Łukasz Szewczyk16.09.2015 (14:45)1 komentarz

Opętanie i egzorcyzmy. "Walka z szatanem" w polskim dokumencie HBO (wideo)

W październiku 2015 roku HBO pokaże nowy dokument "Walka z szatanem" w reżyserii Konrada Szołajskiego. Film pokazuje historie trzech bohaterek, które zmagają się z życiowymi trudnościami, a pomocy szukają u egzorcystów. Kobiety wierzą, że są opętane, a w walce z demonami wspierają je najbliżsi i księża.
"Walka z szatanem"
W 1998 roku Jan Paweł II odnowił średniowieczny rytuał egzorcyzmów. Wypędzanie demonów wspierał Benedykt XVI, a następnie papież Franciszek, który publicznie modlił się nad opętanym na Placu św. Piotra. Na całym świecie rzesze wiernych poddawane są dziś egzorcyzmom. Rośnie też liczba księży odprawiających ten rytuał. Karolina, Basia i Agnieszka, bohaterki dokumentu, zmagają się z poważnymi życiowymi problemami. By odzyskać duchową harmonię, zwracają się o pomoc do egzorcystów. W walce z szatanem wspierają je najbliżsi, przewodnicy duchowi oraz lekarze.
Reżyser Konrad Szołajski (poprzednio dla HBO Europe nakręcił głośny dokument "I Bóg stworzył seks"), przez kilka lat cierpliwie towarzyszył osobom, które wierzą, że są opętane i poddają się egzorcyzmom. Nowy film Szołajskiego to nie tylko opowieść o trzech kobietach i ich walce z demonami, ale też studium duchowości we współczesnym świecie. - Kiedy zaczynałem badać ten temat, egzorcyzmy wydawały mi się archaicznym rytuałem sprzed wieków... Ale gdy poznałem to zjawisko bliżej, zrozumiałem, że nie jest to takie proste i jednowymiarowe - mówi reżyser Konrad Szołajski.

W dokumencie pojawiają się rozmaite punkty widzenia - wypowiadają się katolicki ksiądz, psychiatra, psycholog i historyk religii. Szołajski nie ocenia i nie straszy, ale spokojnie, z sympatią i zrozumieniem dla bohaterów pokazuje ich zmagania ze złem. Film otrzymał prestiżowy grant założonego przez Roberta De Niro Tribeca Film Institute. Dokument został wyprodukowany przez HBO Europe i ZK Studio przy wsparciu finansowym Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Creative Europe - Media, TFI Documentary Fund przy udziale SVT, DR i TG4.


Premiera dokumentu "Walka z szatanem" odbędzie się w niedzielę 4 października 2015 roku o godz. 22.10 w HBO, a powtórkę będzie można obejrzeć w dokumentalnym paśmie Bez cenzury w środę 7 października o godz. 22.00 w HBO2. Film będzie dostępny w HBO GO.

Komentarze (1 - 1 z 1)

Wreszcie jakiś dokument HBO ! :)
 1