Łukasz Szewczyk04.12.2016 (11:46)15 komentarzy

25 lat Radia Maryja. Prezydent: "Jest to medium misyjne". Szef PiS: "Zmieniliście Polskę" (wideo)

W sobotę (3 grudnia 2016 roku) w Toruniu świętowano 25 rocznicę działalności Radia Maryja. Gościem specjalnym był prezydent Andrzej Duda. Udział w uroczystościach wzięła także pokaźna delegacja rządowa.
25 lat Radia Maryja. Prezydent: "Jest to medium misyjne". Szef PiS: "Zmieniliście Polskę" (wideo)
Przez całą sobotę w Toruniu trwało świętowanie 25 lat Radia Maryja. Uroczystości były transmitowane na antenie TV Trwam oraz w Radiu Maryja. W wydarzeniu udział wziął prezydent Andrzej Duda, który w swoim przemówieniu podziękował za jubileusz 25-lecia powstania Radia Maryja oraz podkreślił, że Radio i dzieła przy nim powstałe są wielką siłą. Na urodzinach medialnego imperium ojca Rydzyka zabrakło natomiast pani premier oraz szefa PiS, którzy jednak na ręce ojca Rydzyka przesłali listy.

Prezydent: dziękuję Radiu Maryja za budowanie wielkiej wspólnoty i za niezłomność
"Radio Maryja od samego początku swojego istnienia niesie w sobie elementy, które były i są dzisiaj unikatowe. Jest to wielkie budowanie wspólnoty ludzi, którzy są ze sobą nawzajem. To nie jest tylko nadawanie, ale słuchanie. Wysłuchiwanie głosu zwykłych ludzi. To jest wysłuchiwanie głosu tych, którym się powiodło, ale i tych, którym się nie powiodło. Ale przede wszystkim, to jest wielkie dawanie nadziei i siły wielu słuchaczom Radia Maryja, którzy nie mogą już wyjść z domu z powodu choroby czy cierpienia. Bardzo wielu z nich to ludzie, którzy w pewnym momencie zaczęli tracić sens życia. Wtedy pojawiło się w ich życiu Radio Maryja ze wspólnotą modlitwy, która kierując cierpienie i osobiste problemy na drogę dialogu modlitewnego, pozwoliła odzyskać życiu sens. To jest niesamowita misja, jaką realizuje Radio Maryja, za co jako prezydent bardzo dziękuje" - podkreślił Andrzej Duda.

"Wszystkim dziękuję za budowanie wielkiej wspólnoty i za niezłomność. Już na początku lat 90' Radio Maryja mówiło wbrew powszechnie obowiązującym prądom liberalnym, do których później dołączyły lewicowe. Mówiono o tym, jaki jest świat wartości, czego potrzebuje człowiek, żeby móc naprawdę godnie żyć, o tym, jakie powinno być polskie państwo, aby można było mówić, że jest państwem godności, solidarności, wolności, sprawiedliwości i że jest państwem demokratycznym, w tym znaczeniu podstawowym, aby było demokratyczne dla każdego obywatela, a nie tylko dla elity. Właśnie to Radio Maryja głosiło od samego początku, choć było nazywane ciemnogrodem, klerykałami, moherami" - stwierdził Andrzej Duda.

- Składam życzenia na następne ćwierćwiecze dla Radia Maryja i wszystkich dzieł przy nim powstałych oraz dla wszystkich, którzy je realizują. Rozbudowujcie się, działajcie i miejsce wsparcie dla tej rzetelnej, żmudnej i uczciwej pracy ze strony władz państwowych. To wsparcie się Wam należy, bo są to media misyjne. Są to media, które utrzymują się z daru ludzkiego, a nie reklam. Są to media, które istnieją dzięki temu, że odpowiadają na ludzkie potrzeby. Życzę Wam powodzenia i rozwijania tego dzieła przez następne 25 lat. (...) Proszę, aby Matka Najświętsza miała swoje radio w swojej opiece - podkreślił prezydent Polski.


Szef PiS: Radio Maryja zmieniło Polskę
"Dla wielu środowisk i sił politycznych osiągnięcia Ojca Dyrektora są solą w oku. Przeciwnicy z zawiścią grzmią na alarm: "imperium Rydzyka". Ja na to powiadam: To wspaniałe dzieło ad maiorem Dei glorian. To temu przecież służą wymienione instytucje. Każda rzecz, każda działalność ma oprócz aspektu materialnego także wymiar duchowy. (...)

Inicjatywy medialne odebrały monopol mediom głównego nurtu, wniosły do polskich domów powiew wiarygodnej informacji i niezakłamanej publicystyki. Przestrzeń prawdy na innym odcinku pracy formacyjnej stale poszerza Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej. (...)

