Łukasz Szewczyk14.09.2015 (19:37)17 komentarzy

Ewa Wanat zwolniona z Radia RDC za komentarze w internecie

Ewa Wanat została dyscyplinarnie zwolniona z Radia RDC, gdzie w latach 2013-2015 pełniła obowiązki dyrektor programu i redaktor naczelnej. Stworzyła "radio charakterem". Jak tłumaczy zarząd stacji, powodem decyzji o rozwiązaniu umowy o pracę była utrata zaufania. Dodajmy, że już wcześniej dochodziło do konfliktu między zarządem a naczelną.
Ewa Wanat zwolniona z Radia RDC za komentarze w internecie
W opinii zarządu działania i wypowiedzi pozostawały w jawnym konflikcie i godziły w dobre imię spółki. Jak napisano w oświadczeniu, wpis Ewy Wanat na portalu społecznościowym z dnia 25 sierpnia 2015 o treści: "Dlaczego polskie sześciolatki są głupsze od rówieśników z Włoch, Francji i Niemiec? A może tylko państwu Elbanowskim rodzą się takie nierozgarnięte dzieci?" narusza zasady umowy o pracę oraz obowiązujące w spółce regulacje wewnętrzne i normy etyczne.
Według zarządu Radia RDC, cytowany powyżej wpis, którego konsekwencją były dalsze komentarze i opinie autorstwa Ewy Wanat, były odbierane jako stanowisko rozgłośni. W efekcie Radio RDC stało się celem ataków i zarzutów, co wpływało na negatywną ocenę i odbiór rozgłośni przez opinię publiczną. Taka sytuacja z punktu widzenia zarządu jako organu spółki odpowiedzialnego za wizerunek i rzetelną pracę rozgłośni publicznej jaką jest RDC, jest niedopuszczalna.

- Pani Ewa Wanat jest dziennikarką z wieloletnim doświadczeniem i z pewnością jest świadoma konsekwencji wynikających z odpowiedzialności za słowo w przestrzeni publicznej. Komunikując decyzję o zakończeniu współpracy, życzymy pani Ewie Wanat dalszych sukcesów poza strukturami naszej spółki - oświadczyła Jolanta Kaczmarek, prezes zarządu Polskiego Radia RDC. - Tym samym, zdecydowanie ucinam wszelkie spekulacje i niesprawdzone opinie na temat politycznego tła przedmiotowej sprawy. RDC jest i będzie Rozgłośnią, w której jest miejsce na pluralizm poglądów, różnorodność opinii i niezależne dziennikarstwo - dodała.

Przypomnijmy, że Ewa Wanat stanowisko dyrektora programu i redaktor naczelnej Polskiego Radia RDC objęła w marcu 2013 roku. Nowa naczelna postawiał na "radio z charakterem" wprowadzając do ramówki wiele autorskich audycji prowadzących przez dziennikarzy o wyrazistych poglądach, różnorodność poglądów i brak tematów tabu. Warto jednak podkreślić, że Ewa Wanat już od pewnego czasu nie miała łatwo z zarządem stacji. Kilka miesięcy temu, bez wiedzy redaktor naczelnej, prezes RDC zwolniła dziennikarkę Elizę Michalik, z powodu "zbyt wyrazistych poglądów". Dodatkowo radzie programowej RDC, nie podobała się m.in. poniedziałkowa audycja "Homolobby" (kierowana do środowisk LGBT), goście zapraszani do "Niedzieli filozofów" czy też brak kolęd w programie świątecznym.

Komentarze (1 - 10 z 17)

Idzie nowe, 25 października już blisko.
 26  
W końcu będzie miała czas nauczyć się jazdy na rowerze ; )
 12  
Możecie mnie zabić, ale... cieszę się z tej decyzji.
Złote myśli Patrioty. 14.09.2015 (22:55:06)
 6  
to jest skandal! i to jest polskie radio? czy gułag w eterze? nie zgadzam się z decyzją zarządu!
 10  
Wróci do Tok FM lub pójdzie do Superstacji. Ewentualnie swoje lewicowe farmozyny będzie wypisywać w Polityce czy w Newsweeku. Zawsze gdzieś ją przygarną. W państwowych mediach nie ma miejsce na tak ostrą propagandę. RDC może będzie normalną stacją regionalną, a nie ideologiczną.
 9  
Nich ta Pani "redaktor" idzie do "NIE" tam będzie miała pole do popisu.
 12  
W końcu będzie miała czas nauczyć się jazdy na rowerze ; )
Jeździć to ona umie, choć nie zawsze bez promili.
 3  
Idzie nowe, 25 października już blisko.
Raczej bardzo stare czyli Jesień Średniowiecza....
 6  
I bardzo dobrze na bezrobocie wypierda...laj!
 5  
ja na miejscu pana Elbanowskiego potraktowałbym tą lewaczke z liścia
 0