Adrian Jabłoński08.09.2015 (16:24)17 komentarzy

Czy "X Factor" jeszcze powróci?

X-Factor pojawił się w Polsce wiosną 2011 roku, kiedy to nastąpił prawdziwy wysyp muzycznych talent-show. W tym samym czasie zadebiutowały "Bitwa na głosy" i "Must be the Music", a sezon później "The Voice of Poland". Jeden z najbardziej popularnych programów na świecie, dziesiątki artystów, których wypromował. W Polsce wraz z 2014 rokiem pożegnaliśmy się z formatem. Dlaczego?
"X Factor" - jury
Informację o pojawieniu się w polskiej wersji "X Factor" usłyszeliśmy podczas finału "Mam talent!" w 2010 roku. Format dla Polaków nie był nieznany - muzyczne show miało w Polsce wielu fanów, a i artyści, których wypromował w Wielkiej Brytanii cieszyli się powodzeniem na naszym rodzimym rynku (Alexandra Burke, One Direction). Spekulacji na temat polskiej wersji programu nie brakowało. W końcu poznaliśmy większość składu - Kuba Wojewódzki i Czesław Mozil jako jurorzy oraz Jarosław Kuźniar w roli prowadzącego. W te dwa ostatnie nazwiska trudno było uwierzyć. Sporo osób udział Mozila w show uważało jako żart, choć teraz nikogo by to już nie zdziwiło. Od tego czasu artyści podobnej rangi chętnie zasiadają za fotelem jurora. Największe problemy produkcja miała ze znalezieniem jurora płci pięknej. Stanęło na managerze gwiazd Mai Sablewskiej.
Z początkiem marca 2011 roku ruszyła pierwsza polska edycja "X Factor", która zastąpiła emitowany w niedzielne wieczory "Taniec z gwiazdami". TVN sporo zaryzykował zmieniając po 11 sezonach swój sztampowy program na zupełną nowość. Ryzyko się opłaciło - stała, ponad czteromilionowa widownia co tydzień zasiadała przez telewizorem. Sporym echem odbiła się za to emisja programu 10 kwietnia 2011 roku, czyli w pierwszą rocznicę katastrofy smoleńskiej. Program jednak zyskał - odcinek z tego dnia zanotował rekordową 5,5 milionową widownię.

Z odcinka na odcinek show jednak tracił. Kontrowersyjne decyzje jurorów, a przede wszystkim słowne sprzeczki pomiędzy Kubą Wojewódzkim, a Mają Sablewską psuły przyjemność oglądania. W końcu na początku czerwca poznaliśmy pierwszego polskiego zwycięzcę, którym został Gienek Loska.

Jurorzy "X Factor" / Fot. TVN
Jurorzy "X Factor" / Fot. TVN
Zmiany w jury były przesądzone. Maja Sablewska pożegnała się z programem, o czym dyskutowano wiele razy. Jej miejsce zajęła była wokalistka Blue Cafe, Tatiana Okupnik. Program zmienił też dzień emisji - z niedzieli przeniósł się na sobotę. O ile podczas pierwszej edycji "X Factor" miał komfort nie rywalizować z muzycznymi show Polsatu i TVP2, tak zmiana dnia emisji na sobotę już to wymusiła. Tak, od wiosny 2012 roku show zaczął rywalizować z 2 edycją "Bitwy na głosy" (Polsat w tym czasie przeniósł już "Must be the Music" na niedzielne wieczory). Nie da się ukryć, że oba programy straciły swoją widownię. W "X Factorze" poza zmianą jurora brakowało wielu zmian, które można było obserwować na Wyspach Brytyjskich.

Kolejny rok przyniósł zmianę prowadzącego na prowadząca, którą została Patricia Kazadi. Nowa twarz programu była już znana widzom TVN-u - wcześniej prowadziła 5 i 6 edycję "You Can Dance", który w tym czasie spadł z ramówki. Sposób prowadzenia zmienił się na plus - Kazadi miała lepszy kontakt z uczestnikami i wniosła powiew świeżości do show. Zmieniła się także czołówka formatu. Mimo tych drobnych zmian próżno było liczyć na rozmach rodem z "X Factor UK". Widownia 3 edycji ponownie spadła względem ubiegłorocznej.

W 2014 roku nadeszły długo oczekiwane zmiany. Pojawił się 4 juror, którym została Ewa Farna. Tym samym kategorie 16-29 rozbito na mężczyzn i kobiety. W kategorii "grupy" zaczęły pojawiać się za to zespoły, które zdominowały 4 edycję. Kontrowersji na ten temat było sporo - wszak do odcinków na żywo dostał się zespół z ugruntowaną pozycją na rynku. Cała Góra Barwinków wydała już przed programem kilka płyt, a na swoim koncie miała chociażby występ na Woodstock Festival. Bez problemu zespół dotarł do ćwierćfinału zajmując 6 miejsce.

Większość zmian w 4 edycji widowiska wyszły programowi na plus - zagraniczne warsztaty z uczestnikami, czy specjalne występy podczas show. W każdym odcinku na żywo odpadał już jednak nie jeden, a dwóch uczestników. 4 edycja mimo wielu zmian okazała się najsłabsza pod względem widowni, która spadła poniżej dwóch milionów. 5 edycja stała pod dużym znakiem zapytania.

