Łukasz Szewczyk03.08.2016 (16:53)6 komentarzy

Wikipedia, Google i Facebook najszybszymi stronami w polskim Internecie

Znamy wyniki siódmego już badania szybkości ładowania najpopularniejszych serwisów internetowych w Polsce, cyklicznie przeprowadzanego przez firmę Hostersi. Na podstawie ponad 4,7 tys. pomiarów, wiemy dokładnie, które strony mogą świętować, a które powinny popracować nad formą.
Badanie Szybkości Ładowania 2016
Badanie Szybkości Ładowania 2016
Na podium najszybciej ładujących się stron w 2016 r. znalazły się serwisy wikipedia.org (0,7 sek.), google.pl (1,0 sek.) oraz facebook.pl (1,3 sek.). Obecność wikipedia.org oraz google.pl to podtrzymanie statusu quo - serwisy te od 7 lat zajmują czołowe miejsca z najszybszymi czasami ładowania. Do pierwszej trójki, po zeszłorocznej detronizacji przez onet.pl, ponownie wraca także facebook.pl.
Najbardziej przyspieszyły na przestrzeni ostatniego roku serwisy eska.tv (poprawa czasu ładowania aż o 46,3 sek.), interia.pl (poprawa o 9,8 sek.) oraz player.pl (poprawa o 8 sek.). Najgorzej w badaniu wypadły natomiast portale: gazeta.pl (12. miejsce z wynikiem 14,4 sek.), wp.pl (13. miejsce z wynikiem 26,8 sek.) oraz cda.pl (14. miejsce z wynikiem 31 sek.).

Podobnie, jak w poprzednich edycjach badania, podstawą wyboru grupy badawczej był ranking TOP20 wydawców stron www z największą liczbą użytkowników ogółem - opracowany na podstawie badania PBI/Gemius za maj 2016 (najbardziej aktualny w momencie badania). Pomiary przeprowadzane były przez 7 kolejnych dni, od 10.06.2016 do 16.06.2016. Szybkość ładowania poszczególnych serwisów mierzona była o stałych godzinach: 7:00, 9:00, 11:00, 13:00, 16:00, 18:00, 20:00, 22:00. Pomiary dokonywane były z dwóch lokalizacji: Rybnika (Hostersi Data Center) i Warszawy. Aby zapewnić maksymalną wiarygodność otrzymanych wyników, dla każdego pomiaru przypadały 3 próby, których średnia arytmetyczna dała ostateczny wynik dla danego pomiaru.

Narzędziem, za pomocą którego mierzono szybkość ładowania stron internetowych był program Firebug, działający przy wykorzystaniu przeglądarki internetowej Firefox. Podawane w badaniu wyniki oznaczają całkowity czas ładowania wszystkich elementów strony, które analizuje Firebug. Podstawowy content danej witryny zwykle wyświetla się już po kilku sekundach, natomiast mnogość zewnętrznych skryptów Javascript, obiektowych modeli dokumentu, wtyczek, słaba kompresja elementów strony oraz obiekty Flash powodują, że całkowity czas ładowania witryny jest znacznie dłuższy.
Hostersi

Komentarze (1 - 6 z 6)

Facebook - to chyba jakis żart!
 2  
Pewnie dla FB policzono czas załadowania się kilku pierwszych postów. Pozostałe wczytują się dopiero podczas przewijania strony :-))
 2  
A co w tym dziwnego? Myślisz, że jak wchodzisz na onet.pl albo gazeta.pl to cała strona Ci się ładuje w momencie wejścia na nią? Mamy 2016r. to już tak nie działa. Wszystko już obsługuje AJAX.
 0  
@DaleCooper
Wrażenie użytkownika jest jednak takie:
onet.pl - po paru sekundach można przewinąć na koniec strony i wszystko wydaje się załadowane
FB - scroll na koniec strony i mozolne doładowywanie postów
Widocznie pozory mylą...
 0  
Wp niezmiennie od lat "zwycięzca" rankingu :D Ich strona jest tragiczna :)
 0  
Najszybsze strony w polskim internecie... :D Szkoda tylko że ŻADNA z tych stron nie jest polska... To że jest po polsku to jeszcze nic nie znaczy
 0