Łukasz Szewczyk20.05.2015 (16:06)brak komentarzy

"K2. Dotknąć nieba" - nowy dokument HBO i Wajda Studio (wideo)

W niedzielę (14 czerwca 2015 roku) odbędzie się premiera filmu "K2. Dotknąć nieba" wyprodukowanego przez HBO Europe i Wajda Studio. Reżyserka i alpinistka Eliza Kubarska zabiera na wyprawę do podnóża K2 dzieci tragicznie zmarłych alpinistów. Bohaterowie próbują zmierzyć się z przeszłością.
"K2. Dotknąć nieba" / fot. Dawid Kaszlikowski
"K2. Dotknąć nieba" / fot. Dawid Kaszlikowski
Rok 1986 przeszedł do historii himalaizmu jako "czarne lato". W wyprawie na K2, drugi pod względem wysokości szczyt świata, zginęli uznani himalaiści: Tadeusz Piotrowski, Dobrosława Miodowicz-Wolf oraz Julie Tullis. Niemal trzydzieści lat później ich dzieci: Hania Piotrowska, Łukasz Wolf, Lindsay i Chris Tullis jadą pod K2, żeby zrozumieć, dlaczego ta góra tak bardzo fascynowała ich rodziców. Dlaczego gotowi byli poświęcić dla niej wszystko. To jedna z najtrudniejszych podróży w ich życiu. Reżyserka filmu i inicjatorka wyprawy Eliza Kubarska jest doświadczoną alpinistką. Podczas wyprawy zadaje sobie najważniejsze pytania: czy jej pasja jest warta tak wielkiego ryzyka, czy wspinając się, może mieć dziecko?

- Bohaterowie mojego filmu udostępnili mi materiały z przeszłości. Dzięki nim ich rodzice żyją w naszym filmie. A w dzieciach - dziś dorosłych - pomimo bólu, często czułam dumę z matki albo z ojca, któremu udało się zrealizować marzenie - mówi Eliza Kubarska, reżyserka. - Zastanawiam się nad ceną pasji. Czy takie wspinanie jest tylko egoistycznym zajęciem, zaspakajającym naszą próżność? Czy może jest czymś więcej? Na te pytania nie ma łatwych odpowiedzi.
"K2. Dotknąć nieba" / fot. Dawid Kaszlikowski
"K2. Dotknąć nieba" / fot. Dawid Kaszlikowski
Dokument "K2. Dotknąć nieba" jest koprodukcją HBO Europe i Wajda Studio. Film powstał przy udziale Inselfilm Produktion, Braidmade Films i Vertical Vision Film Studio ze wsparciem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Servus TV. Reżyserka Eliza Kubarska jest autorką wielokrotnie nagradzanych filmów dokumentalnych "Co się wydarzyło na wyspie Pam" i "Badjao. Duchy z morza". W filmie wykorzystane zostały materiały archiwalne, m.in. intymne listy Tadeusza Piotrowskiego do żony i nienarodzonego dziecka. Autorem spektakularnych zdjęć do filmu jest Radosław Ładczuk. Oniryczny nastrój filmu wzmacnia sugestywne tło muzyczne opracowane przez Michała Jacaszka.Premiera dokumentu "K2. Dotknąć nieba" odbędzie się w niedzielę 14 czerwca o godz. 22.05 w HBO, a powtórkę będzie można obejrzeć w dokumentalnym paśmie Bez cenzury w środę 17 czerwca o godz. 22.00 w HBO2. Film będzie dostępny w HBO GO. Premiera festiwalowa filmu w Polsce została zaplanowana na 4 czerwca na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Film będzie prezentowany w konkursie polskim.