lukas_k29.05.2015 (13:04)22 komentarze

TOP 10 piłkarskich komentatorów w Polsce

W polskich stacjach telewizyjnych praktycznie nie ma dnia bez transmisji piłkarskiej. Mecze komentuje bardzo duże grono dziennikarzy, dlatego postanowiłem stworzyć swoje własne TOP 10 najlepszych polskich komentatorów piłkarskich w naszym kraju.
10. Mateusz Święcicki
Mateusz Święcicki / Fot. Mateusz Święcicki (@matiswiecicki), Twitter
Mateusz Święcicki / Fot. Mateusz Święcicki (@matiswiecicki), Twitter
W naszym rankingu nie mogło zabraknąć przedstawiciela młodego pokolenia. Co prawda obecnie Święcicki nie komentuje spotkań, ale być może wkrótce się to zmieni. Co go cechuje? Bardzo dobre przygotowanie do meczu i przyjemny dla ucha głos.
9. Dariusz Szpakowski
Dariusz Szpakowski, TVP / Fot. oficjalny profil na Facebooku
Dariusz Szpakowski, TVP / Fot. oficjalny profil na Facebooku
Dariusz Szpakowski wzbudza skrajne emocje. Dla jednych jest legendą, dla innych dziennikarzem, który już dawno powinien przejść na emeryturę. Nie zmienia to jednak faktu, że miejsce w tym rankingu musi się dla niego znaleźć - jego niesamowity głos zna każdy sympatyk futbolu w naszym kraju. Niestety u pana Dariusza szwankuje przygotowanie do spotkań czego skutkiem jest wiele pomyłek.

8. Tomasz Smokowski
Tomasz Smokowski, nc+ / Fot. nc+
Tomasz Smokowski, nc+ / Fot. nc+
Jeden z najbardziej znanych dziennikarzy CANAL+, obecny ze stacją praktycznie od samego początku jej istnienia. Zdecydowanie bardziej kojarzony jest z programem "Liga+ Extra", który prowadzi wraz z Andrzejem Twarowskim. Smokowski jest także czynnym komentatorem, a jego ulubioną ligą oprócz naszej Ekstraklasy jest francuska Ligue 1. Niestety jego największą wadą jest pozbawiony emocji sposób komentowania. Być może dla niektórych to zaleta, ale moim zdaniem komentator oprócz dobrej wiedzy powinien też umiejętnie pracować głosem.

7. Przemysław Pełka
Przemysław Pełka, nc+ / Fot. nc+
Przemysław Pełka, nc+ / Fot. nc+
Większą część swojej kariery dziennikarskiej spędził w Polsacie, gdzie był komentatorem numer 3. Po stracie wielu piłkarskich praw postanowił przenieść się do CANAL+, gdzie zajmuje się głównie ligą angielską i polską. Ciężko mu cokolwiek zarzucić - ma wiedzę, dobry głos i potrafi solidnie "krzyknąć", ale w mojej opinii nie ma tego czegoś co charakteryzuje czołówkę naszego zestawienia.

6. Bożydar Iwanow
Bożydar Iwanow, Polsat Sport / Fot. Polsat
Bożydar Iwanow, Polsat Sport / Fot. Polsat
Obecnie komentator Polsatu, wcześniej pracował w nieistniejącej już Wizji Sport. Co można o nim powiedzieć? Ma dobry głos, jest przygotowany, umie pokazać emocje, ale cierpi głównie przez to, że jest w stacji komentatorem nr 2. Wiadomo, że najważniejsze "kąski" zgarnia Mateusz Borek przez co Iwanow nie ma dobrej okazji do zaistnienia w świadomości większości kibiców.

5. Marcin Rosłoń
Marcin Rosłoń, nc+ / Fot. CANAL+
Marcin Rosłoń, nc+ / Fot. CANAL+
Komentuje w C+ ligę polską i angielską. Ma dobry, pełen emocji głos, jest zawsze przygotowany, a do tego doskonale "czyta" grę. Widać, że przydaje mu się doświadczenie z kariery piłkarskiej.

4. Andrzej Twarowski
Andrzej Twarowski / Fot. nc+
Andrzej Twarowski / Fot. nc+
Jego teksty i charakterystyczny, zachrypnięty głos zna każdy fan piłki nożnej. Twarowski w swój komentarz wplata wiele elementów humorystycznych, a do tego doskonale okazuje emocje. Jest głównym komentatorem ligi angielskiej w CANAL+.

