Łukasz Szewczyk04.11.2015 (17:35)16 komentarzy

Nowy prezes TVP: Powrót do wartości, informacje bez tabloidyzacji, promocja młodych talentów

Silna pozycja programów informacyjnych Telewizji Polskiej, zmiany w strukturze TVP, prace nad nową strategią spółki na lata 2016-20 - to najbardziej istotne efekty pierwszych trzech miesięcy działalności nowego zarządu.
Janusz Daszczyński - prezes TVP
Od pierwszych dni w TVP prezes Janusz Daszczyński realizuje program "Telewizja Polska 3.0", który przedstawił Radzie Nadzorczej podczas konkursu na stanowisko prezesa.
Jednym z moich podstawowych założeń była odbudowa pozycji TVP jako najważniejszej i najwyżej cenionej telewizji w Polsce: rzetelnej, wiarygodnej, obiektywnej, prowadzącej szeroką edukację obywatelską i pełniącej funkcję głównego forum debaty publicznej. Moim priorytetem jest powrót do "narracji publicznej w telewizji publicznej". Często odnosząc się do sfery organizacyjnej telewizji mówię, parafrazując Juliusza Osterwę, że to nie przedsiębiorstwo, ale przedsięwzięcie - podkreśla Janusz Daszczyński, Prezes TVP
Główne cele, jakie Janusz Daszczyński wyznaczył sobie na czas kadencji:
• powrót do wartości
• starannie zaplanowane, konsekwentne wycofanie się ze zgubnej dla jakości programu rywalizacji z nadawcami komercyjnymi
rezygnacja z postępującej tabloidyzacji programów informacyjnych.
zmiana modelu publicystyki i wykreowanie nowych formatów służących edukacji obywatelskiej, które zastąpią pozycje wpisujące każdy problem w ramy konfliktu politycznego; podejmowanie istotnych społecznie problemów.
• zaangażowanie w produkcję form telewizyjnych opisujących dziedzictwo kulturowe i historyczne naszego kraju - stosownie do wyzwań, przed którymi stoją nasze państwo i społeczeństwo.
• przywrócenie zlikwidowanych redakcji gatunkowych i wznowienie systematycznych ocen programów.
połączenie powinności misyjnych nadawcy publicznego z modelowymi cechami efektywnego przedsiębiorstwa - odpowiedzialnej społecznie korporacji, niegubiącej wartościowych ludzi, doceniającej profesjonalizm.
Już dziś po 100 dniach od objęcia przeze mnie stanowiska, część z tych celów została zrealizowana , pozostałe są w trakcie realizacji. Jestem przekonany, że era cyfrowa nowych mediów 3.0 wcale nie musi być końcem telewizji publicznej, przeciwnie - może stanowić jej nowy początek. Jest wszakże jeden warunek: to właśnie TVP musi w polskim krajobrazie medialnym wyznaczać standardy, musi działać na rzecz w dobra wspólnego. Zmiany, które pomogą ten warunek spełnić, muszą być wprowadzane bez zbędnej zwłoki - mówi Janusz Daszczyński
Realizacji tak nakreślonego celu służyły podjęte w pierwszych dniach prezesury Janusza Daszczyńskiego kluczowe decyzje w sferze programowej i kadrowej, dotyczące przede wszystkim Telewizyjnej Agencji Informacyjnej i "Wiadomości" TVP1.
Zmiany w "Wiadomościach" TVP1. Wzrost widzów
W sierpniu 2015 roku na czele Telewizyjnej Agencji Informacyjnej stanął Tomasz Sygut, który otrzymał zadanie modyfikacji konstrukcji i przesłania "Wiadomości". Główne założenia: zerwanie z tabloidyzacją, epatowaniem sensacją i patologiami - zjawiskami, które niebezpiecznie upodobniały czołowy serwis informacyjny TVP do serwisów stacji komercyjnych. Redukowanie materiałów o charakterze interwencyjnym, ograniczenie relacji z życia show-biznesu na rzecz materiałów opisujących rzeczywistość przeciętnego obywateli. Wzbogacenie bazy niezależnych ekspertów komentujących dla widzów nowe zjawiska i procesy z zakresu ekonomii, polityki krajowej i międzynarodowej. Zasadą stało się szerokie wprowadzanie do serwisu problematyki społeczno-politycznej i kulturalnej, przedstawianej w poważny, analityczny i pogłębiony sposób. Dodatkowo w nowej formule "Wiadomości" pojawił się zupełnie nowy segment niedzielnego wydania - "Raport Wiadomości" - koncentrujący się na wybranym problemie społecznym i objaśniający go widzom w przystępnym i wieloaspektowym ujęciu.

