Łukasz Szewczyk08.06.2016 (18:20)22 komentarze

Ich Troje w Polsacie świętuje swoje 20-lecie

Ich Troje, dla jednych najważniejszy zespół ich młodości, dla innych symbol kiczu. Na przełomie XX i XXI wieku szybko dotarli na szczyt, stając się najbardziej popularnym zespołem w Polsce. Ponad 20 lat na scenie postanowili uczcić jubileuszowym koncertem, który pokaże Polsat. Koncert poprowadzi Krzysztof Ibisz.
Ich Troje - Michał Wiśniewski
Michał Wiśniewski wokalista, twórca tekstów i lider Ich Troje. Dziś prywatnie wielbiciel latania z licencją pilota, a od niedawna również rajdów samochodowych. Na początku lat 90-tych biznesmen, współwłaściciel firmy produkującej karty magnetyczne z bogatą i skomplikowaną przeszłością. Jego muzyczna przygoda rozpoczęła się gdy w grudniu 1994 roku poznał Jacka Łągwę. Szukał kogoś kto napisałby aranżacje do spektaklu muzycznego. Jacek tych aranży nie napisał, przekonał za to Michała, żeby ten swoje oszczędności zainwestował w studio nagrań.
- Spojrzał na mnie jak na wariata, który chce wyrzucić pieniądze za okno (...). Próbował odwieść mnie od tego pomysłu oferując stałą współpracę w innym temacie - zbudujmy studio nagrań. Mówił: Ty nie wyrzucisz pieniędzy - lecz zainwestujesz, ja będę miał miejsce pracy. Przekonał mnie dopiero pokazując prawdziwą sztukę i swoją miłość do muzyki - tak Michał Wiśniewski wspomina pierwsze spotkania z późniejszym twórcą muzyki i klawiszowcem zespołu. Panowie szybko się zaprzyjaźnili i rozpoczęli współpracę, która zaowocowała nie tylko studiem nagrań, w którym powstawały pierwsze piosenki zespołu, ale i zestawem... do karaoke, a następnie pierwszym profesjonalnym klubem karaoke w Polsce.

- W dalekim Singapurze zupełnie przypadkowo poznałem Karaoke. Postanowiłem, że musi się to znaleźć w Polsce. I tak po powrocie do Polski pojechaliśmy z Jackiem do Niemiec na zakupy związane z naszym zaplanowanym przedsięwzięciem - studiem nagrań. Zwiedzając jednak sklepy natrafiliśmy przypadkiem na sprzęt Karaoke. Koszty tej zabawki były "horrendalnie" wysokie. Ale Jackowi również spodobało się połączenie zabawy z możliwością zarobku, po drugie takiego czegoś w Polsce jeszcze nie było. Przywieźliśmy ze sobą wyposażenie do Karaoke wraz z ponad 200 utworami do śpiewania. Jak wróciliśmy to wszyscy patrzyli na nas jak na nienormalnych - wspomina Michał Wiśniewski.

Początki były bardzo trudne, bywalcy klubu ograniczali się do obserwowania, nikt nie chciał śpiewać, więc próbując zachęcić opornych często całe wieczory śpiewali Michał i Jacek. Na zmianę. Dopiero przeniesienie klubu do centrum Łodzi zmieniło sytuację. To właśnie w klubie karaoke Michał i Jacek znaleźli i namówili do współpracy późniejszą pierwszą wokalistkę zespołu Magdę Femme, wówczas studentkę socjologii.

