Łukasz Szewczyk24.11.2015 (19:17)27 komentarzy

Lewicka-Gliński. Dziennikarka nie złamała zasad etycznych TVP

Komisja Etyki TVP uznała, że dziennikarka TVP Info Karolina Lewicka podczas rozmowy z ministrem kultury nie złamała zasad etycznych. Po takim orzeczeniu dziennikarka prawdopodobnie powróci do prowadzenia programu "Minęła dwudziesta".
Karolina Lewicka nie naruszyła zasad etyki Telewizji Polskiej, ale mogła pozwolić prof. Glińskiemu w spokoju dokończyć odczytanie oświadczenia - ustaliła komisja Etyki TVP. Na razie jest to stanowisko nieoficjalne do którego dotarła Wyborcza.pl. Ostateczny kształt oświadczenia komisji ma trafić do prezesa TVP jeszcze w dniu dzisiejszym.
ZOBACZ TAKŻE: Prezes TVP przywraca Karolinę Lewicką do prowadzenia "Minęła dwudziesta"

Przypomnijmy, że to prezes Janusz Daszczyński, który wcześniej zawiesił dziennikarkę w prowadzeniu programu "Minęła dwudziesta", skierował sprawę do rozpatrzenia przez Komisję Etyki TVP. W opinii prezesa "sposób prowadzenia programu odbiegał od standardów, które obowiązują w TVP".

Przypomnijmy, że wicepremier i minister kultury Piotr Gliński był gościem piątkowego wydania programu "Minęła dwudziesta" w TVP Info. Gość zamiast odpowiadać na pytania dziennikarki, m.in. te związane z kontrowersjami wokół spektaklu "Śmierć i dziewczyna", próbował wygłaszać oświadczenia odbiegające od tematu rozmowy. Gdy dziennikarka stanowczo próbowała nakłonić ministra do odpowiedzi na pytania ten powiedział: "To jest program propagandowy, tak jak wasza stacja uprawia propagandę i manipulację od kilku lat. I to się zmieni. Ponieważ tak telewizja publiczna funkcjonować nie powinna".

Co na to dziennikarka? "Miałam nadzieję, że z ministrem kultury będę rozmawiać bez argumentów ad personam. Jestem rozczarowana, że to się nie udaje, więc może wróćmy do meritum sprawy". Minister próbował się bronic mówiąc: "Nie użyłem żadnego argumentu ad personam. Oceniłem faktycznie funkcjonowanie tej instytucji". Na te słowa dziennikarka odpowiedziała: "Obraził mnie pan, mówiąc, że to program propagandowy, a ja manipuluje opinią publiczną, ale zostawmy to, nie czuje się obrażona".

Po emisji programu dziennikarze TVP Info wystosowali do ministra kultury list otwarty żądając przeprosin. Co ciekawe, pod listem podpisał się sam prezes TVP, który zawiesił dziennikarkę.

Komentarze (1 - 10 z 27)

Ta Pani powinna pracować w TVN a nie w Publicznej stacji.Jest bardzo stronnicza.
 12  
Brawo ale jak PiS przejmie TVP to będzie coś jak TV TRWAM + TV Republika= TVP katolicko-nacjonalistyczny mix z niską oglądalnością.
 8  
Jaja jak berety
...to była skrzetnie przygotowana PROWOKACJA wymierzona w partię od lat maksymalnie poniewieraną.
prawdopodobnie na Czerskiej zebrali się dziennikarze, publicyści, prowokatorzy w wydaniu Rybaka (Hadacz działał na rzecz Komorry)...
 9  
ona nawett nie jest dziennikarka, skonczyla politologie a wiec jest politykiem o konkretnych 'upodobaniach'
zwroccie uwage jak jej sie zmienily na przestrzeni lat, chodzi o jej poczatki w tvp pare ladnych lat temu
 10  
Telewizja to przeżytek - pisałem już o tym wiele razy.
Ale skoro istnieje to powinna być prywatna z dobrowolnym uiszczaniem opłat. Nie widzę potrzeby utrzymywania państwowej/publicznej TV - to nie te czasy.

A co do samej prowadzącej - nie wiem skąd tyle szumu, przecież od dawna wszystkie programy informacyjne i publicystyczne w TV i radiu są prowadzone w taki sposób i przez tego typu osoby. Szkoda czasu na ich oglądanie czy słuchanie.
 5  
"Komisja Etyki TVP uznała, że dziennikarka TVP Info Karolina Lewicka podczas rozmowy z ministrem kultury nie złamała zasad etycznych. Po takim orzeczeniu dziennikarka prawdopodobnie powróci do prowadzenia programu "Minęła dwudziesta"."

Cho cho! Takie praktyki w pislamskim państwie nie przejdą!

Jeden telefon Jarosława Zbawiciela i Karolina w zimie wyląduje na zielonej trawce,
gorsze perspektywy czekają Komisję Etyki- już im odpowiednie komórki pokażą jak ma wyglądać etyka w telewizji IV bis RP zwanej potocznie PiS-lamem
 1  
Dokładnie
Monika LEWACKA
Monika LEWACKA
Monika LEWACKA
Monika LEWACKA
Monika LEWACKA
Monika LEWACKA
Pis do dzieła powinien działać zgonie z mandatem i robić porządek....
nie oglądać się na lewaków... i krzywą poprawność polityczną...
 10  
@Wezyr-Ten stary

Dokładnie to samo miałem napisać - jak Komisja Etyki TVP nie orzekła zgodnie z jedynym słusznym to się ją zmieni, Sposób myślenia pislamistów.

Nic się nie zmieniło - kiedyś był PRL teraz mamy PRW (Pislamską Republikę Wyznaniową).
 8  
Te wybory pokazały że pomimo zakrojonej na szeroką skalę propagandy na rzecz jedynie słusznej PO nic nie dały. Całe histeria Lisa i panów redaktorów ze Szkła Kontaktowego TVN poszły w bagno.
Moim zdaniem PiS robi dobrze że bierze się za media i próbuje je odpolitycznić od PO propagatorów.
 8  
chyba sie uodpornilismy na dziennikarskich politruków,
Lis skaczący do gardła Kaczorowi, a za tydzień na kolanach przed Donkiem
co do Lewickiej statystyka jest miażdżąca

rozmowa trwała 16 minut, w trakcie której redaktorka przemawiała 8 minut przerywała swemu rozmówcy niemal każde zdanie; odbierała mu głos 50 razy, średnio co 9,6 sek
 9