Łukasz Szewczyk23.11.2015 (13:02)15 komentarzy

Łączą się na Facebooku przeciwko łamaniu demokracji

Zaledwie tydzień od oficjalnego objęcia rządów przez PiS na Facebooku powstała spontaniczna grupa Komitetu Obrony Demokracji. Jej założyciele twierdzą, że demokracja w Polsce jest zagrożona. Zaledwie w ciągu dwóch dni liczba członków grupy przekroczyła 32 tys. i wciąż rośnie.
Łączą się na Facebooku przeciwko łamaniu demokracji
Założyciele facebookowej grupy Komitetu Obrony Demokracji chcą, by w Polsce było miejsce dla wszystkich Polaków, równych wobec prawa, z ich przekonaniami, opiniami, etyką i estetyką. Symbolem grupy jest opornik, który w stanie wojennym był noszony jak znak oporu wobec władz PRL". Celem grupy jest zachęcenie do współdziałania wszystkich, dla których ważne są wartości demokratyczne, bez względu na poglądy polityczne i wyznanie. Jak na razie się udaje - grupa liczy już ponad 32 tys. nowych członków, i z godziny na godzinę przybywa setki kolejnych.
Grupą interesują się także media, poniedziałkowa Gazeta Wyborcza na jedynce opublikowała obszerny tekst. Jak podaje gazeta, Komitet Obrony Demokracji założył 47-letni informatyk Mateusz Kijowski, dotąd niezaangażowany politycznie. Zainspirował go tekst "Trzeba założyć KOD" na portalu Studio Opinii Łoziński, którego autor wezwał do powołania komitetu na wzór KOR. - Pomyślałem, że nie można pozostać bezradnym - mówi gazecie założyciel grupy i dodaje, że ludzie spontanicznie zgłaszają się do pracy, a grupa ma już administratorów, którzy tępią hejt oraz zespół, który dba o obecność w mediach, i organizacyjno-prawny pracujący nad statutem. Przybywa także ludzi gotowych tworzyć struktury.
Demokracja w Polsce jest zagrożona. Działania władzy, jej lekceważenie prawa oraz demokratycznego obyczaju zmuszają nas do wyrażenia stanowczego sprzeciwu. Nie chcemy Polski totalitarnej, zamkniętej dla myślących inaczej niż każe władza, nie chcemy Polski pełnej frustracji i żądzy rewanżu. Chcemy, żeby w Polsce było miejsce dla wszystkich Polaków, równych wobec prawa, z ich przekonaniami, opiniami, etyką i estetyką. Nie godzimy się na zawłaszczanie państwa, dzielenie Polaków na lepszych i gorszych, pogardę dla "innego". Nie ma też naszej zgody na poglądy godzące w zasady demokracji i prawa człowieka.

Jesteśmy zdeterminowani otwarcie i zdecydowanie, pełnym głosem mówić o przyzwoitości, prawie i wzajemnym szacunku. Wyrażać swoje zdanie nie tylko w domu czy w Internecie, ale też na ulicach i placach naszych miast i wsi, jeżeli zajdzie potrzeba gromadząc się tam dla wyrażenia swoich opinii i żądań
- fragment manifestu Komitetu Obrony Demokracji
Wyborcza.pl/Facebook

Komentarze (1 - 10 z 15)

