Łukasz Szewczyk22.06.2015 (16:39)18 komentarzy

KRRiT: 30 tys. zł kary dla TV Trwam za ukryte reklamy

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji po raz kolejny nałożył na Fundację Lux Veritatis, nadawcę TV Trwam, karę w wysokości 30 tys. zł w związku z nadaniem treści o charakterze ukrytego przekazu handlowego.
KRRiT: 30 tys. zł kary dla TV Trwam za ukryte reklamy
Przeprowadzona przez KRRiT analiza audycji "Jak my to widzimy, z daleka widać lepiej" programu Trwam nadanego 12 października 2014 r. wykazała naruszenie ustawy o radiofonii i telewizji w zakresie emisji treści o charakterze ukrytego przekazu handlowego.
Zgodnie z art. 4 pkt. 20 ustawy. "ukrytym przekazem handlowym jest przedstawianie w audycjach towarów, usług, firmy, znaku towarowego lub działalności przedsiębiorcy będącego producentem towaru lub świadczącego usługi, jeżeli zamiarem dostawcy usługi medialnej, w szczególności związanym z wynagrodzeniem lub uzyskaniem innej korzyści, jest osiągnięcie skutku reklamowego oraz możliwe jest wprowadzenie publiczności w błąd co do charakteru przekazu".

Analiza audycji wykazała, że trwająca ok. 29 minut audycja w całości poświęcona była produktom jednej spółki, m.in. macie gorczycowej, poduszce zawierającej łuski gryki, herbatom etc. Omawianiu ich właściwości - przy całkowitym pominięciu jakichkolwiek wad tych produktów oraz produktów konkurencyjnych przedsiębiorców - towarzyszyły liczne zbliżenia kamery na poszczególne produkty oferowane przez spółkę, a dodatkowo przez znaczną część audycji prezentowana była statyczna plansza (zajmująca od ½ do ¼ całości obrazu) promująca ww. produkty. Prowadzący audycję wielokrotnie zachęcał swojego gościa - prezesa spółki do prezentacji i ekspozycji jeszcze innych, nie omówionych do tej pory produktów z oferty. Taki sposób przedstawiania produktów w audycji może wprowadzać odbiorców w błąd co do charakteru przekazu.

Komentarze (1 - 10 z 18)

Treść komentarza ukryta z powodu zbyt niskiej oceny - kliknij by wyświetlić
Znowu kara... KRRiT to złodzieje i tyle.
sznaps1987 (usunięte konto #32615) 22.06.2015 (16:41:52)
 41  
Rydz spokojnie nazbiera o emerytów. Powie że maja karę i że trzeba dać i dadza. Tylko skad on weźmie kase na multiplex. bo tam chyba tez mu brakuje.
 30  
TV Trwam oszukuje podatników? ale nie o.Rydzyk to nie możlwe.
 14  
Dni krrit już są policzone jak przyjdzie jesień i wybory to wylecą z hukiem te oszusty jak i to po psl.
 21  
Szewczyk zmień to ohydne zdjęcie papy Rydza, które jak tylko piszesz coś o Tv Trwam - zresztą tylko negatywnie zawsze zamieszczasz.Twoja prymitywna socjotechnika razi.....
 21  
Tak trzymać !!!
 19  
oby do wyborów i dyktat po i psl się skończy alleluja i do przodu !
 13  
Przecież to oczywiste,że każdy z rządu chce ukrócić jakąkolwiek działalność Radia Maryja i organizacjom związanym z nim.A nawet organizacjom powiązanym ogólnie z religiami. Jeśli zdarzy mi się obejrzeć program TV nadający w kółko,czyli wszystkie podstawowe programy,to coraz bardziej uważam,że ludzie, którzy są odpowiedzialni za Radio Maryja i.t.p. są kimś,kto ma "nie wygodną rację" po swojej stronie. Nie jestem katolikiem ale szanuję wielu z ludzi, o których tam słyszałem.Jest to tak zwane mniejsze zło,nie móię,że wszystko tam jest ok,ograniczenie olbrzymie ludzkości.Ale więcej racji ,jakiejkolwiek,jest po ich stronie,stąd kary i.t.p.Ja patrzę na to z boku,nie jestem częscią stron.Ale "nasze" obsrane państwo nas okrada i nic.Rydzykowi ktoś da pięniądze i już komuś odbija.tylko idioci tak myślą.Ślepi,bo ich boli pseudoznawcze niedopieszczenie.A ktoś inny rujnuje mu jego kraj i kradnie pieniądze. Żałosne.Trzeba się przyczepić to się przyczepi do kogoś,z kim nie ma do czynienia. Rydzyk nic mu nie zrobił ale się przyczepi do niego.Aberracja.Z takimi ludźmi trzeba zrobić to,co z Jezusem:ukrzyżować, ku przestrodze oczywiście.Tv Trwam ani Radio Maryja nikomu raczej większej krzywdy nie zrobiła/nie zrobiło.
 16  
sam duda da rydzykowi przeciesz ma pieniadze z uni na fikcyjnych asystentow najwyrzej jeszcze kilku zatrudni to dostanie wiecej
 11  
Proponuje odebrać tej chorej stacji koncesje...............
 17