Łukasz Szewczyk15.07.2015 (17:50)3 komentarze

TVP i rbb kręcą nowy serial kryminalny "Telefon 110". Premiera zimą

Telewizja Polska i niemiecka telewizja publiczna Rundfunk Berlin Brandenburg (rbb) współpracują przy produkcji nowej edycji serialu telewizyjnego "Telefon 110" ("Polizeiruf 110") z udziałem polskich aktorów. Premiera pierwszego odcinka planowana jest na grudzień 2015 roku.
Kadr z serialu "Telefon 110"
Zdjęcia do serialu "Telefon 110" rozpoczęły się 13 lipca i zakończą się 12 sierpnia 2015 roku. Będzie to pierwszy odcinek nowej serii, której akcja toczy się w miastach przy granicy polsko-niemieckiej: w Słubicach, we Frankfurcie nad Odrą oraz w Świecku, gdzie działa polsko-niemiecka jednostka policji.
W serialu wystąpią polscy aktorzy: Danuta Stenka, Robert Gonera, Bartek Świderski i Barbara Wysocka. Parę policyjnych komisarzy śledczych zagrają Maria Simon i Lucas Gregorowicz. Reżyserem filmu jest Jakob Ziemnicki, niemiecki twórca polskiego pochodzenia.

- Cieszę się, że współpracujemy z niemiecką stacją Rundfunk Berlin Brandenburg. To renomowany nadawca. Będziemy mieli okazję do wymiany doświadczeń i do rozmowy o ewentualnych dalszych wspólnych projektach. "Telefon 110" to serial z ponad czterdziestoletnią historią. Polscy widzowie mogą pamiętać odcinki emitowane przez TVP jeszcze w latach 70. i 80. Istotne jest, że z polskiej strony udało się pozyskać znakomitych, popularnych aktorów, co gwarantuje wysoki poziom artystyczny i zainteresowanie widzów - mówi Juliusz Braun, prezes zarządu Telewizji Polskiej.

"Telefon 110" to kultowy niemiecki serial kryminalny produkowany od 1971 r. Każdy odcinek serialu to odrębny epizod z działań policji kryminalnej w Niemczech. Główne akcenty położone są na kontekst społeczny zbrodni oraz aspekty psychologiczne, czyli mentalność sprawców, ich motywy, odczucia ofiar. "Telefon 110" emitowany jest w niedziele przez pierwszy kanał niemieckiej telewizji publicznej Das Erste (ARD) i gromadzi kilka milionów widzów, co daje stacji ponad 23 proc. udziałów w rynku.

Niektóre odcinki serialu były już emitowane w Telewizji Polskiej w latach 70. i 80. XX wieku. W 1973 i 1974 roku w kilku odcinkach serialu zagrali polscy aktorzy: Emil Karewicz, Teresa Lipowska i Wiesława Niemyska, a w 2008 roku w jednym z odcinków gościnnie wystąpiła Agata Buzek.

Rundfunk Berlin Brandenburg (rbb) jest publicznym nadawcą radiowo-telewizyjnym. Tworzy program dla Berlina i graniczącej z Polską Brandenburgii. Ponadto wraz z innymi ośmioma stacjami regionalnymi tworzy najważniejszy ogólnoniemiecki kanał telewizyjny Das Erste (ARD).

Komentarze (1 - 3 z 3)

A czemu nie Daszczyński nie mówi ws. serialu bo przecież to on już jest prezesem a nie Braun co zniszczył Tyczyńskiego i RMF.
 8  
Telefon 110 serial kryminalny od grudnia 2015 roku w TVP 1 HD polska wersja serialu Polizeiruf 110 w rolach głównych Danuta Stenka, Robert Gonera, Bartek Świderski i Barbara Wysocka. Parę policyjnych komisarzy śledczych zagrają Maria Simon i Lucas Gregorowicz...
 5  
Najlepszym tego typu serialem był serial TVN Kryminalni.
A ta cała reszta im nie dorównuje...
 2