Nowa formuła przekonała do siebie wymagających widzów. Dowodem są badania Nielsen Audience Measurement plasujące "Wiadomości" TVP1 na pozycji zdecydowanego lidera. "Wiadomości" we wrześniu i październiku br. odnotowały najwyższą, średnią widownię spośród wszystkich serwisów informacyjnych (w grupie 4+) - średnio 3,6 mln widzów, to blisko pół miliona (420 tysięcy) więcej niż "Fakty". Przewaga "Wiadomości" nad "Faktami" konsekwentnie rośnie, co poświadczają wszystkie badania za wrzesień i październik 2015 roku.

TVP Info liderem
Od sierpnia 2015 pozycja Telewizji Polskiej jako lidera w obszarze informacji wyraźnie się umacnia, także za sprawą rekordowych wyników TVP Info. Szczególnie pomyślny okazał się październik. Kanał TVP INFO uzyskał średnie dzienne (26 października) udziały na poziomie 6,6 proc. Były to rekordowe udziały TVP INFO od chwili uruchomienia tego kanału w zmienionej formule - czyli od 1 września 2013 roku.

Nowa struktura organizacyjna TVP
Obok zmian programowych w TVP toczyły się prace nad zmianami struktury organizacyjnej Spółki. Jednym z głównych celów zmian jest kreowanie nowych formatów służących edukacji obywatelskiej i opisujących dziedzictwo kulturowe i historyczne naszego kraju. Przygotowany przez zarząd projekt zmian w Regulaminie Organizacyjnym Spółki Rada Nadzorcza TVP zatwierdziła 30 października 2015 roku.

Tym samym w TVP powstaną nowe jednostki organizacyjne. - Redakcja Filmu, Seriali i Teatru TV będzie odpowiedzialna za całościową ofertę programową i produkcję gatunków (film, serial, teatr TV). Jednostka powstaje poprzez wydzielenie strukturalne redakcji filmowych z Anten, Redakcji Teatru z TVP Kultura oraz przeniesienie z Agencji Produkcji Telewizyjnej i Filmowej obszaru związanego z produkcją filmów, seriali i teatru, a także organizowaniem materiałów literackich, inspirowaniem tematów scenariuszy oraz opieką redakcyjną. Anteny współpracować będą z Agencją - Redakcją Filmu, Seriali i Teatru TV w przygotowywaniu oferty programowej zbieżnej z jej profilem gatunkowym. Kompetencją Anten pozostanie opracowywanie układów ramowych, właściwy wybór treści programowych, dbanie o efektywność ekonomiczną audycji oraz podejmowanie ostatecznej decyzji w zakresie emisji filmów, seriali i spektakli teatralnych z oferty programowej Agencji.

Powstanie Agencji - Redakcji Filmu, Seriali i Teatru TV ma na celu centralizację działalności TVP związanej z obszarem filmowym i teatralnym, co pozwoli na efektywne zarządzanie treściami programowymi, a także usprawni określanie celów strategicznych programowego rozwoju spółki w tym obszarze. Agencja - Redakcja Filmu, Seriali i Teatru TV będzie realizowała również dotychczasowe zadanie Biura Handlu w zakresie inicjowania i koordynacji międzynarodowych koprodukcji, a także przygotowywała udział audycji TVP S.A. w zagranicznych festiwalach telewizyjnych i filmowych.

