Łukasz Szewczyk06.05.2015 (12:51)brak komentarzy

Sundance Channel pokaże nowe spojrzenie na kulturowe znaczenie piłki nożnej w Afryce

Kanał Sundance Channel, już 26 czerwca 2015 roku, wyemituje uznany film dokumentalny "The Beautiful Game", inspirujący portret tego, jak ogromne znaczenie kulturowe ma piłka nożna we współczesnej Afryce.
TBG press still 9 by JasonMercer
W Afryce piłka nożna jest czymś znacznie więcej niż tylko grą. Ludzie na całym kontynencie traktują ten sport jako szansę na ucieczkę od ubóstwa, wprowadzenie zmian w społeczności i utorowanie drogi dla postępu. Oglądając "The Beautiful Game", podróżujemy przez ogromny kontynent afrykański, podążając za sześcioma niezapomnianymi i dynamicznymi bohaterami, którzy walczą z przeciwnościami losu na boisku i poza nim. Film skoncentrowany jest na postaciach, ale jednocześnie ukazuje porywające historie z sześciu krajów Afryki: Kenii, Egiptu, RPA, Nigerii, Ghany i Wybrzeża Kości Słoniowej. Przedstawione portrety fanów, trenerów i piłkarzy demonstrują, że piłka nożna może być siłą napędzającą zmiany społeczne.
Reżyser Victor Buhler pracował przez wiele lat jako kamerzysta dla agencji informacyjnej i sam przekonał się, że mieszkańcy krajów zachodnich znają tylko część historii Afryki. Niezwykła zaradność, determinacja, pasja i wytrwałość Afrykanów często pozostaje niezauważona lub jest ignorowana, a Buhler chciał stworzyć film obrazujący pozytywne nastawienie i nadzieję. Piłka nożna jak nic innego łączy 54 zróżnicowane narody Afryki we wspólnym, żarliwym dialogu. Jego rezultaty są wymierne: gdy kraj afrykański osiąga dobre wyniki w rywalizacji, jego produkt krajowy brutto wzrasta, zwiększa się wartość eksportu, liczba przestępstw maleje, a polityczne podziały słabną. Jak mówi wielebny Tutu w "The Beautiful Game" "W Afryce piłka nożna nie jest jak religia. Jest ważniejsza niż religia."

Film wziął udział w licznych festiwalach filmowych: 2012 Seattle International Film Festival, 2014 Kicking & Screening Festival, 2014 Offside Film Festival i 2013 Margaret Mead Film Festival.

Dokument "The Beautiful Game" zostanie również wyemitowany na kanale Sundance Channel 27 czerwca o 06:00 i 14:00.

Film został wyreżyserowany przez Victora Buhlera i wyprodukowany przez Juliana Cautherley'a, Jasona Mercera i Toma Michela. Producentami wykonawczymi byli Kola Aluko, Kojo Annan, Marcus Glover, Brian Klein, Houston King i Jason Lust.