Łukasz Szewczyk15.05.2015 (0:21)19 komentarzy

Premierowe lato 2015 w TVP1: Seriale, filmy, dokumenty i sport

W okresie wakacyjnym telewizyjna Jedynka przygotowała sporo nowości dla swoich widzów. W letniej ramówce stacji znalazły się premierowe seriale zagraniczne, filmy i dokumenty, a także znane i lubiane przez widzów programy.
Wśród premierowych propozycji Jedynki warto wymienić zawsze chętnie oglądane latem seriale zagraniczne. We wtorki wieczorem emitowany będzie siedmioodcinkowy, angielski serial "Wygnani do raju" (reż. Jimmy McGovern), którego akcja dzieje się w pierwszej brytyjskiej kolonii karnej w Australii, a następnie rosyjski, czteroodcinkowy serial "Krzemień" (reż. Aleksandr Anshiuts) o nierównej walce byłego żołnierza elitarnego oddziału komandosów z bezwzględnym systemem władzy.
Kolejna premierowa propozycja to "Szepty przeszłości" (reż. Bernard Malaterre) - francuski serial obyczajowy, którego 12 odcinków TVP1 pokazywać będzie w środy wieczorem. Natomiast w soboty późnym popołudniem na Antenie pojawi się dwunastoodcinkowa włoska opowieść z akcją osadzoną w XIX wieku "Dama w czarnym welonie" (reż. Carmine Elia). W letniej ramówce pojawi się także premierowy odcinek serialu "Uwikłani" z Marietą Żukowską, a następnie Jedynka przypomni widzom całą serię (wtorek, godz. 20:25).

Przez całe lato trudne sprawy rozwiązywać będzie także Elżbieta Jaworowicz w "Sprawie dla reportera" (czwartek, godz. 21:25, od 18 czerwca). Tego samego dnia wieczorem Jedynka zaprasza na "Lato z polskim dokumentem" (godz. 23:25), w którym zaprezentuje kilka premierowych filmów, w tym m.in.: "Witajcie w bezdomności" (reż. Henryk Dederko), relację z eksperymentu, do którego przystępuje kilkanaście osób chcących zmienić swój styl życia i widzenie świata, "Werka" (reż. Paweł Łoziński), opowieść o codziennej walce wymagającej prawdziwego poświęcenia.

W ofercie filmowej Jedynki pojawią się także premierowe pozycje fabularne takie, jak m.in.: latynoska wersja powieści "Rozważna i romantyczna" Jane Austen "Prada, albo nic", niemiecki film akcji "Hindenburg: ostatni lot" (reż. Philipp Kadelbach) oraz indyjską produkcję "Kick" (reż. Sajid Nadiadwala).

Silną stroną TVP1 będą również liczne transmisje i relacje, m.in. z Gali Nagród Festiwalu "Dwa Teatry", wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych w rocznicę Powstania Warszawskiego, czy gali Eska Music Awards. Z imprez sportowych należy wspomnieć o tradycyjnie związanym z Telewizją Polską Tour de Pologne (2-8 sierpnia), pekińskich Mistrzostwach Świata w lekkiej atletyce (22-30 sierpnia) oraz meczach piłki nożnej z udziałem mistrza Polski w ramach kwalifikacji Ligi Mistrzów.

Oprócz premierowych propozycji, w ofercie Jedynki nie zabraknie też chętnie oglądanych przez widzów pozycji, a w tym m.in. amerykańskich seriali: "Północ-Południe" z Patrickiem Swayzy'm (od 23 maja, sobota, godz.15:00, 12 odc., I seria), wielokrotnie nagradzanych "Korzeni" (od 21 czerwca, niedziela, godz.15:00, 12 odc.) - opowiadający o dramatycznych losach czarnoskórego niewolnika, czy "Ptaki ciernistych krzewów" - Richard Chamberlain grający w filmie - w 1998 r. odebrał w Polsce Telekamerę dla najlepszego aktora zagranicznego (od 21 czerwca, niedziela, godz. 17:30, 10 odc.). TVP1 przypomni także rosyjski serial "Anna German" z Joanną Moro (środa, godz. 21:30), polską sagę rodzinną począwszy od "Domu nad rozlewiskiem" (od poniedziałku do piątku, godz. 14:00) oraz turecką opowieść o sułtanie Sulejmanie "Wspaniałe stulecie" - od pierwszego odcinka I serii (od poniedziałku do piątku, dwa odc. dziennie, godz. 15:50 i 17:30). W niedziele o godz. 18:30 wielbiciele programu "Rolnik szuka żony" przypomną sobie losy bohaterów pierwszej polskiej edycji.

Komentarze (1 - 10 z 19)

Ten bollywoodzki "Kick", który był kręcony na ulicach Warszawy i gdzie zrzucano autobus z mostu do Wisły?
 8  
"Wygnani do raju". To pewnie będzie serial o zbliżajacych się tysięcy imigrantów z Afryki w Polsce. Zamiast "Wspaniałego stulecia", czyli flaków z olejem wolałbym "Wspaniałe 25-lecie" wg scenariusza p. Komorowskiego i w reżyserii p. Wajdy.
 6  
Dominik2005 co za durny politycznie zaangażowany komentarz na poziomie gimbusa a serial wygrani do raju to banished-wyganani u nas dziwny tytuł i mieszanie do tego sprawy z fala emigracji z Afryki jest nie dojrzałe gimbusiarskie i świadczy o zaściankowości
 4  
A może ktoś zna datę rozpoczęcia powtórki serialu o Annie German, bo jest podana tylko godzina, ale daty nie ma .
 4  
bankss. Czy Ty przypadkiem nie jesteś z Afryki, bo j. polski jest Ci mało znany?
 8  
@bankss Dominik2005 to pisior, nie dziw się jego poziomowi inteligencji ;)
 2  
benek8. Przynajmniej jeden normalny między lemingami.
 3  
dominik 2005 no tak widzę ładny pseudo prawicowy bełkot nawet w portalu o mediach i artykule o ramówce dzieciak jesteś
 2  
Wspaniałe stulecie od początku, super, bo jestem ze 100 odc w plecy
 2  
Misja widze tu misje, ta misja jest realizowana, misja ogłupiania
 3