W 1996 roku ukazała się debiutancka płyta zespołu "Intro", rok później kolejna - "ITI
Cd". Oba albumy choć były ciekawym połączniem kilku muzycznych stylów, nie odniosły wielkiego sukcesu. Ten przyszedł wraz z trzecią płytą zespołu zatytułowaną "3", która uzyskała status platyny i sprzedała się w nakładzie ponad 80 tysięcy egzemplarzy. Był rok 1999 i Polacy po raz pierwszy usłyszeli "A wszystko to...(bo ciebie kocham)" i niemal oszaleli na punkcie tego hitu, który był coverem utworu "Alles aus Liebe" niemieckiego zespołu Die Toten Hosen. Ta piosenka trafiła w gusta rodaków z siłą rażenia pioruna, a charyzmatyczny i prawdziwy na scenie Michał Wiśniewski i Ich Troje stali się gwiazdami.

- Chyba nikt nie przypuszczał, że grupa będzie się cieszyć aż taką popularnością. Wiśniewski znakomicie połączył w swojej muzyce klimat piosenek Michała Bajora, motywy jarmarczne oraz elementy czegoś, co wyniósł, analizując fenomen disco-polo. Ich Troje stało się współczesnym polskim musicalem - mówił o Ich Troje w Przeglądzie dziennikarz muzyczny Paweł Sito. Kolejne płyty "AD.4" i "Po piąte...a niech gadają" wydane odpowiednio w 2001 i 2002 roku to sukcesy, jak na polski rynek muzyczny początku XXI, gigantyczne. Oba albumy Ich Troje nagrali z nową wokalistką Justyną Majkowską, oba rozeszły się w ponad czterystutysięcznych nakładach uzyskując status diamentowych. Zespół był wtedy u szczytu popularności grając nawet 250 koncertów rocznie. Każdy taki koncert był tak naprawdę wielkim kolorowym show, łączącym muzykę z choreografią pełną tancerzy, statystów i rekwizytów, a każda piosenka była opowiadaną historią, która działa się na scenie. - Robi najlepszy show w Polsce. Nie oszczędza na wydatkach. Ludzie przychodzą na koncert, ponieważ chcą zobaczyć przedstawienie. Michał Wiśniewski jest ikoną współczesnej pop-kultury - tak o Michale Wiśniewskim mówił w Przeglądzie dziennikarz Sylwester Latkowski.

Sukces smakował tym bardziej, że został odniesiony mimo ignorowania początkowo ich muzyki przed media. Piosenek Ich Troje nie grały ani telewizje, ani duże rozgłośnie radiowe. - To, że nie grają nas największe stacje radiowe, to ich porażka - mówił wtedy Michał Wiśniewski. - [/i]Nie zniszczy nas 30 dziennikarzy w różnych miejscach Polski, jesteśmy tacy, jacy jesteśmy"[/i]. Dla wiernych fanów, którym zespół zawdzięczał ogromną popularność najważniejsze, obok samej muzyki, były przede wszystkim szczere, opowiadające o problemach codzienności teksty. W 2001 roku, kiedy zespół Ich Troje był najbardziej pożądaną marką w Polsce, Michał Wiśniewski tak proroczo mówił o przyszłości grupy w wywiadzie dla wp.pl: Czy będzie promocja i cały ten szał czy nie, to my będziemy robić konsekwentnie swoje. Sprawia nam to wielką przyjemność, a jeżeli w związku z tą przyjemnością idą jakieś sukcesy to fajnie. Ale jak ich nie będzie to poradzimy sobie z tym, bo robimy to już bardzo długo i nie zawsze było kolorowo. W dalszym ciągu będziemy robić swoje, a mamy jeszcze wiele do powiedzenia.

