Łukasz Szewczyk19.12.2016 (15:11)brak komentarzy

Przekrój wraca na rynek w nowej odsłonie. Co w numerze?

W poniedziałek (19 grudnia 2016 roku) na rynek powrócił Przekrój. W nowej odsłonie jest obszernym kwartalnikiem, adresowanym do czytelników ambitnych, ciekawych świata, szukających inspiracji oraz relaksu. Wydawcą i redaktorem naczelnym jest Tomek Niewiadomski.
Kwartalnik Przekrój to magazyn społeczno-kulturalny, w którym ważną rolę odgrywa rozrywka. Trzon pisma tworzą także rozbudowane działy nauki i kultury fizycznej. Jest w nim miejsce dla tekstów poważnych i żartobliwych, krótkich i długich - ilustrowanych przez najlepszych polskich rysowników.
- W Polsce brakuje czasopisma dla ludzi, którzy chcą od gazet czegoś innego niż komercji, szybkiej sensacji i bieżącej polityki - mówi redaktor prowadząca Miłada Jędrysik, dziennikarka, redaktor i publicystka współpracująca wcześniej m.in. z Gazetą Wyborczą i Tygodnikiem Powszechnym. - Przekrój to propozycja dla tych, którzy chcą poczytać ciekawą gazetę bez konieczności opowiedzenia się po którejś ze stron politycznego sporu. Dla tych, którzy z łezką w oku wspominają dawny Przekrój i dla zupełnie nowych czytelników - dodaje.

W nowym Przekroju znajdziemy wywiady z filozofami, pisarzami, artystami, reportaże ukazujące życie ludzi (nie tylko w dużych miastach), artykuły zgłębiające procesy, jakie tym życiem rządzą. Przekrój uważnie śledzi, co dzieje się w literaturze, filmie, teatrze i sztuce - w Polsce i poza jej granicami. W piśmie powaga przeplata się z satyrą - w wykonaniu m.in. Marka Raczkowskiego, kolektywu "Wszystko będzie dobrze" oraz Grzegorza Uzdańskiego i jego "Nowych wierszy sławnych poetów".

W pierwszym numerze pismo proponuje m.in.: próbę odpowiedzi na pytanie, jaki naprawdę był legendarny założyciel Przekroju Marian Eile, obszerny wywiad z wybitną filozof amerykańską Marthą Nussbaum, fragment autobiograficznej powieści Williama Finnegana "Diamentowa góra" (nagrodzonej Pulitzerem w 2016 r.), reportaż o muzycznym życiu Mławy, ilustrowany wywiad z Markiem Raczkowskim (redakcja zadaje pytania, Raczkowski odpowiada rysunkami), porównanie biografii i osobowości słynnych tajnych agentek - Betty Pack i Jeanne Vertefeuille, rozmowę reporterów wojennych: Miłady Jędrysik i Eda Vulliamy'ego, opowieść o tym, jak roboty w roli maklerów zdominowały największe giełdy papierów wartościowych, porady filozoficzne Marcina Fabjańskiego, wybór nieprzetłumaczalnych słów z wielu języków, porównanie praw mechaniki kwantowej i poglądów New Age, analizę sukcesu Andrzeja Bargiela, który wypracował własny styl zdobywania szczytów górskich, fotoreportaż z zimowego surfowania po falach Bałtyku, wyznanie Barbary Hoff, dlaczego kocha modę (choć to trudna miłość), krzyżówki stare i nowe oraz rubrykę "Rozmaitości", a w niej chociażby nieśmiertelne komiksy o Filutku i nowe przygody Stanisława z Łodzi.

Przekrój - nr 1/2017
Przekrój - nr 1/2017
Nowe teksty i rysunki w Przekroju są uzupełniane materiałami archiwalnymi - często zaskakująco aktualnymi. Redakcji udało się też nawiązać współpracę z dawnymi gwiazdami magazynu: rysownikami Adamem Macedońskim i Kazimierzem Wiśniakiem, fotografem Wojciechem Plewińskim i projektantką mody Barbarą Hoff. Przygotowali oni rysunki i teksty specjalnie do pierwszego numeru reaktywowanego czasopisma. To również dzięki nim duch dawnego Przekroju jest obecny w jego nowym wydaniu.


Lektura nowego Przekroju ma przypominać rozmowę przy kolacji w zróżnicowanym towarzystwie, podczas której nie brakuje zarówno poważnych tematów czy kulturalnych sporów, jak i zaskakujących krotochwil - czasem dobry żart lub rysunek mogą powiedzieć więcej niż tysiąc mądrych słów i zgrabnie wydobyć istotę skomplikowanego problemu. - Zachęcamy czytelników, by zatrzymali się na chwilę, spojrzeli na siebie i świat uważniej, z dystansem i humorem - mówi Tomek Niewiadomski, wydawca i redaktor naczelny pisma.

Przekrój wyróżnia oryginalna szata graficzna. - Zależało nam na tym, aby nawiązać do estetyki Przekroju z czasów Mariana Eilego, dlatego mamy »gęste«, zaskakująco skomponowane strony, pełne drobnych motywów, ramek, belek, strzałek, apli, malutkich rysunków, a do tego trudny w składzie układ czterech szpalt - mówi Joanna Domańska, dyrektor artystyczny pisma. - - Dwie cechy layoutu uważam za wyjątkowe. Po pierwsze, każda strona jest dla nas równocześnie elementem całości i małym dziełem. Po drugie, makieta nie jest czymś zamkniętym i skończonym, a każdy kolejny numer będziemy składać, bazując na charakterystycznych motywach widocznych w pierwszym wydaniu, ale wprowadzając nowe pomysły i zaskakując czytelnika - dodaje.

- Powrót Przekroju komunikujemy tak, by było to spójne z charakterem samego kwartalnika - mówi Marta Wardin, dyrektor wydawniczy. - Zaprezentujemy się przez rysunki Zbigniewa Lengrena i Marka Raczkowskiego, ale »Przekrojowo«, czyli w nieoczywisty sposób: animowanego Profesora Filutka i Stanisława z Łodzi zobaczymy już wkrótce w Internecie oraz kinach studyjnych, a w radiu usłyszymy głos Marka Raczkowskiego - dodaje.

Powołana zostanie także Fundacja Przekroju, dzięki której tytuł stanie się on czymś więcej niż czasopismem. - Celem fundacji będzie przede wszystkim wszechstronne wspieranie działalności artystycznej, kulturalnej, naukowej i informacyjnej opierające się na spuściźnie czasopisma Przekrój. Fundacja zostanie zarejestrowana w 2017 roku - dodaje Niewiadomski

Kwartalnik "Przekrój", liczący 148 stron w formacie 24 na 34 cm, będzie dostępny w ponad 8 tys. punktów sprzedaży - od 19 grudnia 2016 roku, w cenie 14,90 zł. Ukazujący się co trzy miesiące magazyn uzupełni strona internetowa, która wystartuje wiosną. Zespół Przekroju tworzą zarówno znani i doświadczeni dziennikarze, jak i branżowi debiutanci.