Tym samym wiosną tego roku show został zastąpiony "Małymi Gigantami", który gromadził widownię niemal dwa razy większą niż ostatni "X Factor". Dlaczego show w Polsce doczekał się zaledwie czterech edycji? Zmiany wprowadzone przy 4 odsłonie pojawiły się w naszym kraju zbyt późno. Po 3 edycjach widownia wyraźnie znudziła się formatem, na który brak było pomysłu. Wyraźnie widać też, że muzyczne talent-show chylą się w Polsce ku końcowi na rzecz programów z udziałem dzieci. Wierzę, że "X Factor" jeszcze kiedyś powróci i zostanie wyprodukowany niczym "X Factor UK".

Komentarze (1 - 10 z 17)

Mam nadzieję, że jeszcze doczekamy się X Factora w Polsce. To dobry format, ale w Polsce został potraktowany trochę po macoszemu. Z drugiej strony na całym świecie panuje kryzys w programach talent-show, czego dowodem są słabe wyniki "Rising Star", więc nie wiem czy póki co jest na to odpowiedni moment. Odświeżony You Can Dance też nie poradził sobie jakoś powalająco z konkurencją...
 66  
No przynajmniej miło wiedzieć, że nie jestem sam w tym kraju i też czekam na powrót The X Factor, którego jakość będzie chociaż w pobliżu tego co robi SYCO w UK. Tylko chyba autor nie wziął pod uwagę, że nie zawsze jakość realizacji determinuje ogląddalność, a specyfika i przyzwyczajenia widowni. W USA format zwinął się po 3 edycjach mimo wielkiej pompy, szumnych zapowiedzi i zasiadania w jury samego twórcy formatu.
 98  
Treść komentarza ukryta z powodu zbyt niskiej oceny - kliknij by wyświetlić
Ja cały czas mam nadzieję, że w Polsce doczekamy się Big Brothera na poziomie UK :).
 52  
Treść komentarza ukryta z powodu zbyt niskiej oceny - kliknij by wyświetlić
Opowiem wam bajkę, jak kot palił fajkę a kocica papierosa, upaliła kawał nosa. Szybko, szybko! Po doktora! Bo kocica bardzo chora. Przyszedł doktor z lekarstwami, a kocica z... pazurami!
 43  
Treść komentarza ukryta z powodu zbyt niskiej oceny - kliknij by wyświetlić
Ja wolę sport w otwartych kanałach a nie rozrywkę i jetem przeciw kodowaniu sportu !!!
 63  
X Factor zdecydowanie powinien wrócić, nie bez przyczyny często spotykam w różnych miejscach wpisy ludzi chcących jego nowej edycji, a i sam z chęcią zobaczyłbym nową odsłonę. Nowa odsłonę - mam na myśli - z nowymi, odpowiednimi jurorami i zmianami wizualnymi itp.
 148  
Treść komentarza ukryta z powodu zbyt niskiej oceny - kliknij by wyświetlić
A może by tak "programowo najlepszy TVN" (według Edwarda Miszczaka) wymyślił jakiś swój format ? Polski, nie skopiowany, nie zerżnięty.
Czy TVN stać na to ?
...........................................
Bo jeśli nie stać to niczym nie różnią się od wiochy Polsatowskiej.
 51  
Podobno los XFactora był przesądzony już przed 3 edycją. Wiedziano w stacji, że zrobią przerwę po 4 edycji. Widocznie już wtedy mieli plan o "zdzieciaryzowaniu" prime-time. Beznadziejna decyzja. Programy z dziećmi powinny być emitowane do maksymalnie 18 godziny, najlepiej w soboty, która jest głównie czasem imprez. X Factor miał się dobrze w niedziele, bo była większa szansa na to, że młodzi o 20 w niedzielę są w domu. I tak też było. X Factor zabiła zmiana emisji, nieodpowiednie jury, brak zmian w każdej edycji jak w The X Factor UK, nieodpowiedni prowadzący i można dalej wymieniać. Mimo to program powinien wrócić, bo to mocny format, ale powinien być należycie potraktowany i z szacunkiem do widza w tym przypadku raczej młodego, docelowego, który oczekuje nowości, zmian, tak jak przyzwyczajony jest w przypadku np. The X Factor UK
 95  
zostawili sobie furtkę po 4 edycji "Ostatnio burzę w mediach wywołał post Kuby Wojewódzkiego na jego oficjalnym fan page’u, sugerujący, że „X FACTOR przechodzi do historii”.

Cieszy nas nieustające zainteresowanie programem. W odpowiedzi na Wasze zapytania, potwierdzamy, że program nie pojawi się w wiosennej ramówce TVN. Nie oznacza to jednak, że znika całkowicie. Nie wykluczamy produkcji kolejnych sezonów „X Factor” w przyszłości."
źródło: xfactor.tvn.pl/aktualnosci,2102,n/oficjalne-oswiadczenie-w-sprawie-x-factor,151311.html
 82  
Mogliby puszczać X Factora z wysp na np. TVN7 albo TTV. Szkoda, że nie można u nas oglądać, a rok temu chyba Fox Life puszczał przez jeden sezon
 90