Łukasz Szewczyk17.12.2015 (18:02)20 komentarzy

W styczniu TVP3 zastąpi TVP Regionalną. Jakie zmiany i nowości?

Start TVP3, poranne pasma śniadaniowe w każdym z oddziałów terenowych, włączenie społeczności lokalnych do współtworzenia telewizji, a docelowo 16 godzin programów własnych w każdym z 16 regionów - to najważniejsze zmiany, jakie TVP zacznie wprowadzać w OTV już w styczniu 2016 roku.
Nie ukrywam, że telewizja regionalna to pasja, która towarzyszy mi przez całe zawodowe życie. To idea, którą teraz - wraz z prezesowską mocą decyzyjną - chcę i muszę zrealizować. Bez względu na okoliczności. Mam przekonanie, że wieści o konstrukcji 16 programów regionalnych Telewizji Polskiej od 2016 roku będą dla Państwa fascynujące. Wracamy do dawnej TVP3, ale w nowej odsłonie - mówi Janusz Daszczyński, Prezes Zarządu TVP S.A
Zmienia się filozofia, następuje przejście od telewizji regionalnej do telewizji regionów - dla ludzi i bliżej ludzi. Na antenach pojawi się więcej programów, których tematyka żywotnie interesuje mieszkańców danej okolicy. Mniej będzie pasm wspólnych, więcej informacji lokalnych. Zgodnie z hasłem kampanii "Jesteś u siebie".
- Budujemy własny, unikatowy model, który ma mocne podstawy ekonomiczne, bazuje na najnowocześniejszych technologiach, jest emanacją telewizji obywatelskiej. Jednym słowem - TVP 3 będzie wkrótce nieodłączną częścią polskich małych ojczyzn - podkreśla Janusz Daszczyński.

W każdym z 16 oddziałów terenowych rozwijane będą redakcje internetowe, które będą wydawały nowoczesne serwisy www skierowane dla mieszkańców regionów zasilając je zarówno materiałami wideo z anten, jak i informacjami przygotowanymi wyłącznie z myślą o internautach. Dzięki treściom dopasowanym do internetowego kanału konsumpcji, wykorzystaniu angażujących mechanizmów mediów społecznościowych oraz rozwojowi tzw. dziennikarstwa mobilnego, strony internetowe OTV mają stać się wkrótce lokalnymi serwisami informacyjnymi pierwszego wyboru. Do połowy stycznia 2016 zostanie uruchomiona nowoczesna infrastruktura technologiczna, która pozwoli na wykorzystanie w produkcji telewizyjnej elementów dziennikarstwa mobilnego (MOJO), a od lutego 2016 każdy OTV zostanie wyposażony w najnowszej generacji cyfrowy system automatyzacji emisji programu.

Telewizja bliżej widzów to również łatwość dostępu - już dziś wszystkie kanały TVP3 można oglądać w internecie - na komputerze, tablecie, w komórce. Telewizja towarzyszy widzom cały czas, dlatego tak ważne jest stworzenie dla użytkowników wartości dodanej. Podnoszenie jakości oferowanych treści oraz ich atrakcyjności dla użytkowników stanie się możliwe za pomocą m.in. realizacji dedykowanych transmisji internetowych przy wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych, zaangażowaniu zewnętrznych dziennikarzy lokalnych i poprzez stosowanie popularnych aplikacji umożliwiających np. transmitowanie wydarzeń na żywo poprzez urządzenia mobilne. Dzięki rozwiązaniom social TV (wdrożonym ze sporymi sukcesami przy okazji Konkursu Chopinowskiego oraz ostatniej edycji show "The Voice of Poland") ekrany telewizyjne, komputerowe monitory oraz wyświetlacze smartfonów i tabletów staną się wkrótce miejscem prezentacji opinii widzów, różnorodnych treści, a nawet dyskusji żywo prowadzonych i publikowanych w różnych mediach społecznościowych.

TVP3 stawia również na dziennikarstwo obywatelskie. W tym celu tworzona jest zintegrowana z mediami społecznościowymi platforma (na wzór CNN iReport, submarka), która umożliwi zbieranie oraz publikowanie treści foto i wideo od internautów z Polski i całego świata w jednym miejscu. Wybrane treści będą prezentowane w programach antenowych lub staną się źródłem inspiracji dla materiałów realizowanych na potrzeby lokalnych serwisów WWW oraz programów antenowych.

