
I myślisz, że to można osiągnąć od razu, bez wysiłku i nakładów? Nie. Taką komfortową sytuację buduje się na rynku latami wspólnymi siłami. Przy niemałych inwestycjach na infrastrukturę. Do tego potrzeba częstotliwości.
 4  
 ptk
Dvb-t jest niepotrzebne z punktu widzenia społeczeństwa, ale juz z punktu widzenia polityków i wpływowych kręgów jak najbardziej tak. Szkoda pieniędzy na infrastrukturę, lepiej było obniżyć jakis podatek, a częstotliwości przeznaczyć na internet mobilny.
Ja myślę, że się mylisz. Telewizja naziemna bardzo dobre rozwiązanie szkoda, że tak późno ale lepiej niż wcale.Akurat, HD nie ma szans w DVB-T. Tylko w T2 ma to sens i jest opłacalne. Dlatego powinno się więcej mówić o zmianie systemu za kilka lat, a nie przejmować się częstotliwościami. Internet i tak wyprze TV prędzej czy później.
Niestety nie wyprze bo niby dlaczego miałby wyprzeć? TV to ogromny biznes na świecie i nie może być wyparty. Zobaczymy kto kupi grupę TVN i co się zmieni na rynku tv.
 0