Łukasz Szewczyk20.10.2015 (17:07)6 komentarzy

Siła dziennikarstwa śledczego w polskim serialu HBO. Jak wiele trzeba poświęcić?

Serial produkcji HBO "Pakt" to sześcioodcinkowy thriller, który rozgrywa się w realiach współczesnej Polski. Opowiada historię, która połączyła świat biznesu, polityki i mediów. Akcja serialu dzieje się w ciągu sześciu dni, w okresie Wielkiego Tygodnia. Jak wiele trzeba poświęci, aby dojść prawdy?
Serial "Pakt" w HBO - plakat
Serial "Pakt" w HBO - plakat
Głównym bohaterem serialu jest Piotr Grodecki (Marcin Dorociński), znany dziennikarz śledczy, który wpada na trop dużej afery finansowej. Mimo sprzeciwu redakcji, Piotrowi udaje się doprowadzić do publikacji artykułu, która wzbudza zainteresowanie opinii publicznej. W toku prowadzonego śledztwa Piotr odkrywa, że sprawa ma dla niego osobisty wymiar. Z pomocą Weroniki (Marta Nieradkiewicz), agentki CBŚ, poznaje drugie dno tej afery.
Serial HBO - "Pakt". Marcin Dorociński / fot. Dominik Jakubowski
Serial HBO - "Pakt". Marcin Dorociński / fot. Dominik Jakubowski
"Pakt" mówi też o poświęceniu. Wszystkie postaci są przekonane o słuszności własnych decyzji i o tym, że ich racja jest niepodważalna i jedyna. Działają często pochopnie, impulsywnie i refleksja przychodzi za późno. Wtedy też zadają sobie pytanie - czy warto było tyle poświęcić? To dylemat, z którym musi się zmierzyć mój bohater - mówi Marcin Dorociński
Kiedy Piotrowi wydaje się, że już wyjaśnił zagadkę, nagle dostaje tajemniczą wiadomość. Sprawa zaczyna się komplikować, zataczając coraz szersze kręgi wśród ludzi polityki i wielkiego biznesu. Okazuje się, że historia ma swój początek w czasach transformacji ustrojowej.
Transformacja jest punktem odniesienia wszystkiego, co dzieje się w serialu. Ale jego akcja rozgrywa się współcześnie i wykorzystujemy gatunek thrillera, który jest szalenie kuszący, ale też jest bardzo trudny. Reżyser robiąc thriller musi zadać sobie pytanie, co zrobić, żeby nie poprzestać na tym, żeby wybuch był tylko wybuchem, żeby uprowadzenie nie było tylko uprowadzeniem, ale żeby była to historia o człowieku, a nie o wybuchu. I myślę, że to jest ogromne wyzwanie i ogromna frajda, kiedy uda się to osiągnąć - mówi Marek Lechki
Serial HBO - "Pakt". Jacek Poniedziałek / fot. Dominik Jakubowski
Serial HBO - "Pakt". Jacek Poniedziałek / fot. Dominik Jakubowski
Bohaterowie "Paktu" to w dużej mierze osoby, które w 1989 roku zdawały maturę, a ich wkroczenie w dorosłość zbiegło się z pierwszym etapem transformacji. To ludzie, którzy często zrobili szybkie, spektakularne kariery i zdobyli, nie zawsze legalnie, wielkie pieniądze.
Przez milczącą zgodę, inercję, brak zdecydowania, odwagi, mój bohater stał się współsprawcą okrutnej zbrodni. I nosi to w sobie jak cierń. O tym także jest ten serial: że ziarno mroku wystarczy, aby zniszczyć sobie całe życie. Daniel, to człowiek z zasadami, człowiek wierzący, syn PRL-owskiego oficera z jednej strony, a z drugiej bardzo wierzącej matki, zainspirowany wręcz mistycyzmem. Jest to człowiek wyznający zasady dekalogu i takiemu człowiekowi zdarzyło się, bo każdemu się zdarza, popełnić błąd - mówi Jacek Poniedziałek
Akcja serialu rozgrywa się w ciągu sześciu dni, przed w okresie Wielkiego Tygodnia. - Święta Wielkiej Nocy to jest bardzo symboliczny moment w roku, dla Polaków przede wszystkim. Wielkanoc sama w sobie jest momentem transformacji, przygotowuje nas na odrodzenie i ten symbol jest w 'Pakcie' bardzo widoczny. Bohaterowie musieli znaleźć się w ostatecznej sytuacji, żeby móc się odrodzić i stać się kimś innym, przewartościować swoje życie i priorytety, albo kogoś ocalić - mówi Anna Nagler, producentka serialu ze strony HBO.

