Łukasz Szewczyk24.09.2015 (16:52)5 komentarzy

FunBox 4K/UHD już dostępny w Polsce

Abonenci operatora kablowego Telkab w Tczewie jako pierwsi w Polsce zyskali dostęp do jednego z pierwszych kanałów 4K na świecie - kanału FunBox 4K/UHD dystrybuowanego w Polsce przez Kino Polska TV.
Telkab jako pierwszy operator kablowy w Polsce rozpoczął testy rozprowadzania kanału 4K w swojej sieci. Abonenci zyskali dostęp do testowego przekazu kanału FunBox 4K/UHD, który emituje w ramówce seriale dokumentalne, programy sportowe i muzyczne oraz filmy. W ofercie Telkabu kanał znajduje się na pozycji 888 na częstotliwości 474 MHz. Aby móc oglądać wspomniany program abonenci muszą posiadać telewizor 4K wyposażony w dekoder DVB-C wspierający kodowanie HEVC.
Emisja testowa kanału w postaci 3-godzinnej pętli programowej będzie dostępna w ofercie Telkabu bezpłatnie przez najbliższe kilkanaście tygodni do czasu zakodowania sygnału na satelicie Hot Bird i jego oficjalnego startu w pełnej 24-godzinnej wersji. Dalsza emisja FunBox 4K/UHD w ofercie Telkabu uzależniona będzie od przebiegu negocjacji między operatorem a spółką Kino Polska TV S.A., która odpowiada za dystrybucję w Polsce kanału należącego do firmy Mediabox Broadcasting International.

FunBox 4K Ultra HD
FunBox 4K Ultra HD
Kanał FunBox 4K/UHD w wersji demo wystartował na tegorocznych targach ANGACOM w Kolonii (9-11 czerwca 2015 roku) i obecnie dzięki firmie Eutelsat dostępny jest w wersji FTA na satelicie HOT BIRD. Od lipca kanał w wersji testowej mogą już oglądać użytkownicy TV Net Voz, platformy IPTV należącej do Vodafone Portugal. Warto wspomnieć także, że kanał FunBox 4K/UHD został właśnie umieszczony na shortliście pierwszej edycji konkursu Content Innovation Award w kategorii "4K Initiative of the Year 2015". Gala konkursu podczas której zostanie ogłoszony zwycięzca w tej kategorii odbędzie się 4 października w Carlton Beach w Cannes podczas konferencji MIPCOM 2015.

Komentarze (1 - 5 z 5)

jak coś piszesz to pisz dokładnie tv musi mieć kodek HEVEC 265
 5  
Ciekawe ilu mieszkańców tej niewielkiej miejscowości ma telewizory 4k i ilu z nich w pełni wykorzysta ten kanał :D

Tak czy siak bardzo fajnie, że w końcu coś zaczyna się dziać w tym kierunku.
 11  
Tak, bo tylko ty jesteś taki "super", że potrafiłbyś "wykorzystać" taki kanał.
Ciekawi mnie w ogóle, czemu nie potrafisz wykorzystać swojego mózgu.
 10  
Tak, bo tylko ty jesteś taki "super", że potrafiłbyś "wykorzystać" taki kanał.
Ciekawi mnie w ogóle, czemu nie potrafisz wykorzystać swojego mózgu.
Ty masz jakieś zaburzenia emocjonalne? Czy na siłę musisz kogoś obrazić?
Do tej pory są osoby, które mają podłączony dekoder przez np. wejście EURO i twierdzą, że mają HD bo obok znaczka danej stacji jest taki dopisek... Do 4K potrzeba odpowiedniego telewizora/dekodera, którego pewnie operator nie rozda bo to za duże koszta wymiany sprzętu dla wszystkich klientów. Jedynym wyjściem byłoby puścić kanał jako niekodowany a jak wiadomo tak nie zrobią. Podsumowując, mamy kanał dla 10% klientów (którzy mają TV 4k) z których może niecały 1% uruchomi ten kanał (bo jak już napisałem trzeba dekoder albo moduł do TV) i niewielki odsetek z tego jednego procenta będzie oglądał ten kanał regularnie. Moim zdaniem w gigancie typu UPC to miałoby sens a tutaj operator robi kanał dla kilku osób.
 1  
no chyba, że się ma usługę z korbanku lub aviosa :)
Kamil11111111111111111111 14.02.2017 (14:38:49)
 0