Łukasz Szewczyk15.07.2016 (12:59)brak komentarzy

Internet źródłem konfliktów i oddalania się w rodzinie

Sposób, w jaki prowadzimy nasze życie cyfrowe w domu, ma duży wpływ na relacje rodzinne -- tak wynika z nowego badania przeprowadzonego przez Kaspersky Lab oraz iconKids & Youth. Jedna piąta rodziców i dzieci twierdzi, że internet i urządzenia połączone z Siecią mogą być przyczyną napięć w rodzinie.
Internet źródłem konfliktów i oddalania się w rodzinie
Badanie, w którym rozmawiano z ponad 3,7 tys. rodzinami w siedmiu państwach, pokazuje, w jaki sposób świat cyfrowy burzy tradycyjną dynamikę rodziny. Podczas gdy w przeszłości rodzice byli pierwszą instancją, do której zwracały się dzieci poszukujące odpowiedzi na pytania lub rad, jeden na czterech (23%) ankietowanych rodziców twierdzi, że ich dzieci wolą "zajrzeć" do internetu niż z nimi porozmawiać.
Badanie pokazuje również, że niemal połowa (42%) rodziców nie należy do grona znajomych swoich dzieci na portalach społecznościowych, a jeden na pięciu (18%) twierdzi, że ich dzieci uważałyby to za obciach.

Jedna piąta rodziców (21%) i dzieci (22%) twierdzi, że internet może spowodować napięcia w rodzinie. Najbardziej niepokojące jest to, że jeden na trzech rodziców (31%) uważa, że świat online izoluje ich od swoich dzieci.

Konflikt dodatkowo zaostrza fakt, że urządzenia, na których członkowie rodziny korzystają z internetu, często są współdzielone. Dwie trzecie rodzin stwierdziło, że wspólnie korzysta z jednego komputera. W efekcie jedna trzecia rodziców (31%) narzeka, że ich dziecko zepsuło coś na urządzeniu połączonym z Siecią lub zainfekowało je wirusem, korzystając z internetu (30%), podczas gdy jedna czwarta (24%) musiała zapłacić za coś, co ich dziecko zamówiło lub pobrało online. Podobnie 13% dzieci oskarża rodziców o zepsucie urządzenia, a 16% narzeka, że ich rodzice przez przypadek usunęli część ich danych.

- Chociaż internet staje się źródłem konfliktów w niektórych rodzinach, badanie przeprowadzone niedawno przez Wspólne Centrum Badawcze Komisji Europejskiej zwraca uwagę na wyłaniający się trend polegający na tym, że rodzeństwo i członkowie dalszej rodziny przejmują znacznie większą rolę w aktywności online dzieci. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ dzieci instynktownie zwracają się do osoby, która według nich potrafi rozwiązać problemy techniczne, doradzić w kwestii stron i narzędzi bezpieczeństwa oraz zaoferować obiektywniejsze odpowiedzi na delikatne pytania. To podkreśla, jak ważne jest, aby rodzice i opiekunowie rozwinęli swoje kompetencje techniczne i stworzyli oparte na zaufaniu relacje ze swoimi dziećmi, ustalając jednocześnie podstawowe zasady dotyczące korzystania z internetu i urządzeń w celu uniknięcia konfliktów. Jednocześnie dostawcy oprogramowania i mediów społecznościowych również powinni dążyć do opracowywania narzędzi, które są bardziej przyjazne dla rodziny - komentuje Janice Richardson, starszy doradca w europejskiej sieci szkół (European Schoolnet)

Kaspersky Lab