Łukasz Szewczyk25.10.2016 (11:24)27 komentarzy

DVB-T: Nowe kanały TV rozpoczynają nadawanie

Do końca 2016 roku widzowie darmowej, naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T) zyskają dostęp do nowych kanałów telewizyjnych - Zoom TV, Nowa TV, WP oraz Metro. Pierwszy z nich nadawanie rozpoczyna już dziś. Jak odbierać nowe kanały?
DVB-T: Nowe kanały TV rozpoczynają nadawanie
Ósmy multipleks naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T) wreszcie przynosi pierwsze efekty. Zamiast obrazu kontrolnego coraz częściej będziemy mogli oglądać, bez dodatkowych kosztów, nowe kanały telewizyjne i nowe treści.
Już dziś, 25 października 2016 roku nadawanie rozpoczyna kanał Zoom TV. Jak zapowiada nadawca, kanał będzie blisko ludzi i ich codziennych spraw. Stacja ma charakteryzować się bogatą ofertą treści lifestylowo - informacyjnych (infotainment) oraz wydarzeń dziejących się blisko nas wszystkich. Reportaże i wiadomości lokalne traktowane będą priorytetowo. W ramówce znajdą się programy publicystyczne, poradnikowe oraz rozrywkowe, fascynujące seriale, a także polskie i światowe kino. Stacja zaprosi także widzów do przejmowania inicjatywy i przesyłania ciekawych materiałów na temat najbardziej interesujących wydarzeń w ich regionie. Partnerem programu jest Onet, dlatego w ramówce stacji znajdą się m.in. nowe programu Jarosława Kuźniara czy Bartosza Węglarczyka.

Z kolei 9 listopada 2016 roku nadawanie rozpocznie Nowa TV, która swoją ofertę kieruje do całej rodziny. W ramówce znajdą się programy o charakterze rozrywkowym, informacyjnym oraz seriale i filmy fabularne, jak również propozycje dla dzieci. Jak informuje nadawca, Nowa TV będzie stacją blisko widza, oferującą rozrywkę na wysokim poziomie, a tematy podejmowane w programach publicystycznych oraz informacyjnych będą dotyczyć najważniejszych kwestii, interesujących widzów z każdego zakątka Polski. Twarzami stacji będą m.in. Marek Czyż, Jarosław Kulczycki oraz Beata Tadla.

Start kanału WP zaplanowano 2 grudnia 2016 roku. Według dotychczasowych informacji, oferta będzie kierowana przede wszystkim od osób silnie osadzonych w tradycji, wartościach rodzinnych i lokalnych sieciach społecznych, ale idących z duchem czasu i postępem technologicznym. Dla osób otwartych na świat i nowe doświadczenia, także te związane ze zróżnicowaną konsumpcją mediów. W całodobowym programie znajdą się audycje poświęcone rozwojowi społeczeństwa, gospodarki, kultury i przemianom obyczajowym we współczesnych warunkach szybkiego rozwoju technicznego i technologicznego. W ramówce znajdą się również obecne audycje poświęcone edukacji medialnej oraz treści pochodzące z nowych mediów. Twarzami kanału WP będą m.in. Igor Sokołowski, Kamila Biedrzycka-Osica, Aleksandra Szwed, Tomasz Machała, Małgorzata Ohme i Małgorzata Serafin.

Także w grudniu 2016 roku ma ruszyć kanał Metro, który będzie uniwersalny o profilu filmowo-dokumentalno-lifestyle'owym, skierowany do szerokiego grona odbiorców poszukujących ciekawej, jakościowej rozrywki. Proponowane w nim treści będą podążać za zainteresowaniami współczesnego widza. Na antenie znajdą się m.in. wyraziste filmy, światowej klasy seriale, odważne dokumenty, a także programy o stylu życia czy też publicystka poruszająca tematy, którymi żyje opinia publiczna

W ramach ósmego multipleksu DVB-T dostępne mają być także dwa lub trzy (w zależności od technologii nadawania SD/HD) kanały TVP. Na obecną chwilę brak jest oficjalnych informacji dotyczących oferty TVP na nowym multipleksie.


Jak oglądać?
Pierwszy etap uruchamiania ósmego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T) rozpoczął się w sierpniu 2016 roku. W ramach tego etapu uruchomiano 7 nadajników, w następujących miejscowościach: Gdańsk, Katowice, Kraków, Łódź, Rzeszów, Warszawa oraz Wrocław. Do grudnia 2016 roku zasięg ósmego multipleksu ma objąć 90 proc. terytorium Polski.

Aby oglądać kanały z ósmego multipleksu należy przestroić dekoder DVB-T. Nowe kanały dostępne będą także u większości operatorów płatnej telewizji.

Komentarze (1 - 10 z 27)

No to zacznie sie ''pranie mózgu'' na tych nowych kanałach w DVB-T jak to przez 8 lat było zaj...cie a teraz przez rok jest ch...owo ;-)

Nic wam te kanały nie pomogą choć byście nie wiem jaki zamęt siali na nich
 17  
Zapowiada się super ;)
 7  
KUŹNIAR W tv? To znaczy, że nie warto zmieniać anteny na gówniany program ? Biedrzycka-Osica? Powtórka z lizania doopy peowcom?
 27  
Ale nikt wam nie każe oglądać tych nowych kanałów :)
Nikt nikogo nie bedzie zmuszał ;)
Macie swoje TVpis :D i wartości najlepszejsze :D
 35  
Ty się lepiej martw o swój wyprany mózg ;)
 23  
Mam nadzieję, że dzięki kablówki dostaną po ryju. Po co komu będzie platna TVN-24 skoro te same twarze będą teraz w NOWA TV oraz w WP ... i to za friko w DVB-T.
 14  
Dziś sygnał mux8 pojawił się w Szczecinie
 12  
Niebawem kończy mi się umowa z nc+ i na pewno przechodzę na tv naziemną teraz jest tam ok.24 kanały a za 2-3 m-ce mają być 32 kanały ,w tym 4 HD .Dla takiego przeciętniaka jak ja to wystarczy.
 21  
Lublin/Piaski (zasięg kilkudziesięciu kilometrów) sygnał MUX-8 dziś został włączony ! Mam wszystkie nowe plansze testowe. I dziś o godz. 20.07 rozpocznie prawdziwe nadawanie kanał ZOOM TV.
 8  
typowe kanaly dla biedoty niechce tu nikogo urazic ale na tych kanalach nic niema ja tam wole wydac kasiore i miec content
 16