Łukasz Szewczyk11.06.2015 (10:56)1 komentarz

Polak członkiem rady powierniczej Wikimedia Foundation

Profesor Dariusz Jemielniak został wybrany członkiem Rady Powierniczej Fundacji Wikimedia, najlepiej znanej z prowadzenia Wikipedii, jednej z najczęściej odwiedzanych stron internetowych na świecie. To pierwszy Polak na tym stanowisku.
Od członków rady zależy nie tylko nadzór nad codziennym funkcjonowaniem Fundacji, ale też wyznaczanie jej długofalowych priorytetów. Jak podkreśla Dariusz Jemielniak, to dlatego tak ważny jest udział w jej pracach osób spoza Europy Zachodniej i USA. - Rada jest organem nadrzędnym Fundacji Wikimedia, może angażować się bezpośrednio w strategię organizacji, powołuje i odwołuje jej dyrektora, sprawuje też bieżącą funkcję kontrolną. Chciałbym zwiększyć zaangażowanie świata akademickiego w Wikipedię, poprawić strategię i relacje międzyorganizacyjne w ruchu, a także zmniejszyć anglocentryzm Wikipedii - deklaruje.
Inaczej niż firmy, gazety czy wydawnictwa, Wikipedia nie posiada sztywnej struktury. Jest społecznością, dlatego na jej kształt ma wpływ każdy wikipedysta. Fundacja Wikimedia zajmuje się wspieraniem społeczności, jest też właścicielem serwerów na których działa każda z 287 wersji językowych największej encyklopedii świata a także jej projekty siostrzane, jak Wikisłownik, Wikipodróże czy Wikiźródła. Fundacja jest także właścicielem praw do logo wszystkich projektów i czuwa nad ich rozwojem od strony technicznej.
Dariusz Jemielniak

Profesor Dariusz Jemielniak jest teoretykiem zarządzania, specjalistą od wysokich technologii i organizacji otwartej współpracy. Szefuje Katedrze Zarządzania Międzynarodowego i centrum badawczemu CROW w Akademii Leona Koźmińskiego. Od niemal 10 lat jest też aktywnym Wikipedystą (User:Pundit). Pełnił w Wikipedii wiele różnych funkcji, był m.in. przewodniczącym Komitetu Finansowego Fundacji Wikimedia przez trzy kolejne kadencje. W 2013 wydał książkę "Życie wirtualnych dzikich", wydaną także po angielsku pierwszą na świecie etnograficzną analizę społeczności Wikipedii.

Komentarze (1 - 1 z 1)

BUHAHA BUHAHAHIHIHI KON BY SIE USMIAL
 6