Łukasz Szewczyk21.04.2016 (14:20)49 komentarzy

Nadchodzą media narodowe. "Chrześcijański system wartości", 15 zł opłaty audiowizualnej

Do Sejmu wpłynął PiS-owski projekt tzw. dużej ustawy medialnej złożony z trzech ustaw, które wprowadzają: rządowe media narodowe propagujące m.in. "chrześcijański system wartości" oraz obowiązkową opłatę audiowizualną w wysokości 15 złotych miesięcznie.
Nadchodzą media narodowe. "Chrześcijański system wartości", 15 zł opłaty audiowizualnej
Ustawa "o mediach narodowych" określa zadania instytucji mediów narodowych, ich organizację, sposób działania i finansowania oraz zasady sprawowania nadzoru nad tymi instytucjami. Według ustawy, narodowymi instytucjami radiofonii i telewizji są: TVP, Polskie Radio, rozgłośnie regionalne oraz Polska Agencja Prasowa. Jak podkreślono w ustawie, instytucje te "respektują chrześcijański system wartości, przyjmując za podstawę uniwersalne zasady etyki". Mają także dbać o kulturę języka polskiego oraz zachowanie wysokich i profesjonalnych standardów dziennikarstwa.
Narodowe instytucja radiofonii i telewizji mają przede wszystkim pełnić misję publiczną. Jak będzie ona rozumiana?
Misją publiczną narodowych instytucji radiofonii i telewizji jest pozyskiwanie i rozpowszechnianie rzetelnych informacji z kraju i z zagranicy, kultywowani tradycji narodowej oraz wartości patriotycznych i humanistycznych, przyczynianie się do zaspokajania duchowych potrzeb słuchaczy i widzów, rozbudzanie i zaspokajanie ich wszechstronnych zainteresowań, upowszechnianie dorobku polskiej i światowej nauki i twórczości artystycznej, popularyzowanie różnych form obywatelskich aktywności, ułatwianie dostępu do obiektywnej informacji oraz tworzenie warunków pluralistycznej debaty o sprawach publicznych - przez oferowanie społeczeństwu i jego poszczególnym częściom zróżnicowanych programów radiowych i telewizyjnych oraz innych usług w zakresie informacji, publicystyki, kultury, edukacji, sportu i rozrywki z zachowaniem zasad bezstronności, pluralizmu, niezależności i wysokiej jakości. - fragment ustawy
Do zadań instytucji wynikających z misji publicznej należeć będą m.in.: pozyskiwanie i rozpowszechnianie rzetelnych informacji z kraju i z zagranicy; utrwalanie wspólnoty narodowej; wzbogacanie świadomości historycznej i przeciwdziałania wypaczaniu obrazu historii Polski; rzetelne ukazywanie różnorodności wydarzeń i zjawisk w kraju i za granicą; ukazywanie wartości życia rodzinnego i działanie na rzecz umacniania rodziny; ochrona dzieci i młodzieży przed demoralizacją; propagowanie postaw i przedsięwzięć sprzyjających przeciwdziałaniu patologiom społecznych; współpraca z organami państwowymi i samorządami, Kościołem Katolickim, innymi kościołami i związkami wyznaniowymi.

W pełnieniu misji publicznej media narodowe będą mogły korzystać z Funduszu Mediów Narodowych, którym będzie zarządzała Rada Mediów Narodowych. Będzie ona liczyć sześć osób - po dwóch przedstawicieli Sejmu i Prezydenta oraz jednego przedstawiciela Senatu i opozycji. Ich kadencja ma trwać sześć lat. Upolityczniona Rada Mediów Publicznych będzie wybierała władze mediów narodowych oraz będzie nadzorowała działalność instytucji pod względem należytego pełnienia misji publicznej, zgodności z prawem i gospodarności.

Na media narodowe zrzucą się wszyscy. Projekt ustawy zakłada wprowadzenie opłaty audiowizualnej w wysokości 15 zł, która będzie doliczana do rachunku za prąd i naliczana od każdego punktu poboru. Z opłaty mają być zwolnione m.in. osoby powyżej 75. roku życia, niepełnosprawni, uprawnieni do świadczenia opiekuńczego oraz do korzystania z ryczałtu energetycznego.

Projekt zakłada także, że przekształcenie TVP, Polskiego Radia i PAP w instytucje mediów narodowych ma nastąpić 1 lipca 2016 roku. Dodatkowo ostatniego dnia czerwca 2016 roku wygasną wszystkie umowy o pracę kadry kierowniczej.

Teraz zgłoszone ustawy będzie miało zaopiniować Biuro Legislacyjne oraz Biuro Analiz Sejmowych.

Komentarze (1 - 10 z 49)

niech z tym s.....lają!! wara!!
 59  
Opłata ma być naliczana od każdego punktu poboru - jak mam na dwóch działkach prąd, to zapłacę w sumie 45zł/miesiąc z mieszkaniem? Powaliło tam kogoś ostro.
 73  
a o bezrobotnych zapomniano? Czy ich celowo pominięto? Czyżby obecny rząd doszedł do wniosku, że tej grupie osób się nie należy zwolnienie również z opłat audiowizualnych, bo nagle uznali, że bezrobocia nie ma?!
 18  
Damy wam 500, ale zabierzemy 700 :D
 74  
No to wyborcy PiS-u nareszcie zadowoleni.
 56  
Niec spier... Za to co leci w TVP i Pl radiu nie jest warte 1 gr.
Z tych 15zl bedzie utrzymywany kanał Belsat i TVP Polonia? Bo Polakom nie sa do niczego potrzebne.
TVP rozrywka i seriale jak nie zarobią na siebie to do likwidacji bo same powtórki, a w przypadku TVP Polonia to kanał do likwidacji ma ma podpisane niekorzystne umowy i musi robić nowe produkcje bo bedzie płacił karę. Było gdzieś o tym na satkurierze w komentarzach kiedyś.
Jak mamy płacić to wszyscy bo po 75 roku to emeryci cały dzień patrzą w TV i mamy prawo do oglądania WSZYSTKICH KANAŁOW.
DOBRY SPOSÓB NA WYŁUDZANIE KASY OD SZARYCH OBYWATELI.
Ciekawe czy nadal reklamy pozostaną.
A MOŻE JAKIES REFERENDUM CZY PROTEST PRZECIWKO TEJ USTAWIE?
 42  
porazka na calej linii.
przede wszystkim nalezaloby wywalic wszystkich z TVP i zastapic ich grupa ludzi rekomendowanych przez srodowiska akademickie, srdowiska artystyczne, pisarzy, poetow, aktorow, zwiazki zawodowe, w pewnym stopniu media prywatne i WSZYSTKIE PARTIE POLITYCZNE.
nastepnie oni opracowaliby zasady pelnej niezaleznosci TVP od politykow. tzn sposob wybierania wladz TVP, bez udzialu Sejmu, Senatu, Rzadu czy Prezydenta

obecnie w upolitycznianiu TVP osiegnieto juz prawie szczyt.
to juz nie jest tak, ze politycy wybieraja sobie odpowiednich dziennikarzy.
juz teraz politycy zajmuja dziennikarskie stanowiska.
nastepny krok to bedzie Prezes RP z automatu bedzie stawal sie zarzadca mediow publicznych.
 20  
Potrzebny jest masowy protest i odmowa płacenia tego haraczu. Miało być 10 zł, jest nagle 15! I za co płacić? Za partyjną propagandę!
 26  
To może jakaś petycja jak było w przypadku ACTA?
 15  
jebac PIS zawsze nienawidzilem ścierwa, PO wroccie :c
 5