Radio Maryja, tak jak i inne inicjatywy Ojca Dyrektora, zmieniły Polskę. Dziś już niepodobna wyobrazić sobie polski pejzaż religijny, medialny, edukacyjny bez tych formacyjnych instytucji. Za ich powstanie i istnienie, za ich misje z głębi serca Ojcu Dyrektorowi dziękuję" - napisał w liście Jarosław Kaczyński, prezes PiS.


Premier: Premier: Rodzina Radia Maryja to fenomen
"Media w istotny sposób wpływają na kształt współczesnej cywilizacji i na naszą świadomość. W gąszczu informacji nietrudno się zagubić. Dotyczy to zarówno osób starszych jak i młodych, którzy próbując znaleźć swoje miejsce w życiu nierzadko ulegają pozornym autorytetom. Dlatego też niezmiernie się cieszę, że Radio Maryja pamięta o przedstawicielach wszystkich pokoleń wspierając ich na drodze poszukiwań najważniejszych wartości. (...). Słowa mogą przerzucać mosty między ludźmi, rodzinami, grupami społecznymi, narodami. Jest to możliwe zarówno w przestrzeni fizycznej jak i cyfrowej. Głęboko wierzę, że także przez kolejne lata działalności Radio Maryja będzie wypełniać to zadanie łącząc ludzi i pozostając miejscem w którym będą mogli stawiać pytania i otrzymywać uczciwe i poważne odpowiedzi. (...)

W grudniu 1991r. niewiele osób przypuszczało jak znaczącą rolę odegra w przyszłości naszego kraju lokalna rozgłośnia nadająca w okolicach Torunia i Bydgoszczy. Dzisiaj widzimy, że ta na początku istnienia niewielka stacja stała się zaczynem spraw wielkich, że to nie tylko nowoczesny nośnik informacji, ale przede wszystkim wyjątkowa społeczność członków rodziny Radia Maryja, którzy tworzą wspólnotę połączoną więzami głębokiej wiary, serdeczności i co najważniejsze wzajemnego szacunku. Jednoczy ich idea dobra naszej Ojczyzny opartej na tradycji, wierze i polskiej kulturze, a także głęboka troska o sprawy publiczne. Trudno określić rodzinę Radia Maryja jako strukturę. Brak w niej bowiem wyodrębnionych władz czy funkcji sformalizowanych zasad uczestnictwa. To fenomen społeczny wykraczający poza granice naszego kraju, bo czy znajdziemy we współczesnym świecie równie autentyczną wspólnotę? Społeczność osób, których łączą relacje oparte na tym co najistotniejsze na prawdzie i na dobru" - napisała w liście Beata Szydło, premier RP.

Komentarze (1 - 10 z 15)

"Medium misyjne" a misją tego medium to dojenie moherów.
 39  
Naszą misją jest maksymalne ściąganie kasy i cofanie polaczków w ludyczny katolicyzm pełęn zabobonów i przesądów !!!
 25  
@lodzio: Jeżeli ktoś dobrowolnie płaci to nie widzę w tym problemu. Kłopot zaczyna się jeśli ktoś jest zmuszany do płacenia na coś czego nie chce, a musi bo inaczej łamie prawo na przykład składki na zus: zdrowotna, emerytalna, abonament radiowo-telewizyjny, przekazywanie części podatków na kolej, budowę po zawyżonych kosztach dróg i tak dalej...
 27  
Ja z okazji 25-lecia, zastanowił bym się nad zmianą nazwy tego radia na przykład na : Radio ma twarz;)
 10  
Nie przesadzajcie z tym ściąganiem kasy. Nikt nikogo nie zmusza do jej wysyłania.
 22  
O Maryjo zgaś radyjo bo zajedziesz bateryjo.
 17  
POP w radiu bez twarzy. Uchachałem się ;-)
 10  
leminga to masz na chacie, radio maryja nie da się słuchać, radio dla kościelnych moherów po 60tce z wypranymi mózgami i nic więcej
 16  
uNowocześnione POkemony najchętniej neutralizowałyby ludzi słuchających tego radia, i to tylko dlatego,że ktoś kto jest w słusznym wieku zwraca się ku Bogu? A czego mają słuchać zetki w której leci to samo, aż do wyrzygania? Jak was życie porządnie przejebie i będziecie po 60tce, to wtedy przypomnicie sobie o tym radiu,jak i o występkach z lat młodzieńczych grzesznicy ;)
 21  
Ku****a DRAMAT xDDD
 9