Powstał także Ośrodek Mediów Interaktywnych (OMI) - głównym celem jego utworzenia jest przyspieszenie rozwoju tego obszaru działalności Spółki, a także maksymalne wykorzystanie potencjału multimediów Spółki oraz podniesienie jakości i ujednolicenie standardów prezentowanych w internecie treści programowych. Takie rozwiązanie pozwoli na spójne zarządzanie multimedialnym "kontentem" programowym. Spójna koordynacja i zarządzanie platformami dystrybucji ułatwią dotarcie z ofertą programową TVP do młodych odbiorców. Telewizja może zwiększyć zasięg oddziaływania i atrakcyjność poprzez integrację z Internetem. Ośrodek Mediów Interaktywnych powstanie poprzez przeniesienie działalności programowej dotyczącej mediów interaktywnych z Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, obszaru technologicznego mediów interaktywnych z Ośrodka - TVP Technologie oraz zadań tworzenia zawartości cyfrowej biblioteki audycji z Biura Handlu. Praca Ośrodka koncentrować się będzie na całościowym zarządzaniu obszarem mediów interaktywnych TVP oraz tworzeniu i wydawaniu cyfrowej biblioteki audycji w trybie na żądanie.

Z obecnego Ośrodka TVP Technologie do OMI zostaną przeniesione zadania związane m.in. z opracowaniem strategii rozwoju mediów interaktywnych; tworzeniem produktów multimedialnych na bazie posiadanych zasobów Spółki; projektowaniem i realizacją tych form, interaktywnych rozszerzeń audycji telewizyjnych oraz kanałów interaktywnych; realizacją transmisji telewizyjnych z wykorzystaniem technologii nowych mediów oraz zarządzaniem Platformą Hybrydową TVP.

Impresariat będzie się zajmować zarówno osobowościami telewizyjnymi, w tym debiutantami, rozumianymi jako "twarze telewizji", jak i wybitnymi specjalistami branży medialnej zatrudnianymi w TVP, umożliwi profesjonalne zarządzanie ich rozwojem i karierą w ramach TVP. Takie rozwiązanie pozwoli równocześnie na wprowadzenie wyraźnych zasad angażowania osobowości telewizyjnych w zewnętrzne przedsięwzięcia komercyjne zgodnie z potrzebami i wizerunkiem Spółki, Anten oraz audycji TVP - w tym zakresie sposób działania jednostki impresaryjnej można porównać do działania wewnętrznej agencji artystycznej.


Nowa Strategia Spółki
Walka o pozycję najwyżej cenionej i opiniotwórczej telewizji w Polsce wymaga ustalenia jasnych, wyraźnie określonych standardów i kierunków działania. Ich kodyfikacją będzie "Strategia TVP na lata 2016 - 2020". Prace nad strategią są na ukończeniu - dokument zostanie zaprezentowany przed końcem roku.

Zmiany w ośrodkach regionalnych
Trwają pracę nad zmianami programowymi i wizerunkowymi w Oddziałach Regionalnych Telewizji Polskiej. Celem jest odbudowanie ich pozycji oraz odświeżenie oferty. Zmiany powinny być widoczne z początkiem przyszłego roku.

Komentarze (1 - 10 z 16)

