Łukasz Szewczyk22.09.2016 (17:53)brak komentarzy

Nowy program "Jakubiak - z miłości do lokalności" w Kuchnia+

Kuchnia+ porywa swoich widzów w kulinarną podróż po Polsce z nowym programem Tomka Jakubiaka "Jakubiak - z miłości do lokalności". Jak powstaje kapusta kiszona z Charsznicy, sok z czarnego bzu, konfitury z zielonych pomidorów, kartacze czy bliny żmudzkie? Co niezwykłego mają w sobie kabanosy z Andrychowa i kamiennogórski ser pleśniowy?
Tomasz Jakubiak gotowaniem jest zafascynowany od najmłodszych lat. Kulinaria to jego żywioł, miłość i ogromna pasja. O jedzeniu potrafi opowiadać godzinami, okraszając historie właściwym sobie poczuciem humoru.
"Jakubiak – z miłości do lokalności" / Fot. Kuchnia+
"Jakubiak – z miłości do lokalności" / Fot. Kuchnia+
W nowym autorskim programie Kuchni+ "Jakubiak - z miłości do lokalności" szef kuchni zabierze widzów w niezwykłą kulinarną podróż po Polsce i przedstawi im cały wachlarz produktów i smaków zakorzenionych w naszej kulturze.

Prowadzący odkryje na nowo polskie produkty, które zainspirują go do stworzenia ciekawych dań. Każdy z czternastu odcinków poświęcony będzie wybranemu, regionalnemu specjałowi - prowadzący przygotuje autorskie danie z jego wykorzystaniem, wykona potrawę na bazie lokalnego przepisu oraz udoskonali tradycyjne danie o autorskie dodatki. Bohaterami odcinków zostaną m.in. karp milicki, kiszka ziemniaczana czy chleb z Kaszub.

Program nie skupia się jednak wyłącznie na jedzeniu, ale również na historiach ludzi, którzy je tworzą. Tomasz Jakubiak spotka się z osobami od lat specjalizującymi się w przygotowywaniu regionalnych specjałów lub produkują wybrane składniki.

Premierowe odcinki programu "Jakubiak - z miłości do lokalności" emitowane będą na antenie Kuchni+ w każdą sobotę o godz. 16.30 (od 24 września 2016 roku).