Łukasz Szewczyk09.02.2017 (17:48)9 komentarzy

TVP: Opole 2017 w czerwcu. Wiosną w TVP1 show "O! Polskie przeboje"

54. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu odbędzie się w dniach 9 - 11 czerwca 2017 roku - ogłosiła Telewizja Polska. Już w marcu TVP1 rozpocznie cykl "O!Polskie przeboje", który ma wyłonić opolskich debiutantów.
Festiwal Opole
- Naszym głównym celem jest przywrócenie znaczenia Opola jako stolicy polskiej piosenki i podniesienie rangi festiwalu jako kreatora przebojów i trendów - zapowiada wiceprezes TVP Maciej Stanecki. - Dążymy do tego, aby to podczas festiwalu w Opolu następowało rozwiązanie większości plebiscytów, głosowań, konkursów talentów, jakie będą miały miejsce na antenach TVP i Polskiego Radia. Aby koncerty na scenie opolskiej odzwierciedlały to, co wydarzyło przez cały rok w polskiej muzyce i żeby artyści marzyli, aby właśnie tu zaczynać swoją karierę - dodaje.

Jak podkreśla wiceprezes Maciej Stanecki, już wkrótce TVP zaprezentuje polskiej widowni przedsięwzięcia ściśle powiązane z festiwalem opolskim. Chodzi tu o projekty, które będą tworzyły spójny i całościowy program promocji polskiej muzyki. Wśród nich można wymienić: powołanie Akademii Polskiej Piosenki, pojawienie się na antenach TVP nowych programów, formatów muzycznych dedykowanych polskim twórcom, które będą wyłaniały m.in. uczestników koncertu DEBIUTY, uruchomienie na nowych platformach internetowych kanałów dedykowanych promocji polskiej muzyki, a także stworzenie nowej marki wydawnictw muzycznych na CD i DVD.

- Aktywności te są ściśle związane z naszym rozumieniem misji mediów publicznych w obszarze kultury muzycznej - mówi Maciej Stanecki. - Chcemy prowadzić bardzo aktywny mecenat polskiej sceny muzycznej. Polska piosenka ostatnimi czasy została nieco zepchnięta na margines przez zagraniczne i polskie rozgłośnie radiowe, które - m.in. w efekcie wadliwych rozwiązań prawnych, nie są w zobligowane do rozsądnego, minimalnego udziału rodzimej twórczości na swoich antenach - dodaje.

Już 4 marca TVP1 zainauguruje efektowny, pełen wokalnych i wizualnych atrakcji cykl "O! Polskie przeboje", mający wyłonić uczestników koncertu "Debiuty". Program będzie realizowany w przestrzeni opolskiego Muzeum Polskiej Piosenki, a jego reżyserem jest Radek Kobiałko. 45-minutowy program stanowił będzie miejsce spotkań wielkich gwiazd i tych, którzy marzą o tym, aby gwiazdami się stać. W każdym odcinku w muzycznym pojedynku staną naprzeciw siebie wykonawcy, którzy walczyć będą o awans do konkursu "Debiutów" na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Przez trzy kolejne tygodnie oceniać ich będzie jury. W jego skład wejdą: szef muzyczny Radiowej Trójki Piotr Metz, dyrektor Agencji Muzycznej Polskiego Radia Piotr Iwicki oraz gwiazda odcinka. To oni zdecydują, kto stanie do comiesięcznych eliminacji - w zamykającym miesiąc koncercie na żywo, kiedy to ostateczną decyzję podejmą widzowie. Gospodarz show, Artur Orzech, gościł będzie zespoły i wokalistów, kochanych przez Polaków. Zaproszenie przyjęli między innymi Andrzej Piaseczny, Varius Manx i Kasia Stankiewicz, Feel, Kortez, Anna Karwan, Ira, Mesajah, Patrycja Markowska, Michał Szpak, Anna Wyszkoni. Wykonają dla widzów swoje największe przeboje, a potem - w cyklu "Tajemnica przeboju" - opowiedzą o czym tak naprawdę jest tekst piosenki. Reporterzy programu zaprezentują nowości z rynku muzycznego i wieści zza jego kulis.

Intencją Telewizji Polskiej jest, by nowy program Jedynki promował młodych i utalentowanych artystów zdecydowanie mocniej niż dotychczas, a zarazem wspierał ambitniejsze nurty polskiej muzyki rozrywkowej. Wszystkie działania Zarządu TVP pokazują, że telewizja publiczna nie rezygnuje ze swego misyjnego mandatu i powinności wobec kultury narodowej, której ważną częścią jest polska piosenka. Przywrócenie jej wysokiej jakości artystycznej i należnej pozycji to główne wyzwania, z którymi będą chcieli zmierzyć się twórcy i organizatorzy tegorocznego festiwalu w Opolu.

Komentarze (1 - 9 z 9)

Zapewne będą to wyklęte-przeboje oraz disco-polo. Ewentualnie pieśni patriotyczne i religijne.
 8  
a na początek Opolaaa... "apel smoleński" w wersji unplugged
 11  
Jeśli kolejny rok z rzędu wyjdzie Rynkowski wypić za swoje błędy, a Rodowicz znów odstawi cyrk a'la disco polo to niech lepiej zastanowią się nad dalszym organizowaniem tej imprezy
 12  
Od 50-ciu lat w kółko te same piosenki:
- "Ale to już było i nie wróci więcej" (Maryli Rodowicz) i tak wraca co roku
- "Nie odnajdzie więcej nas, ta sama chwila (Beaty Kozidrak) ale zawsze wraca ...

Praktycznie nie ma żadnych nowych hitów, to świadczy o tym, na jak niskim poziomie jest obecnie polska piosenka...
 3  
Myślę że czas najwyższy napisać piosenkę na Opole o wypadkach samochodowych z udziałem kolumn rządowych, z przesłaniem jak bezpiecznie wozić najważniejsze osoby w państwie. Mamy jakiś wysyp takich zdarzeń po "dobrej zmianie". Co się dzieje w tym kraju? Za dużo "kompetentnych" #misiewiczów chyba.
 2  
Zwykły news, a i tak znajdzie sie okazja by pohektować Polski Rząd.
Przykre to.
Do tego te sztuczne plusowanie na tym portalu...no idioci ;)

Poza tym co trzeba to kasują. "Demokraci" od 7 boleści.
 2  
Zwykły news, a i tak znajdzie sie okazja by pohektować Polski Rząd.
Przykre to.
Do tego te sztuczne plusowanie na tym portalu...no idioci ;)

Poza tym co trzeba to kasują. "Demokraci" od 7 boleści.
Zwykły news a w żałosnym komentarzyku aż 3 błędy ortograficzne i 5 stylistycznych !!! Prawda, że to pisowska prawda :D
 1  
Zapewne będą to wyklęte-przeboje oraz disco-polo. Ewentualnie pieśni patriotyczne i religijne.
Chwalmy Pana...

prezesa :)
 1  
A czy będzie kabareton? Jeśli nie to dziekuję za taki festiwal.
 0