HEJ MADRZY LUDZIE MOZE MI COS WYTLUMACZYCIE BO DREWNO JESTEM W TEJ SPRAWIE TVP JAK MOWI NAZWA JEST TELEWIZJA PUBLICZNA I PLACIMY NA NIA ABONAMENT TO DLACZEGO DO JASNEJ CHOLERY NIE MOZEMY OGLADAC W RAMACH ABONAMENTU TVP SERIALE TVP SPORT I INNYCH TVP MAJAC DEKODER TELEWIZJI NAZIEMNEJ . NA PRZYKLAD ZABRALI I ZAKODOWALI CALY SPORT A ZATRUDNIAJA TYLU SPIKEROW ZEBY PRZECZYTAC PARE WIADOMOSCI W DZIENNIKU WYWALIC TO ZGNILE TOWARZYSTWO PANOW SZARANOWICZA SZPAKOWSKIEGO BABIARZA I INNYCH BO LUDZIE PLACA CIEZKIE PIENIADZE A W ZAMIAN NIE MAJA NIC DOTYCZY TO NIE TYLKO SPORTU WSTYD POZDRO
 12  
Jakiekolwiek zmiany z pozostawionymi na stanowiskach Lisami i innymi reżimowcami to właściwie drobna kosmetyka i przelewanie z pustego w próżne. Widzowie domagają się ostrego cięcia, grubej kreski, co i tak wkrótce nastąpi, ale już nie pod tym zarządem :)
 0  
Skoro uważasz się za drewno w tych sprawach, to postaraj się o bardziej stonowane opinie. Stacje które wymieniłeś nie są finansowane z abonamentu i mają zadanie zarabiać na całą spółkę. Może nie byłoby to konieczne, gdyby wszyscy płacili abonament tak ochoczo tak Ty. A i rada na przyszłość: nie pisz więcej wersalkami, bo znacząco zmniejsza to czytelność Twojego komentarza.
 7  
moze masz racje ale piszesz ze maja zarabiac na cala spolke ale jak zarobia skoro dostepnosc tych programow jest mniejsza niz tvp 1 czy 2 a programowo gorsza i dlaczego sie naztwa tvp sport a nie np ; sport 1 i dlaczego sa tam te same twarze co w tvp 1 czy 2
 4  
powrót do wartości? TVP=TV Trwam TVP info= TV Republika
Podlizuje się PiS
Zobaczymy jak będzie z oglądalnością
 4  
@jacul
Raz płacisza bonament na radio, TV itd. za posiadanie odbiornika a nie za "TVP".

Dwa, TVP jest spółką jak Bank Polski i ma zarabiać a nie przynosić straty.

Trzy NAJWAŻNIEJSZE: Publiczne są WYŁĄCZNIE TVP 1, TVP 2, TVP Regionalne oraz TVP Polonia.

Tylko i WYŁĄCZNIE te. Reszta jest KOMERCYJNA i utrzymuje się z reklam i opłat...
Wyraźnie jest to napisane w USTAWIE.
Przeczytaj.


----

Może mi ktoś powiedzieć czy tego Dzaszyńskiego coś nie pobodło?

rpkom.pl/artykul/824780,1240352-Prezes-TVP--MUX8-wystartuje-w-polowie-przyszlego-roku.html


"MUX8 wystartuje w połowie przyszłego roku - choć to nie taki sam MUX jak pozostałe, bo jest tam pionowa polaryzacja, mogą być też kłopoty z jego zasięgiem i z sygnałem, żeby go odbierać, trzeba będzie mieć dwie anteny - dodawał Daszczyński.

Jak dodał, po przeniesieniu jednego z kanałów MUX3 na MUX8 na MUX3 w HD zacznie być nadawany kanał TVP Kultura."

Polaryzacja PIONOWA?
Czyli dwie anteny - jedna "bokiem" u każdego?
TVP Kultura HD w mux3?! A gdzie TVP Info HD?!
 0  
gdybym był prezesem tvp to pierwsza decyzja to powrót do pomysłu realizacji platformy na Astrze 19,2E FTA dla polaków!!!! to był doskonały pomysł.
 5  
telewizja podzieliy sie 3 partie,po psl i sld,dzienikarze sami lewicowi,jak obiektywna cto juz koniec pis ma wladze ma projekt,i beda zwolnienia i o ni o tym wiedza ze jeszcze moze z miesiac, jak powyrzucali prawicowych,6 lat temu to dobrze bylo,teraz znow przyjda inni
 2  
No tak, dla Ciebie każdy dziennikarz jest reżimowy który ośmiela się krytykować najjaśniejsze oblicze, nieskazitelnej, zawsze dziewicy Twojej ulubionej partii ;) Czyli usuńmy tych którzy nas krytykują i w kranie od razu miód popłynie, bo będzie można ciemnotę bez końca 24h na dobę wciskać :D Żałosne :)
 1  
Lis i reszta znajdą sobie pracę i dalej będą mówić i pisać co chcą.Natomiast opętańców z dziwnych gazet i tv, to nie zniosę.Tak samo mam już dość tych tok szołów, odkrywców "talentów" itp.Moim zdaniem za dużo programów i powtórek w nich.
 3