Łukasz Szewczyk22.06.2015 (12:26)11 komentarzy

Wprost: Zygmunt Solorz-Żak najbogatszy w mediach, Jan Kulczyk najbogatszy w Polsce

Jan Kulczyk otwiera nową "Listę 100 najbogatszych Polaków" opublikowaną właśnie przez tygodnik Wprost. W mediach najbogatszy pozostaje Zygmunt Solorz-Żak, właściciel medialno-telekomunikacyjnej Grupy Cyfrowy Polsat.
Zygmunt Solorz-Zak
Gdyby nie gigantyczne 14 mld zł kredytu na zakup operatora sieci komórkowej Plus, to właśnie Zygmunt Solorz-Żak trafiłby na 1. miejsce tego zestawienia. Jednak w tym roku, podobnie jak przez ostatnie 15 lat (z jednoroczną przerwą) "Listę 100 najbogatszych Polaków" tygodnika Wprost otwiera Jan Kulczyk. Na trzecim miejscu znalazł się Michał Sołowow.
Znaczący skok na liście zaliczył polski król butów Dariusz Miłek. Majątek właściciela salonów obuwniczych CCC wzrósł w ciągu roku o ponad 2 mld zł. Miłek znalazł się tuż za podium, na 4. miejscu rankingu "Wprost", wyprzedzając m.in. Leszka Czarneckiego. Rocznie produkuje 40 mln par obuwia, a w Polkowicach postawił największą w Europie fabrykę butów.

Wprost - nr 26/2015
Wprost - nr 26/2015
Jan Kulczyk wzbogacił się w ciągu minionego roku o blisko 3 miliardy złotych. Wszystko dzięki prywatyzacji państwowego Ciechu, który miliarder kupił od Skarbu Państwa za 620 mln zł. Dzisiaj spółka jest warta 1,5 mld zł. Ale ten sam Ciech przysporzył biznesmenowi wizerunkowych kłopotów. Pojawiły się zarzuty w kontekście afery taśmowej o zmowę przy sprzedaży koncernu.

Zygmunt Solorz-Żak, który był w zeszłym roku na ustach wszystkich kibiców sportowych, decydując które mecze siatkarskiego mundialu pokaże w telewizji, wzbogacił się o pół miliarda złotych. Gdyby nie kredyt na zakup Plusa, z majątkiem większym niż 25 mld zł, znalazłby się w pierwszej 200. najbogatszych ludzi na ziemi, dorównując fortunom Giorgio Armaniego, Ralpha Laurena albo byłego premiera Włoch, Silvio Berlusconiego. Michał Sołowow zyskał na sprzedaży swojego dewelopera Echo Investment. Transakcja opiewająca na ponad miliard złotych była rekordem wszechczasów na polskim rynku nieruchomości.

Na liście znaleźli się także inii przedstawiciele mediów. 22 miejsce zjęła Aldona Wejchert z dziećmi, główny udziałowiec Grupy ITI, z majątkiem szacownym na 1,35 mld zł. 23 miejsce zajął Heronim Ruta, bliski współpracownik Solorza-Żaka, którego majątek szacuje się na 1,34 mld zł. Z kolei 44 miejsce zajmuje Mariusz Walter, honorowy prezes Grupy ITI, którego majątek szacowany jest na 650 mln zł. Z kolei 79 miejsce zajął Łukasz Wejchert z majątkiem wartym 410 mln zł.

Najbogatsza kobieta na "Liście 100 najbogatszych Polaków" to Grażyna Kulczyk. Jej zbiory dzieł sztuki wyceniane są na ponad 100 mln euro. Właśnie rozmawia z władzami Warszawy na temat budowy stołecznego muzeum sztuki współczesnej, gdzie będzie można oglądać kolekcję.

Pełna "Lista 100 najbogatszych Polaków" i sylwetki setki tych, którzy odnieśli największy finansowy sukces można przeczytać na łamach najnowszego wydania tygodnika Wprost (26/2015). Historyczne zestawienia "Listy 100..." są dostępne na stronie 100najbogatszych.wprost.pl.

Komentarze (1 - 10 z 11)

no tera trzeba spłacić kredycik :D
 2  
oboje są na "Taśmach Prawdy" więc na pewno swojego majątku nie dorobili się uczciwie.
 7  
Skoro Kluczyk z 620 mln zrobił 1,5 mliarda to ktoś musiał te 900 mln stracić, czyżbyśmy to byli my, Polacy?
 14  
Zygmunt Solorz-Żak (urodzony jako Zygmunt Józef Krok, 4 sierpnia 1956 w Radomiu).Posiada wykształcenie średnie techniczne. Nazwisko Solorz przyjął po zawarciu małżeństwa z Iloną Solorz, natomiast nazwisko Żak przyjął po rozwodzie z pierwszą żoną i poślubieniu Małgorzaty Żak. Wcześniej znany także jako Piotr Krok, Piotr Podgórski.
Pytanie samo ciśnie sie na usta. Kim pan jest...
 8  
Mielismy w Polsce trojke zagranicznych operatorow-udzialowcow w polskich opach.Vodafone,Orange i T-Mobile.I tylko ten pierwszy sie nie ostal.Czy to nie dziwne?Nie chcial przejac(Vodafone)Plusa,czy mu nie pozwolono?
Kto pamieta poczatki polsatu?Z tego co mozna bylo wyczytac w mediach,UOP mial watpliwosci co do legalnosci kasy Podgorskiego-Kroka-Solorza-Zaka.I pomimo tego Markiewicz przyznal koncesje Zegowi.Pozniej ten sam Markiewicz dostal program w polsacie.Notabene nadawany w nocy.Pytanie brzmi.Jakie Markiewicz dostawal wyplaty,i czy nie byla to lapowka za przyznanie koncesji?
 5  
Zaznaczyć trzeba, że osiągnięcie Solorza-Żaka nie jest oderwane od rzeczywistości, za tymi pieniędzmi stoją konkretne działania, produkty i przedsięwzięcia często innowacyjne i odważne. Ma facet głowę do interesów i my tylko na tym korzystamy.
 10  
Zygmunt Solorz-Żak (urodzony jako Zygmunt Józef Krok, 4 sierpnia 1956 w Radomiu).Posiada wykształcenie średnie techniczne. Nazwisko Solorz przyjął po zawarciu małżeństwa z Iloną Solorz, natomiast nazwisko Żak przyjął po rozwodzie z pierwszą żoną i poślubieniu Małgorzaty Żak. Wcześniej znany także jako Piotr Krok, Piotr Podgórski.
Pytanie samo ciśnie sie na usta. Kim pan jest...
Jak to kim?.Przekrętasem nr 1 w Polsce.A tak na marginesie, jego facjata nie kojarzy się Wam z osłem,te żółte zęby i głupkowaty wyraz twarzy.Morda wyjątkowo niemedialna.Shrek przy nim to piękno w najczystszej postaci.Propozycja jest taka,nie pokazywać tej gęby nieskażonej myśleniem,bo trauma murowana.
 2  
Jak patrzy,to widać że już kalkuluje ile można zarobić na rozmówcy.Ten typ to tragiczna postać,która smutnie skończy.
 1  
Niektórzy z Was ze swoją zazdrością też są tragiczni.
 5  
A gdzie są innowiercy ?
 2