Serial HBO - "Pakt". Magdalena Cielecka / fot. Dominik Jakubowski
Serial HBO - "Pakt". Magdalena Cielecka / fot. Dominik Jakubowski
Fakt, że u podstawy historii pokazanej w 'Pakcie' leży pewien mit, archetyp moralnego dylematu, tutaj zaczerpnięty ze Starego Testamentu, był dla mnie bardzo interesujący. Współczesna historia opowiadająca o rodzinie, w której jednak brak bliskości i zaufania, niemającej wiele wspólnego z tradycją religii, czy duchowością w ogóle, ujęta w kontekst symboliczny, nawet metafizyczny, wynosi te wszystkie wątki obyczajowe, sensacyjne do rangi przypowieści, historii z morałem. Tak rozumiem element przebudzenia, jaki powinien towarzyszyć widzom, poprzez zadanie sobie pytań o własną moralność czy gotowość go poświęceń - dodaje Magdalena Cielecka

Siła dziennikarstwa śledczego. Jak wiele trzeba poświęcić, aby dojść prawda?
Akcja "Paktu" dzieje się w środowisku dziennikarzy śledczych. Piotr Grodecki jest dziennikarzem opiniotwórczego Kuriera. Szefem działu krajowego jest Andrzej Kropicki (Witold Dębicki), który w ciągu dwudziestu pięciu lat pracy w Kurierze doświadczył wielu zawirowań, w tym przejęcia gazety przez dużą firmę. Andrzej jest dla Piotra mentorem, wspólnie decydują o kolejnych krokach dotyczących wytropionej afery, mając jednocześnie świadomość, że chcąc odkryć prawdę, podejmują niemałe ryzyko. Obaj uważają, że głównym celem dziennikarstwa jest rzetelne informowanie o istotnych dla społeczeństwa wydarzeniach, ujawnianie afer i patologii w systemie funkcjonowania państwa.

Serial HBO - "Pakt". Alicja Dąbrowska / fot. Dominik Jakubowski
Serial HBO - "Pakt". Alicja Dąbrowska / fot. Dominik Jakubowski
- Świat "Kuriera" powstał od zera, na potrzeby serialu stworzono całą gazetę. Pracując nad swoją rolą, odkryłam, jak trudny jest zawód dziennikarza. Ile energii trzeba włożyć, żeby pozostać w porządku wobec siebie, czytelników, szefostwa. Dla Moniki autorytetami są redaktorzy i kolega z pracy - główny bohater Piotr Grodecki. Ale przychodzi moment, gdy moja bohaterka musi wybrać, co jest dla niej ważne: oczekiwania wydawnictwa i jego komercyjny interes, czy prawda. Musi odpowiedzieć sobie na pytanie, czy sięgać po płytkie tematy dostępne na wyciągnięcie ręki, czy drążyć głębiej ryzykując jak Piotr - mówi Alicja Dąbrowska, która w serialu gra Monikę, dziennikarkę Kuriera.

Informacje, jakie udaje się zdobyć Piotrowi w pierwszym odcinku i które stają się powodem głośnej publikacji, początkowo wydają się być tymi zamykającymi sprawę. Szybko jednak okazuje się, że to dopiero początek - jedna wiadomość, która w niespodziewany sposób dociera do Piotra, otwiera temat na nowo. Redakcja Kuriera staje tym samym przed kolejnymi dylematami i decyzjami związanymi z demaskowaniem afery. Zapoczątkowany proces z każdym kolejnym odkryciem pokazuje jak bardzo skomplikowana i sięgająca głęboko w przeszłość jest to sprawa.

