Łukasz Szewczyk04.01.2017 (10:43)25 komentarzy

TV Puls: Cyfrowy Polsat nadużywa pozycji dominującej

Konflikt na rynku telewizji satelitarnej? TV Puls oskarża Cyfrowy Polsat, największa w Polsce platformę satelitarną, o nadużywanie pozycji dominującej. Nadawca zapowiada pozew.
TV Puls HD
W dniu 2 stycznia 2017 roku operator platformy satelitarnej Cyfrowy Polsat, samowolnie i bez jakiegokolwiek uprzedzenia zdecydował się przesunąć program telewizyjny TV Puls z dotychczasowej pozycji 84 na pozycję 157 i ulokować na pozycji nr 84 program Super Polsat, rozpowszechniany przez swoją spółkę zależną.
W wyniku tego działania Telewizja Puls skierowała do Cyfrowego Polsatu wezwanie o przywrócenie programu TV Puls na dotychczasową pozycję 84. argumentując, iż działanie Cyfrowego Polsatu jest nie tylko zakłóceniem dostępu do odbioru programu TV Puls i pogwałceniem prawa odbiorców do informacji, ale czynem nieuczciwej konkurencji, polegającym na przejęciu przez program Super Polsat audytorium dotychczas zgromadzonego przez TV Puls na wspomnianej pozycji 84.

Według TV Puls, działanie Cyfrowego Polsatu jest także sztandarowym przykładem nadużycia pozycji dominującej w środkach masowego przekazu, gdzie operator posiadający sieć dystrybucyjną (w tym przypadku platformę satelitarną) decyduje się preferować program swej spółki zależnej, kosztem innego nadawcy, naruszając przy tym reguły ochrony konkurencji i otwartego charakteru audiowizualnych usług medialnych. W tych okolicznościach Telewizja Puls podejmie wszelkie kroki prawne w celu przywrócenia stanu zgodnego z prawem.

Aktualizacja:
- Każdy operator platformy satelitarnej czy sieci kablowej może dowolnie układać listę oferowanych kanałów, chyba że są inne ustalenia z nadawcą - wyjaśnia nam Olga Zomer, rzecznik prasowy spółki Cyfrowy Polsat (więcej o tym TUTAJ)

Komentarze (1 - 10 z 25)

Czy ja mogę oskarżyć TV Puls o nadużywanie zmian w ramówce?
 13  
Super POlsat czyli "Choj dopa kamieni kupa"
 30  
Nie od dziś wiadomo, że CP robi co chce. Samowolka totalna. Bardzo dobrze, że TV Puls idzie do sądu. Raz, drugi zapłacą to może skończy się rządzenie.
Krzysztof Jędrzejewski 4.01.2017 (11:34:22)
 28  
Tylko nic+
 1  
W sumie strata niewielka. Puls to kanał który praktycznie nic nie produkuje a odbiera widownie innym. Ramówka składa z tanich filmów powtórkowych, najtańszych w zakupie telenowelach i lombardach. Całość przeplatana masakrycznie długimi reklamami. Seriale ucinają po kilku odcinkach, a jedna telenowela ma średnio 9 razy zmianę godzinę emisji. Totalny brak szacunku dla widza.
 7  
Czyli Puls zakłada, że jego widzowie są idiotami i nie zorientują się, że kanał się zmienił? Więcej wiary w siebie, włodarze Pulsa. A czy CP coś źle robi, to ja bym się z tym wstrzymał. Na pewno krzywdy klientom nie robi, bo kanał jak był, tak jest, a przy okazji pojawił się nowy kanał.
 1  
Ja ten kanał niby Superpolsat wywalilem na sam koniec nie ogladam smieci to śmieciowy kanał i tylko zapycha miejsce nic nie ma powtórki z 2013 roku sa hahah
 13  
Dlaczego nie oznaczono tego czegoś jako "temat dnia"? No tak, bo to nie po myśli polsatu, a on jest tu głównym darczyńcą.
 3  
A jak NC+ przesunęło ponad roku temu TV Republikę z pozycji w drugiej dziesiątce (obok innych programów informacyjnych) na pozycję 216 to nie było nieuczciwej konkurencji???
 1  
nie mogę... do czego to już doszło - żeby kłócić się o miejsce nr 84. dla mnie to tak samo odległa pozycja 157 i ogarniam co najwyżej do pierwszej trzydziestki 30 kanałów.
 1