Już od 2 stycznia 2016 roku dotychczasowy logotyp telewizji regionalnej zostanie zastąpiony przez logo TVP3. W każdym z 16 oddziałów dodana będzie do niego nazwa miasta. Pójdą za tym zmiany ramówkowe - już od 4 stycznia, czyli od pierwszego poniedziałku w nowym roku w każdym z 16 regionów między godz. 7.00, a godz. 8.15 nadawane będzie na żywo poranne pasmo śniadaniowe, o lżejszym charakterze, lifestylowo-informacyjnym. Każdy z regionów tworzy program autorski - z własną koncepcją i własnym tytułem, będą jednak elementy wspólne:
• najświeższe informacje z regionu w tym: jak minęła noc, sytuacja drogowa, pogoda, zapowiedzi wydarzeń z regionu (kulturalnych, sportowych itp.);
• relacje na żywo z regionu (łączenie w terenie z reporterem, felietony, reporter z kamerą);
• przeglądy prasy regionalnej i portali internetowych;
• podsumowanie dnia poprzedniego;
• rozmowy z gośćmi;
• zapowiedź najlepszych pozycji programowych.

Dodatkowo, w zależności od regionu w programie znajdą się również:
• magazyny poradnikowe np.: prawny, ekonomiczny, kulinarny, kąciki zdrowia i urody, kąciki rodzica;
• rozrywka, w tym występy muzyczne, konkursy, kartki z kalendarza.

W pierwszym etapie zmian pojawi się również dodatkowe pasmo popołudniowe, które rozpocznie się o godz. 17.30. W efekcie począwszy od 4 stycznia 2016 roku w każdym z regionów będzie 5 godz 15 min. emisji produkcji premierowych dziennie.

Zmiany docelowe: 6+6+4
W kolejnym etapie na 16 antenach regionalnych nadawanych będzie 16 godzin programu z regionów z myślą o konkretnych widzach w konkretnym regionie. Na 16 godzin emisji programu w ciągu dnia złożą się dwa 6-godzinne bloki programowe i jeden 4-godzinny. Zamysł jest taki, by 6-godzinny blok można było we fragmentach powtarzać w pozostałych pasmach i trafić do różnych grup widzów zainteresowanych daną tematyką.

W ramach bloków, w godz. 9.00-17.00 co godzina nadawany będzie "Flesz", czyli krótki serwis informacyjny. Ponadto, w ramach schematu 6+6+4 emitowane będą również programy o charakterze uniwersalnym, ponadregionalnym, które będą dostępne dla wszystkich widzów w 16 regionach. Znajdą się tu m.in. przygotowywany przez TVP Kraków unikalny format "Młodzież kontra...", TVP Poznań - "Telekurier" i TVP Bydgoszcz - "Kultowe rozmowy". Schemat 6+6+4 zacznie obowiązywać już w marcu.

Komentarze (1 - 10 z 20)

Już dawno było TVP3 wiec po co kombinowano z TVP Regionalną itd skoro znów się wraca do tego co było? No ale skoro wracać do starego to może by tak jeszcze powrot WOT w Warszawie zamiadt TVP3? ;-)
 25  
i na hxx mi to skoro na sat tylko warszawa..
 3  
Powinna byc i TVP3 i TVP Regionalna. Zlikwidowac Historia i Rozrywka TVP3 z pasmem edukacyjnym i transmisjami na zywo np. Sport.
 22  
Historie zlikwidować? Puknij sie w czolo kretynie.To najlepszy kanal w polskiej telewizji.
 33  
TVP Historia obok TVP Kultura to jedyne kanały które jeszcze mają coś wspólnego z misją mediów publicznych... Do likwidacji nadaje się raczej TVP Seriale.

A TVP Sport w miejsce TVP Polonia.
 37  
Historie zlikwidować? Puknij sie w czolo kretynie.To najlepszy kanal w polskiej telewizji.
A ile z historia ma wspolnego Makłowicz i Okrasa? Powtorki Tureckich seriali. Reszte mozna przeniesc do TVP3 i TVP Dokument.
 2  
TVP1 mux3 (HD)
TVP2 mux3 (HD)
TVP3 mux3 (HD) (za TV Polonie i TV Regionalna)
TVP REGIONALNA (mux8)
TVP INFO (mux3)
TVP KULTURA HD (mux8)
TVP DOKUMENT (za TVP Rozrywka)

TVP FILM - płatny
TVP SPORT - płatny
 3  
zostawic TVP Historie, wyrzucic TVP HD, TVP Seriale i TVP Rozrywka, w kolo macieju ksiadz na rowerze, pies ktory wszystko rozwiaze, wies ktora rzadzi "amerykanka" i kabarety od lat powtorki powtorek
 15  
Jedyna pewna zmiana to zmiana logo na TVP3. Reszta palcem na wodzie pisana, bo zapewne zmieni się Prezes TVP i marcowe plany pozostaną na papierze.
Cogodzinny Flash będzie nadawany zapewne centralnie, głównie dla soczystych bloków reklamowych przed i po.
 10  
Kiedy start TVP3 HD??
Logo TVP3 mogłoby być na zielonym tle, tak jak dwaniej :) :D
 17