Zespół zabłysnął jeszcze w 2003 roku albumem "The Best of Ich Troje", którego sprzedaż przekroczyła 80 tysięcy egzemplarzy i dała im kolejną platynę. Wiosną w finale konkursu Eurowizji w Rydze na Łotwie, Ich Troje z piosenką "Keine Grenzen - Żadnych Granic" zajęli 7 miejsce. Wydana rok później, z nową wokalistą Anią Świątczak, płyta "6-ty ostatni przystanek" po trzech miesiącach sprzedaży zyskała status złotej, ale był to ostatni komercyjny sukces zespołu. Ich Troje zaś na kilkanaście miesięcy zeszli ze sceny. Jesienią 2013 roku zupełnie odmieniony Michał Wiśniewski wydał swój drugi album solowy. W "Vivie" tak wtedy mówił o Ich Troje: Czekamy na inspirację. Wszystko zależy od Jacka Łągwy. Muzyki przecież nie pisze się od tak. Bardzo wiele zespołów, które wstrzymały działalność wraca po latach. Na kontynuację Ich Troje jest za późno, a na nasz powrót jeszcze za wcześnie. Dwa lata później zespół wrócił na scenę z serią jubileuszowych występów.

W koncercie Ich Troje podsumowującym 20 lat działalności usłyszymy wszystkie przeboje zespołu m.in.: "Powiedz", "A wszystko to...(bo ciebie kocham)", "Zawsze z Tobą chciałbym być", "Babski świat" czy "Keine Grenzen - Żadnych Granic". Obok obecnych członków Michała Wiśniewskiego, Jacka Łągwy czy Marty Milan, wystąpią byłe wokalistki zespołu Ania Świątczak i Justyna Majkowska. Gościem specjalnym koncertu będzie również esencja śląskości, czyli znany z IV edycji "Tylko muzyka. Must be the music" zespół Oberschlesien, z którym Ich Troje wykonają piosenkę "Błędne wojenne rozkazy". Koncert poprowadzi Krzysztof Ibisz.

Specjalnym koncert z "Dwudziestolecie Ich Troje - A wszystko to... bo ciebie kocham", który grupa zagra w katowickim Spodku, pokaże telewizja już w piątek 24 czerwca 2016 roku o godzinie 22:00.

Komentarze (1 - 10 z 22)

Powiem szczerze zapowiada się nieźle - zastanawiam się czy Ich Troje wystąpią ze wszystkimi wokalistkami od początku istnienia zespołu. Byłoby to znakomite. Tak czy inaczej cieszę się, że polsat regularnie puszcza benefisy polskich zespołów.
 6  
Ten zespół to już zamierzchła przeszłość. Kiedy ktoś z telewizji to zrozumie ?
 2  
Może i zamierzchła przeszłość, ale w każdym domu jest jakaś ich płyta. Gdyby Polsat o tym nie wiedział, to by takiej imprezy nie chciał pokazywać. Tak że wydaje mi się, że przez sentyment przed telewizorami zasiądzie kilka milionów ludzi.
 7  
Wokalistki ,które wystąpią to Justyna Majkowska ,Ania Świątczak ,Marta Milan :-)
 2  
Chyba stara fotka, albo znowu ma te czerwone kudły.
 0  
uwielbiam, moze pojade :)
 6  
Chyba stara fotka, albo znowu ma te czerwone kudły.
Niestety, to nowsza fotka. Wiśniewski wrócił do starego (czerwonego) koloru włosów.
Żeby trasa koncertowa się bardziej sprzedała. :)
Fani identyfikują się z najlepszymi czasami "Ich Troje", he he.
 1  
A ja tam lubię Ich Troje - pewnie dlatego, że jestem babą :) A tak na poważnie, nie do końca mam czas i pieniądze, żeby pojechać na jakiś koncert, dlatego cieszę się, że Polsat będzie transmitował ten koncert - nie pierwszy zresztą w tym roku.
 5  
Koncerty Ich Troje są niesamowite. To co dzieje się na scenie jest wręcz niewiarygodne. Polecam gorąco pójść na koncert :))
 8  
Cesarzyca Terentiew od lat przyjaźni się z "piosenkarzem" M. Wiśniewskim. Zawsze go wspiera, gdy ten ma problemy z kolejnymi związkami lub karierą. Pamięta podobno też o każdych jego urodzinach była świadkiem na ślubie "czerwonego" z Dominiką Tajner.
Tragedia i żenada, jedzie badziewiem na kilometry...
 5