Łukasz Szewczyk25.08.2015 (11:05)83 komentarze

Eleven Sports rozbił piłkarski monopol Canal+. Teraz ważna jest szeroka dostępność w TV

Duże pieniądze namieszały na polskim rynku piłkarskich praw telewizyjnych. Skorzystają na tym przede wszystkim widzowie, bo dostępność ligi europejskich nie będzie już ograniczona tylko do jednej platformy telewizyjnej. Eleven Sports w krótkim czasie udało się rozbić piłkarski "monopol" Canal+, teraz czas na wejście do ofert dużych operatorów płatnej TV.
Już wiadomo oficjalnie, że liga hiszpańska przez trzy najbliższe sezony będzie pokazywana na antenach nowych kanałów Eleven Sports. To oznacza, że stacja Canal+ Sport, która przez wiele lat kojarzyła się zagorzałym kibicom z najbogatszą ofertą europejskiej piłki nożnej, w ciągu kilku ostatnich miesięcy straciła prawa do trzech lig piłkarskich, w tym włoskiej i francuskiej, a także Ligi Mistrzów szczypiornistów. W ofercie Canal+ pozostają mocne, piłkarskie pozycje, takie jak Ekstraklasa (część meczów w Eurosport 2), liga angielska oraz Liga Mistrzów. Nieoficjalnie mówi się także, że nc+ uda się zatrzymać także Ligę Europy. To jednak brak trzech lig jest dostrzegalny przez abonentów Canal+, którzy w mediach społecznościowych coraz częściej narzekają na mniejszą liczbę piłkarskich transmisji w weekendy.
Jedno jest pewne, za nami najbardziej gorący okres na rynku telewizyjnych praw sportowych, który przynosi spore zmiany w dostępności meczów piłkarskich na telewizyjnych ekranach. Ale trzeba także przyznać, że taki scenariusz był przewidywalny. Od dawna mówiło się o dużym zainteresowaniu polskim rynkiem telewizyjnym zagranicznych graczy medialnych, którzy są w stanie wydać duże pieniądze, by namieszać na ekranach telewizorów w Polsce. Udało się. I wiele wskazuje na to, że to nie koniec walki między polskimi i zgarniaczami nadawcami, a stawką jest walka o widza za grupie pieniądze. Czy zyskają na tym widzowie? Jest szansa, że to co do tej pory było uznawane za "premium" dla wybranych widzów, teraz będzie szerzej dostępne.

Utrata ligi hiszpańskiej przez Canal+ od kilku dni budzi wiele emocji wśród abonentów, którzy w sieci ostro krytykują nadawcę. Nic więc dziwnego, że jeszcze przed oficjalnym komunikatem Eleven Sports o pozyskaniu praw do ligi hiszpańskiej, platforma nc+ wydała krótki komunikat, w którym zapewnia, że prowadzone są rozmowy z w sprawie dołączenia nowych kanałów do oferty:
Otrzymaliśmy informację, że prawa do transmisji rozgrywek piłkarskiej ligi hiszpańskiej zostały pozyskane przez Eleven Sports Network. Wciąż usilnie staramy się, aby Abonenci nc+ mogli oglądać te rozgrywki. Rozmowy są skomplikowane, będziemy Was informować o rozwoju sytuacji - informuje swoich abonentów nc+
Nowa globalna sportowa sieć telewizyjna Eleven Sports szybo pozyskała atrakcyjne dla widzów prawa sportowe, stając się mocnym graczem na polskim rynku telewizyjnym. Teraz nadawca musi popracować nad dostępnością swoich kanałów Eleven SPortp, by szybko znaleźć się w ofertach dużych operatorów płatnej telewizji. Na razie, promocyjnie, sygnał stacji za darmo można oglądać w internecie, m.in. na platformie Player.pl. Natomiast jedynym operatorem, który do tej pory wprowadził kanały Eleven do oferty jest sieć Netia. Nadawca zapewnia jednak, że cały czas prowadzi rozmowy z dużymi graczami rynku telewizyjnego i zapowiada, że "w najbliższym czasie" pojawią się kolejne "informacje dotyczące rozszerzenia" zasięgu.

Wciąż nie wiadomo w jakiej formie dostępne będą nowe kanały u poszczególnych operatorów. Sieć Netia oba kanały Eleven dołączyła do istniejącego już, podstawowego pakietu sportowego z kilkunastoma kanałami w ofercie. To oznacza, że klienci którzy posiadają wykupiony pakiet, dostęp do nowych kanałów otrzymali "w cenie". Zapewne większość widzów ma nadzieję, że pozostali operatorzy wezmą przykład z Netii i zdecydują o dołączeniu nowych kanałów do istniejących już pakietów, zamiast tworzyć osobne i dodatkowo płatne pakiety.

Paradoksalnie na całym zamieszaniu mogą zyskać widzowie. Szczególnie ciekawie może być na rynku satelitarnym. Przedstawiciele Eleven Sports od początku zapowiadają, że ich kanały dostępne są dla każdego operatora, zainteresowanego ich dołączeniem do swojej oferty. A to oznacza, że dostęp do ligi hiszpańskiej, włoskiej czy francuskiej, które do tej pory przez wiele lat były "zamknięte" na wyłączność w nc+ (wcześniej Cyfra+), mogą zyskać także klienci Cyfrowego Polsatu. Oferta nowych kanałów z pewnością będzie ciekawym uzupełnieniem ramówki sportowych kanałów Polsatu.

Komentarze (1 - 10 z 83)

ŻEGNAJ NC+!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! BUHA HA
 46  
Treść komentarza ukryta z powodu zbyt niskiej oceny - kliknij by wyświetlić
Tylko Polsat
 38  
"Teraz nadawca musi popracować nad dostępnością swoich kanałaów, by szybko znaleźć się w ofertach dużych operatorów płatnej telewizji." Nie od teraz, a od dawna powinien się starać i już do tej pory powinien być u większości operatorów. I jak zwykle te enigmatyczne "w najbliższym czasie"...
 28  
Aplikacja na SMART TV!!! już dawno powinna być!
 20  
ciekawe czy bedzie tak wesoło jak za 11 bedzie trzeba płacic dodatkowo
 36  
Dla NC+ jedynym ratunkiem jest wprowadzić te kanały to oferty w cenie. Tak żeby abonenci nawet tego nie odczuli..Ciężki wstyd c+,zlikwidujcie c+sport2 żeby nas nie drażnić..a nsport+ też nie wiadomo po co w takiej sytuacji..
 26  
A co to za problem? Trzeba bedzie zaplacic, to sie zapłaci. Kto nie chce, to niech nie płaci. Byleby w ogóle była możliwosc wykupienia kanału w Upc w moim przypadku. A znajac ich pospiech w dodawaniu kanałow mam juz obawy.
 27  
"Skorzystają na tym przede wszystkim widzowie, bo dostępność ligi europejskich nie będzie już ograniczona tylko do jednej platformy telewizyjnej."

taaa, zamiast zapłacić za 1 pakiet będziemy płacić za 2. duuuuża korzyść
 24  
To NC+ rozbiła monopol CANAL+. Pamiętacie jak Nowa CYFRA+ niszczyła Wizję Sport aż do reszty zniszczyła? Tu mamy powtórkę z rozrywki. Takie odnoszę wrażenie.
Zbychu51 (usunięte konto #28584) 25.08.2015 (11:49:50)
 37  
Do kiedy C+ na ma prawa do wytworni filmowych ?.
 22