Łukasz Szewczyk04.09.2015 (22:18)brak komentarzy

Jubileusz "Nocy i dni" na żywo w TVP Seriale

Jedna z najbardziej utytułowanych produkcji w historii polskiego kina - "Noce i dnie" jest z widzami już 40 lat. Z tej okazji kanał TVP Seriale będzie transmitować (9 września 2015 roku) jubileuszowe spotkanie reżysera i aktorów z mediami w siedzibie Telewizji Polskiej.
W spotkaniu wezmą w nim udział m. in.: Jerzy Antczak, Jadwiga Barańska, Ilona Kuśmierska, Stanisława Celińska, Kazimierz Mazur, Elżbieta Starostecka, Karol Strasburger, Magdalena Zawadzka i Jan Englert.
Dowiemy się podczas tego niezwykłego wydarzenia o kulisach powstawania filmu, o tym kto namówił Jerzego Antczaka do ekranizacji "Nocy i dni", komu Jerzy Bińczycki zawdzięcza rolę Bogumiła, jakie niedogodności musiał znieść Karol Strasburger zbierając nenufary a także komu zależało na tym, by "Noce i dnie" nie zostały zauważone na zagranicznych festiwalach filmowych.

"Noce i dni" / Kadr z filmu
"Noce i dni" / Kadr z filmu
Film "Noce i dnie" w reż. Jerzego Antczaka, przedstawiający historię dwóch pokoleń rodziny Niechciców na tle Polski przełomu XIX i XX wieku, powstał 40 lat temu i jest jedną z najbardziej utytułowanych produkcji w historii polskiego kina. W 1976 roku był nominowany do Oscara. W tym samym roku, na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie, Jadwiga Barańska zdobyła Srebrnego Niedźwiedzia - nagrodę za najlepszą pierwszoplanową rolę kobiecą. W polskich kinach film obejrzało ponad 22 miliony widzów. Natomiast serial, który premierę miał w 1978 roku, był pokazywany w ponad 40 krajach świata.

Program poświęcony jubileuszowi "Nocy i dni" - emisja 9 września 2015, godz. 10.55-11.40 w TVP Seriale.