"Grupą interesują się także media, poniedziałkowa Gazeta Wyborcza na jedynce opublikowała obszerny tekst." - Wybiórcza i wszystko jasne. Teraz mam pytanie to wielce zatroskanych obrońców - ilu z Was było na wyborach? Poza tym widać, że niektórym zaczyna się palić w dup.kach - ale, że już po tygodniu rządzeniu. Platforma rozpierdzielała kraj przez 8 lat, a PiS chcą rozliczać po tygodniu. Puknijcie się w czółka.
 2  
Reżim się trzęsie.
 12  
no tak bo przecież demokracja jest tylko wtedy kiedy my wygrywamy. Jak nie wygrywa jedyna słuszna partia to nagle gówno wiewiórcze stało się wielkim obrońcą "demokracji"
w wyborczej tak piszą więc to prawda 23.11.2015 (15:37:21)
 0  
Dziwnym trafem to nie Prezydent Komorowski biegiem ułaskawiał kolesi z partii, aby ci mogli zająć państwowe posady, tylko Duda. O ile PO pozwoliło sobie pośpiesznie wybrać 3 nowych sędziów TK, to PiS postanowił od razu podporządkować sobie cały Trybunał, łamiąc prawo i uchwalając ustawę działającą personalnie, a nie ogólnie. To nie minister z PO chce wprowadzać cenzurę teatru, do tego obejmującą przedstawienia, których na oczy nie widział.
Platforma "rozwalała" Polskę przez 8 lat, tyle że jak widać zupełnie bezskutecznie - ani dookoła nie ma ruin, ani językiem urzędowym nie stał się rosyjski lub niemiecki. PiS rządzi od tygodnia, a już zdążył dać pokaz tego, na co go stać - zero szacunku dla prawa, zero szacunku dla cudzych poglądów, cenzura i inwigilacja na każdym kroku. Polska tylko dla Polaków katolików - biedna, bez wsparcia międzynarodowego, ale z dumą czekająca, aż Putin się z nią rozprawi. Bo Europa będzie miała ją w nosie, a USA palcem nie kiwną.
 11  
Sądząc po kodach na pasku opór jest średni, :) taki megaomowy opór to byłoby coś ...
 0  
Ale żenada... Jak szybko zawiązali komitet tak jeszcze szybciej się rozpadnie. Całkowicie nie poważni ludzie.

A co do demokracji to przecież każdy średnio-inteligentny człowiek wie lub powinien zdawać sobie sprawę z tego, że to najgorszy i najsłabszy system polityczny jaki kiedykolwiek powstał. Na potwierdzenie wystarczy sprawdzić, które kraje na świecie najszybciej się rozwijają - od razu dodam, że nie są to kraje demokratyczne.
 5  
32 tysiące no w chu* !!!! Z tyloma lajkami to nawet konstytucje można zmienić
 2  
Gdzie byli obrońcy demokracji jak inicjatywy obywatelskie wyrzucone są do kosza !
Gdzie byli jak z OFE pieniądze zaiwanili. A afera taśmowa ? Czyli usłyszysz, że Policjant Burmistrz poseł i inny urzednik, coś nielegalnie załatwia, zgłosisz to, to Cie zamkną ? Bo zrobiłeś to nielegalnie ? Prokuratura i sad nie wydały pozwolenia na podsłuchiwanie ? to jest praworządność ? Dlaczego Kopacz nikt nie rozliczył za każde kłamstwo w sejmie ? A było ich bardzo duzo !
 1  
@korpoludek. No popatrz ja byłem na wyborach, nie głosowałem na żadnych lewakow z PO na czele, na Kukiza tez nie, ale jak bym miał zagłosować na PiS, to wolałbym w cipie miłości nie zaznać. Przecież tam są sami obludnicy i oszuści, do tego maniacy władzy. Jeden minister to nawet pedofila bronił, wiec za młody jesteś by to zrozumieć. Ale ockniecie się po 4 latach... Hm pewno po roku nie będzie co z państwa zbierać.Do tego jeszcze slugus Maliniak na każde pstrykniecie.
 6  
Pięć przykazań przetrwania w Polsce.
Pierwsze nie myśl
Po-drugie
jeśli myślisz,to nie mów
Trzecie -mówisz nie pisz
Czwarte-napisałeś- nie podpisuj
Piąte-podpisałes-to się nie dziw.Tym bardziej,że jak wiadomo,wprawdzie Konstytucja gwarantuje wolność wypowiedzi,ale nie gwarantuje wolności po wypowiedzi
 8