Łukasz Szewczyk10.09.2015 (19:07)

Gazeta Wyborcza i 12 europejskich dzienników zaapeluje do przywódców Europy w sprawie uchodźców

W piątek (11 września 2015 roku) na łamach Gazety Wyborczej i 12 największych europejskich dzienników ukaże się apel do przywódców Unii Europejskiej w sprawie kryzysu uchodźczego. Redaktorzy naczelni 13 opiniotwórczych gazet będą nawoływać polityków do śmiałego stawienia czoła kryzysowi uchodźców na naszym kontynencie w duchu europejskich wartości.
Nowa Wyborcza.pl
"Europa stoi w obliczu najostrzejszego kryzysu uchodźczego od czasu II wojny światowej. W wyniku trwającego piąty rok konfliktu w Syrii uciekinierzy w coraz większej liczbie zwracają się ku naszemu kontynentowi w nadziei na ochronę i pomoc" - piszą Bernd Ulrich z "Die Zeit" (Niemcy), Ezio Mauro z "La Repubblica" (Włochy), Antonio Caño z "El Pais" (Hiszpania), Johan Hufnagel i Laurent Joffrin z "Libération" (Francja), Amol Rajan z "The Independent" (Wielka Brytania), Oliver Duff z "i" (Wielka Brytania) , Andreas Paraschos z "Ekathimerini" (Cypr), Andras Muranyi z "Népszabadsag" (Węgry), Matus Kostolny z "Dennik N" (Słowacja), Jan Helin z "Aftonbladet" (Szwecja), Christian Jensen z "Information" (Dania), Anna B. Jenssen z "Morgenbladet" (Norwegia) oraz Adam Michnik z "Gazety Wyborczej".
Redaktorzy zaapelują do przedstawicieli państw członkowskich Unii Europejskiej, którzy spotkają się 14 września br. w Brukseli, by "stawili czoła humanitarnej tragedii i zapobiegli śmierci kolejnych rzesz ludzi" - "Nasi przywódcy powinni wykazać odwagę i kompetencję, jeśli mają pomyślnie przejść próbę, przed jaką stanęła nasza europejska cywilizacja. Musimy działać, i to działać natychmiast".

Apel, powstały z inicjatywy norweskiego "Morgenbladet", ukaże się 11 września 2015 roku na łamach wszystkich 13 dzienników - sygnatariuszy tekstu oraz w ich serwisach internetowych.

"Gazeta Wyborcza" od wielu tygodni podejmuje temat kryzysu uchodźczego w Europie - w swoich wydaniach papierowych i materiałach internetowych na Wyborcza.pl, Wyborcza.biz i Biqdata.pl przedstawia m.in. relacje z krajów, do których trafiają uchodźcy, analizy i raporty ekonomiczne i społeczne. Wszystkie materiały na ten temat zbiera specjalny raport "Kryzys uchodźców" na Wyborcza.pl.

Redakcja "Gazety Wyborczej" zachęca też czytelników do wsparcia potrzebujących - na specjalnej stronie opisuje, jak można pomóc uchodźcom. Zaprasza też do udziału w manifestacji solidarności z uchodźcami, która odbędzie się 12 września br. w Warszawie na Krakowskim Przedmieściu.