3. Jacek Laskowski
Jacek Laskowski, TVP / Fot. TVP
Jacek Laskowski, TVP / Fot. TVP
Prawdopodobnie przyszła "jedynka komentatorska" w TVP. Swoją popularność zdobył jednak w CANAL+, gdzie przez wiele lat zajmował się ligą polską i hiszpańską. Laskowski ma bardzo dobry głos, a do tego jest znakomicie przygotowany.

2. Mateusz Borek
Mateusz Borek, Polsat Sport / Fot. Polsat Sport
Mateusz Borek, Polsat Sport / Fot. Polsat Sport
Świetny głos, perfekcyjne przygotowanie i ogromne emocje - to trzy główne zalety Mateusza Borka. Jest obok Szpakowskiego najpopularniejszym komentatorem piłkarskim w Polsce, ponieważ od 2 lat komentuje piłkarskie mecze reprezentacji Polski. Wkłada w nie tyle serca, że po historycznym meczu z Niemcami stracił głos. Oprócz Polsatu pracuje też w Eurosporcie, gdzie zajmuje się Bundesligą.

1. Rafał Wolski
Rafał Wolski / fot. nc+
Rafał Wolski / fot. nc+
Wolski ma wszystkie cechy idealnego komentatora - świetny głos, niesamowity sposób przekazywania emocji i nienaganne przygotowanie. Jest perfekcjonistą w każdym calu. Potrafi przed meczem konsultować wymowę nazwiska zawodnika ze specjalistami językowym.

Komentarze (1 - 10 z 22)

Szpakowski w TOP10 komuś chyba padło na mózg.
 20  
co robi tu borek
 10  
A to niby dlaczego? Mimo wszystko, znajduje się tam słusznie.
Treść edytowana 1 raz (ostatnio 29 maja 2015 o 17:47:03 przez N-O-R-O-N).
 3  
No tak... ktoś sobie zrobił subiektywny ranking. Tylko kogo to obchodzi? Rozumiem trzeba ściągnąć jakimś chwytliwym tematem do kliknięcia strony. Od tego są plebiscyty, sondaże itp.
 4  
Zdecydowanie 1 miejsce panowie Smokowski i Twarowski. Pan Szpakowski to jakaś pomyłka.
 12  
Wolski i Rosłoń, Iwanow to kompletna pomyłka. Komentator telewizyjny to nie komentator radiowy. W TELEWIZJI WSZYSTKO WIDAĆ ! A oni plotą bez opamiątania jakby pracowali na akord.
Inną rzeczą jest zagadywanie transmisji przez te duety. Po co to? Kiedyś Ciszewski, a potem Szpakowski czy Zydorowicz komentowali sami, i było okej.Teraz ta gadanina nie wnosi nic nowego, bo albo plotą o tym co widać (że strzał niecelny, piłka na aut), albo co by było gdyby (zawodnik podał/strzelił inaczej niż to zrobił).
W komentarzu angielskim lub niemieckim głównie padają nazwiska zawodników przy piłce i to mnie najbardziej interesuje, bo w TV nie od razu da się rozpoznać przy wymienności pozycji.
Komentator ma pomagać a nie przeszkadzać ciągłym ględzeniem zagłuszającym np. doping i atmosferę stadionu.
Doktor BIEBRZENIEWIERZEWSKI 29.05.2015 (20:07:01)
 2  
Też mnie to zastanawia ! Ten NARCYZ jest beznadziejny.
 1  
Dlaczego mówi się że poprzeczka lub słupek uratowały kogoś przed utratą
bramki skoro...to część bramki i nijak ma się do tego? Przed utratą
bramki może uratować bramkarz, noga obrońcy lub sędzia, który stanie na
linii strzału. Ale poprzeczka? Przestrzeń którą ograniczaja poprzeczka i
słupki stanowi "cel" a poprzeczka to poprzeczka. Mam nadzieję, że jakiś
madry człowiek wytłumaczy mi czy się mylę czy mam rację.
Doktor BIEBRZENIEWIERZEWSKI 29.05.2015 (20:18:09)
 3  
Czyj to ranking? Czy ja też mogę zrobić swój? Komuś chyba na mózg padło i zrobił sobie ranking oderwany od rzeczywistości. Najlepsi w Polsce to Jacek Laskowski i Leszek Orłowski.
 6  
Pełka najlepszy. Borek to druga liga przy nim
 4