Łukasz Szewczyk31.08.2016 (17:29)2 komentarze

Władza, pieniądze, korupcja i bezprawie we wrześniu na antenie Ale kino+

We wrześniu 2016 roku kanał Ale kino+, w ramach cyklu Kino Mówi, przygotował dla swoich widzów pięć zaangażowanych filmów z różnych zakątków świata. Wśród propozycji m.in. kontrowersyjny i przejmujący dramat "Lewiatan".
Syriana
Wrześniowy cykl Kino Mówi na antenie Ale kino+ rozpocznie "Lewiatan" (1 września). Kola mieszka z żoną Lilą i synem Romą w miasteczku nad morzem w północnej Rosji. Ma stary drewniany dom, który odziedziczył po ojcu. Mer miasteczka, w którego gabinecie wisi na ścianie portret Władimira Putina, wygrał z Kolą sprawę sądową i zamierza pozbawić go dachu nad głową. Rozpoczyna się walka o przetrwanie ze skorumpowaną strukturą władzy, która zaczyna sięgać po coraz brutalniejsze metody.
Z kolei akcja filmu "Timbuktu" (8 września) rozgrywa się w mieście Mali, nad rzeką Niger. Władzę przejęli tu dżihadyści, którzy narzucili mieszkańcom bezlitosny reżim. Najbardziej poszkodowane są kobiety, które zostają praktycznie wyłączone z życia społecznego i są zmuszone do przestrzegania absurdalnych zakazów i nakazów.

Humor i krytyczna refleksja nad współczesnymi Chinami zobaczymy w filmie "Czarny węgiel, kruchy lód" (15 września). W kilkunastu fabrykach, rozproszonych po całej prowincji, w transporcie węgla odnalezione zostają fragmenty ludzkiego ciała. Policja podejrzewa pracowników firmy przewozowej. Podczas próby aresztowania padają strzały - oprócz podejrzanych ginie dwójka policjantów. Prowadzący akcję Zhang Zili (nagrodzony w Berlinie Liao Fan) zostaje odsunięty od obowiązków. Pięć lat później, pogrążony w nałogu alkoholowym, trafia przypadkiem na dawnego współpracownika. Okazuje się, że w sprawie pojawiło się kilka nowych tropów, prowadzących do jednej kobiety. Prześladowanej czy chronionej?

Kolejną propozycją jest "Syriana" (22 września). Oparta na skandalizujących wspomnieniach byłego agenta CIA opowieść o politycznych i wywiadowczych intrygach związanych ze współczesnym przemysłem naftowym. W sprawę, świadomie lub przypadkiem, zamieszanych jest mnóstwo osób: od szeregowego agenta CIA Boba Barnesa (George Clooney), przez wysoko postawionych amerykańskich polityków, po pakistańskich robotników pracujących w Zatoce Perskiej.

Cykl zakończy "Śruba" (29 września). Prezentowany na MFF w Cannes film Shiry Geffen, izraelskiej aktorki i scenarzystki. Bohaterkami są dwie kobiety, Żydówka i Palestynka. Pierwsza z nich jest znaną artystką, która nie chce zajść w ciążę, wbrew oczekiwaniom męża. Druga - uroczą pracownicą sklepu, marzącą o dziecku. Pewnego dnia bohaterki zamieniają się rolami.


Emisja filmów w czwartki o godz. 20.10. Wstęp do każdego filmu w autorskim magazynie "Kino Mówi". Tylko w Ale kino+.

Komentarze (1 - 2 z 2)

"Władza, pieniądze, korupcja i bezprawie" - czyli nasze życie codzienne.
 2  
Jak zobaczyłem tytuł artukułu pomyślałem, że znowu piszą o naszym rządzie....
 1