- Pracując nad scenariuszem 'Paktu' korzystaliśmy z pomocy dziennikarzy. Nie wyobrażamy sobie opowiadania takiej historii bez kontaktów z ludźmi, którzy tym się zajmują na co dzień. Byliśmy w redakcjach, oglądaliśmy pracę newsroomu, stykaliśmy się także z dziennikarzami. Chodziło nam o nakreślenie pewnej sytuacji, która jest realna - mówi Maciej Kubicki, producent wykonawczy ze strony Telemark.

- W mediach portretujemy trzy pokolenia dziennikarzy. Kogoś, kto budował dziennik "Kurier" jeszcze przed przełomem, kiedy gazeta miała realny wpływ na postrzeganie rzeczywistości przez czytelników i uczestniczyła w procesie przemian. Wtedy łatwiej było robić dobrą robotę: wystarczyło określić się za lub przeciw. Potem przyszła generacja głównego bohatera: dzisiejszych czterdziestolatków, którzy chcieli nieść dalej ten etos i odpowiedzialnie pisać prawdę. Ale już im po piętach depcze dziewczyna, która wkroczyła do gry niedawno. Każdy z nich, podpisując umowę z wydawnictwem, na tacy dostał pewien kodeks etyczny. Ale każdy - trochę inny. Myślę, że wiele innych zawodów przeszło podobną drogę - dodaje Izabela Łopuch, szefowa produkcji HBO Polska.

W serialu "Pakt" występują Marcin Dorociński, Magdalena Cielecka, Marta Nieradkiewicz, Jacek Poniedziałek, Edward Linde-Lubaszenko, Marcin Wojciechowski, Anna Radwan, Alicja Dąbrowska, Witold Dębicki, Marcin Perchuć, Adam Woronowicz, Magdalena Boczarska i Wojciech Mecwaldowski. Reżyserem serialu jest Marek Lechki (Erratum, Bez tajemnic), a operatorem Paweł Flis. Muzykę skomponował Łukasz Targosz. Producentami ze strony HBO Polska są Izabela Łopuch (executive producer) i Anna Nagler. Producentem nadzorującym z ramienia HBO Europe jest Johnathan Young, a producentami ze strony Telemark Anna Kępińska i Maciej Kubicki. Zdjęcia do serialu powstały głównie w Warszawie.

Premiera serialu "Pakt" odbędzie się 8 listopada 2015 roku w HBO o godz. 20.10. Serial będzie również dostępny w serwisie HBO GO. Z okazji premiery serialu stacja przygotowała odkodowany weekend.

Komentarze (1 - 6 z 6)

PAKT :: zapowiada się ,, ale według mnie to kopia AleKino+ :: UKŁAD ::
Treść edytowana 1 raz (ostatnio 20 października 2015 o 18:56:05 przez knopiczka).
 2  
Szkoda tylko że HBO skacze serialami 6 odcinków dobrego serialu Wataha i po 6 odcinkach koniec teraz znów nowy serial kolejne 6 odcinków które pewnie z niknie po 6 odcinkach i pojawi się kojejny serial .Ja uważam że karmić nas co rok nowym Polskim serialem na HBO nie jest dobre uważam że HBO powinien się skupić na jednym serialu góra dwa przez minimum kilka sezonów .
 0  
@kinoman85 wszystkie sezony! Bo canal+ kręci belfera hehe bo kto ma to oglądać? Ty to obejrzysz @knopiczka twoja kopia to nie jest żenada! Wybierz sobie hbo cinemax canal+ bo to ciekawe filmy! @kinoman największy nie pisz po rosyjsku prosziłem tyle razy na ciebie i twoje fast foody to nie są twoją żenadą! I nie wymyślaj !!! 0%!!!!!!!!!!!!!!
 1  
Jak będzie fajne obejrzę lubię oglądać filmy i seriale
 2  
Dobrze ze powstaja nowe 6 odcinkowe niz by mialy byc tasiemcami.
 0  
Kinoman_największy : to co wypisujesz to brednie i zwykłe chamstwo Kumasz ?
 0