Łukasz Szewczyk06.01.2016 (18:36)20 komentarzy

Były prezes TVP: Władza może cenzurować także media prywatne

Juliusz Braun, były prezes Telewizji Polskiej ostrzega, że tzw. kadrowa nowelizacja ustawa medialna przyjęta przez PiS to początek większych zmian, które mogą dotknąć także media komercyjne.
Juliusz Braun - prezes TVP
Wiele kontrowersji budzi PiS_owska nowelizacja ustawy medialnej, która po przyjęciu przez Sejm i Senat teraz czeka na podpis prezydenta. Przypomnijmy, że głównym celem ustawy jest wymiana władz w mediach publicznych. Dodatkowo nowe władze, bez konkursów, będą powoływać rządzący za pośrednictwem ministra skarbu dodatkowo zlikwidowana będzie kadencyjność zarządów TVP i Polskiego Radia (obecna kadencja trwa 4 lata) - to oznacza, że dany prezes będzie mógł zostać odwołany w każdej chwili.
- Jeśli prezesów mediów publicznych można odwołać bez uzasadnienia, to znaczy, że pełnią wyłącznie funkcję wykonawczą. Nie ma mowy o żadnej niezależności - zwraca uwagę Juliusz Braun, były prezes Telewizji Polskiej, w komentarzu dla Krytyki Politycznej.

Były szef TVP podkreśla także, że proponowane przez PiS zmiany mogą wpływać także na media komercyjne.
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji traci kompetencje związane z powoływaniem władz mediów publicznych, ale ma uprawnienia kontrolne w stosunku do całego rynku mediów i niewykluczone, że po zmianach kadrowych, które nastąpią nie później niż w kwietniu, będzie można używać jej do precyzyjnego kontrolowania mediów komercyjnych. Władza może zacząć bardzo rygorystycznie egzekwować przestrzeganie zapisów koncesyjnych. KRRiT może stać się organem policyjnym w stosunku do mediów prywatnych. Wystarczy nowa, poszerzająca interpretacja ustawowego przepisu o zagrożeniu interesów kultury narodowej lub naruszaniu normy dobrego obyczaju, by nadawcę ukarać, a nawet zagrozić odebraniem koncesji - pisze Juliusz Braun dla Krytyki Politycznej
Krytyka Polityczna

Komentarze (1 - 10 z 20)

Iwona Śledzińska-Katarasińska 2007

„Projekt nowelizacji ustawy medialnej zmieniającej rolę KRRiTV mamy już gotowy. To pierwszy krok do zmian w mediach publicznych. Nowelizacja umożliwiałaby zmianę rad nadzorczych w mediach przed końcem kadencji”
Jakoś ma pan krótką pamięć panie Braun. jak to jest? p.... bzdur dla rozumnych inaczej.
Jest różnica między cenzurą, a precyzyjnym kontrolowaniem i egzekwowaniem zapisów koncesji. Nawet głupi widzi różnicę.
Co? może ktoś wreszcie się weźmie za ryczące reklamy i czas ich trwania? bardzo dobrze, bo KRRiT brała kasę i nie robiła NIC.
 26  
Tylko żeby za bardzo się wzięli bo ja już wole te reklamy niż mieć wrażenie że nie oglądam czy to telewizji publcznej czy komercyjnej tylko Telewizje PIs-u która gra tak by się im podobało.
 6  
A Julek to rodzina Pierdziu czy Truska?
Urwało się i można [email protected]#$%ć bzdury na poprzedniego pracodawcę?
Jak płacili to byli ok?
 3  
Trzeba wziąść za mordy to całe towarzystwo. Im bardziej krzyczą tym mocnije bije brawo aby przeprowadzone zmiany nastąpiły czym prędzej. Poziom tvp siegnęła totalnego dna. Odgrzewane kotlety, te same programy dzień w dzień w przerwach zasypywane pasmem niekończących sie reklam i co raz gorsza oferta sportowa oraz kulturalna to powody wystarczajace aby rozgonić to całe towarzystwo wzajemnej adoracji w trzy wiatry!
 11  
tak z ciekawości to czy przypadkiem zarządu BBC nie powołuje rząd,
Kijowski do dzieła Europarlament stoi otworem nie można sięmarnowaćlokalnie
 4  
Myśle ze będzie cenzura i Polsat padnie pierwszy, z TVN będzie trudniej bo nie polski. Ale o czego jest prof. Gliński i jego ekipa...
 5  
No pięknie, pięknie,

Kolejny krok do zmiany Polski w Drugą Koreę Płn. lub Białoruś. Ciekawe co będzie następne - godzina policyjna, stan wojenny ? może policja obyczajowa będzie chodzić po domach i sprawdzać czy w każdym jest obowiązkowy obrazek Wielkiego Zbawcy Narodu Jarka? A może powrót książeczek partyjnych - i szykany, ewentualnie obóz pracy za jej brak?

Debile głosujący za PISlamem niedługo obudzą się z ręką w nocniku. Niestey będzie już za późno bo "elektorat" PIS to Sebcie z jedną, góra dwoma komórkami mózgowymi. Jedna od brania zasiłku, druga od piwka w Biedrze.

Witamy w PRW - PISlamskiej Republice Wyznaniowej.
 4  
Jakże smutne musi być twoje życie... Szkoda mi Ciebie naprawdę.
 3  
PO przez 8 lat cenzurowało wszystko co było możliwe ,a szkodziło władzy. Teraz prawdopodobnie to samo będzie robił PiS. Wszystko będzie po staremu.
 15  
Treść komentarza może zawierać obraźliwe słowa - kliknij by wyświetlić.
@Tomek1986

No tak, niestety smutne jest - muszę żyć w kraju gdzie debile wybrali innych debili żeby rządzili krajem. Niestety w tym kraju żyją też inni ludzie - ale kto by się tam nimi przejmował, przecież pisiaki to jedyny słuszny "sort" polaków...


Pozostaje tylko nadzieja, że jak pisiaki nadal będą sobie tak na mega-bezczela poczynali jak dotąd to będzie u nas jak na Ukrainie na Majdanie i łebki pisiaków polecą...
 6