Łukasz Szewczyk18.01.2017 (20:19)23 komentarze

Kurski chwali się wynikami TVP, ale chce więcej pieniędzy na "wypełnianie misji"

Jacek Kurski podsumowuje swój rok na fotelu prezesa Telewizji Polskiej. Według niego, wydobycie spółki z zapaści finansowej i przywrócenie publicznego charakteru Telewizji Polskiej to pierwsze wyzwania, z którymi zmierzył zarząd pod jego rządami.
Jacek Kurski
- Telewizja Polska, mimo braku realnego wsparcia finansowego z abonamentu, w 2016 roku dała radę, jeśli chodzi o wypełnienie misji publicznej - mówił podczas środowej konferencji prezes Jacek Kurski. Podkreślał jednak, że potrzebne jest uszczelnienie abonamentu, bo bez tego sytuacja będzie trudna.
Przedstawiciele TVP chwalili się, że w ciągu 2016 roku w niektórych formatach udało się poprawić oglądalność i udziały. TVP jako grupa była liderem rynku ze średnimi udziałami rocznymi na poziomie 29,4%. Wśród kanałów tematycznych wzrostem, o 41 proc. wśród kanałów naziemnej telewizji cyfrowej może pochwalić się TVP ABC. Wśród kanałów rozrywkowych na prowadzenie w 2016 roku wyszła TVP Rozrywka. Sukces odniósł TVP Seriale, który 2016 roku zakończył wzrostem o 5,71 proc.

Prezes Jacek Kurski zaznaczył jednocześnie, że ze względu na niewydolność systemu finansowania mediów publicznych TVP stanęła "dziś pod ścianą". - Nie może trwać dłużej sytuacja, w której nasi konkurenci, TVN i Polsat, dysponują przychodami rzędu 6 mld zł z reklam komercyjnych oraz abonamentu komercyjnego i nie mają żadnych obowiązków publicznych. Tymczasem telewizja publiczna dysponuje przychodem 1,4 mld zł i ma mnóstwo obowiązków publicznych, które są kosztochłonne a nie przynoszą dochodów - mówił. Jak podkreślał Prezes Kurski, albo będziemy mieli telewizję publiczną z prawdziwego zdarzenia, albo jej nie będzie. Dodał jednak, że jest też "scenariusz nadziei", w którym zostaną zagwarantowane środki z uszczelnionego abonamentu.

Maciej Stanecki, Członek Zarządu podsumował osiągnięcia Telewizji Polskiej w obszarze internetu. Strategiczną decyzją nowych władz telewizji była konsolidacja kontentu online. Nastąpił znaczący wzrost przychodów aż o 32% z tej działalności, a suma wszystkich odsłon VOD wyniosła 97 552 688. Powodzeniem cieszyła się m.in. oferta na sport.tvp.pl., która w sierpniu 2016 roku wygenerowała ponad 25 mln odtworzeń treści wideo oraz niespotykaną skalę zaangażowania użytkowników mediów społecznościowych. Ponadto TVP przygotowała na potrzeby internetu webizody serialu "Komisja Morderstw", specjalne aplikacje, czy second screeny.

W 2017 r. Telewizja Polska zamierza realizować nową wizję programową, której bardzo ważną częścią będą wielkie produkcje historyczne. Więcej o tym TUTAJ.

Prezes TVP Jacek Kurski zaznaczył, że tylko wówczas, gdy uda się zapewnić odpowiednie środki finansowe, to możliwy będzie dalszy rozwój technologiczny i inwestycyjny spółki m.in. zakup wozów transmisyjnych HD: dużego i średniego, wozu z kamerami Super Slow, zakup ścian diodowych, modernizacja studiów tv przy Woronicza, budowa dużej, wielofunkcyjnej hali zdjęciowej, nowoczesnej siedziby programów informacyjnych Telewizji Polskiej, czy też inwestycja w nowy system telemetryczny pokazujący "prawdziwe dane oglądalnościowe".

Komentarze (1 - 10 z 23)

"albo będziemy mieli telewizję publiczną z prawdziwego zdarzenia, albo jej nie będzie."
Pod tym zarządem, ani jedno, ani drugie. Będzie tylko propaganda.
 4  
Panie Kurski, zakodujcie sygnał TVP. Zapłacą wszyscy, którzy będą chcieli oglądać misyjną TVP, a Pan i reszta dyrektorów będziecie mieli pieniądze z abonamentu na podwyżki. A wszystkim, którzy nie oglądają pańskiej TVPiS, dajcie spokój.
 11  
Panie Kurski, zakodujcie sygnał TVP. Zapłacą wszyscy, którzy będą chcieli oglądać misyjną TVP, a Pan i reszta dyrektorów będziecie mieli pieniądze z abonamentu na podwyżki. A wszystkim, którzy nie oglądają pańskiej TVPiS, dajcie spokój.
Przecież to samobój byłby dla Kurwizji :D Padłaby w ciągu miesiąca :D :D :D
 5  
Ciekawe kiedy w końcu TVP INFO zacznie nadawać w jakości HD. Jacek Kurski obiecał, że w styczniu. Styczeń się kończy, a sprawa jakby ucichła.
 8  
niech da że swoich pieniędzy. nie zbiednieje jak odrzuci ze swoich oszczędności
 8  
Nie do wiary. Po roku rządów "dojnej zmiany" nie ma kasy w Kurwizji? Aż strach pomyśleć co będzie po 4 latach z budżetem państwa. PIS zobaczy wreszcie przepowiadaną ruinę.
 3  
TVP INFO u operatorów już dawno jest w HD
 22  
Brawo Jacek! Pokazujcie prawdziwe oblicze platfusów,petrów i KODfidentów,prawda boli,a zwłaszcza takich tatich.
 2  
"albo będziemy mieli telewizję publiczną z prawdziwego zdarzenia, albo jej nie będzie."
Pod tym zarządem, ani jedno, ani drugie. Będzie tylko propaganda.
A zapomniałeś jaką propagandę robił Lis Platformie i za jaką kasę,wiadomości też były bardzo jednostronne
 3  
Zakodować TVP (marzenie nie spełnione)
 6